Samostan za kulturni spomenik

V Cerkljah si prizadevajo za razglasitev velesovskega samostana in cerkve za kulturni spomenik lokalnega pomena.

Cerklje – Potem ko so cerkljanski občinski svetniki na septembrski seji v prvi obravnavi sprejeli osnutek odloka o razglasitvi samostana Velesovo in cerkve Marijinega oznanjenja za kulturni spomenik lokalnega pomena, je bila prejšnji teden v Cerkljah še javna obravnava omenjenega osnutka. Udeležil se je je le en občan s Trate, ki se je želel podrobneje seznaniti z varstvenim režimom v vplivnem območju spomenika. Režim se z novim odlokom ne bo poslabšal, je že na seji občinskega sveta zagotovila Nika Leben s kranjskega zavoda za varstvo kulturne dediščine, kjer pripravljajo odlok.

Kot je pojasnila Lebnova, gre na tem območju za kvalitetno kulturno krajino, ki je uvrščena med krajine z izstopajočimi arhitekturnimi členi: »Tudi v prostorskih aktih je že zavarovana, tako da smo samo del že zavarovane krajine vključili v vplivno območje.« To sicer poteka od ceste proti samostanu, vanj pa sodijo tudi cerkev, mrliške vežice in nekaj hiš na Trati. Odlok za vplivno območje določa, da se v njem ohranja obstoječa gospodarska raba, gradnje in obnove obstoječih stavb ter posegi v infrastrukturo pa so pod nadzorom spomeniške službe. A zaradi zaščitenosti je za vsak poseg že sedaj treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in soglasje, je dejala Lebnova: »Gradnja ne bo prepovedana, bo pa nadzorovana, kar pomeni, da bomo izdajali pogoje glede na veljavne varstvene režime.«

Svetniki bodo odlok znova obravnavali že na naslednji seji. Z razglasitvijo samostana in cerkve za kulturni spomenik lokalnega pomena želi Občina Cerklje objektoma zagotoviti nadaljnji obstoj in celovitost ter ohraniti pomembne varovane sestavine. Poleg tega bo bistveno večja možnost za pridobitev nepovratnih sredstev, je dejal župan Franc Čebulj in spomnil, da je velesovski samostan s cerkvijo do leta 2001 že imel status kulturnega spomenika lokalnega in tudi državnega pomena.

Odlok sicer kot varovane sestavine navaja lokacijo cerkve z obzidjem, cerkveno stavbo, samostanski trakt, zidano in leseno gospodarsko poslopje, obzidje in trg pred cerkvijo, varovati pa je potrebno tudi vse neokrnjene vedute na samostan, zlasti z južne strani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 22. februar 2013 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 22. februar 2013, št. 15

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 8. marec 2016 / 13:37

Prehitro sta vozila

Kranj – Med osmimi prometnimi nesrečami, ki so jih gorenjski policisti obravnavali zadnji konec tedna, sta se dve končali tudi s telesnimi poškodbami. V petek popoldne se je v Kranju poškodoval mop...

Razvedrilo / torek, 8. marec 2016 / 13:32

Vse je pesem

V dvorani Doma krajanov v Šenčurju je potekal dobrodelni koncert Vide Šušteršič z glasbenimi gosti, s katerega izkupičkom bodo pomagali družini v stiski.

Gospodarstvo / torek, 8. marec 2016 / 13:30

Na razpis za Peko prispelo šestnajst ponudb

Tržič – Na razpis za najem Pekovih proizvodnih, skladiščnih in trgovinskih prostorov je do roka prispelo šestnajst ponudb, je včeraj razkrila stečajna upraviteljica Tadeja Tamše. »Tako veliko zanim...

Kranjska Gora / torek, 8. marec 2016 / 13:16

Kranjskogorčani so se zelo izkazali

Petinpetdeseto izvedbo Pokala Vitranc v Kranjski Gori so zaznamovale ekstremne vremenske razmere. Za nemoteno izvedbo so zaslužni neumorni delavci, ki so se uspešno spopadli z njimi.

Kronika / torek, 8. marec 2016 / 13:06

Za pobiranje prispevkov ni imel dovoljenja

V Radovljici so policisti znova obravnavali tujca, ki je brez dovoljenj pobiral prostovoljne prispevke.