Samostan za kulturni spomenik

V Cerkljah si prizadevajo za razglasitev velesovskega samostana in cerkve za kulturni spomenik lokalnega pomena.

Cerklje – Potem ko so cerkljanski občinski svetniki na septembrski seji v prvi obravnavi sprejeli osnutek odloka o razglasitvi samostana Velesovo in cerkve Marijinega oznanjenja za kulturni spomenik lokalnega pomena, je bila prejšnji teden v Cerkljah še javna obravnava omenjenega osnutka. Udeležil se je je le en občan s Trate, ki se je želel podrobneje seznaniti z varstvenim režimom v vplivnem območju spomenika. Režim se z novim odlokom ne bo poslabšal, je že na seji občinskega sveta zagotovila Nika Leben s kranjskega zavoda za varstvo kulturne dediščine, kjer pripravljajo odlok.

Kot je pojasnila Lebnova, gre na tem območju za kvalitetno kulturno krajino, ki je uvrščena med krajine z izstopajočimi arhitekturnimi členi: »Tudi v prostorskih aktih je že zavarovana, tako da smo samo del že zavarovane krajine vključili v vplivno območje.« To sicer poteka od ceste proti samostanu, vanj pa sodijo tudi cerkev, mrliške vežice in nekaj hiš na Trati. Odlok za vplivno območje določa, da se v njem ohranja obstoječa gospodarska raba, gradnje in obnove obstoječih stavb ter posegi v infrastrukturo pa so pod nadzorom spomeniške službe. A zaradi zaščitenosti je za vsak poseg že sedaj treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in soglasje, je dejala Lebnova: »Gradnja ne bo prepovedana, bo pa nadzorovana, kar pomeni, da bomo izdajali pogoje glede na veljavne varstvene režime.«

Svetniki bodo odlok znova obravnavali že na naslednji seji. Z razglasitvijo samostana in cerkve za kulturni spomenik lokalnega pomena želi Občina Cerklje objektoma zagotoviti nadaljnji obstoj in celovitost ter ohraniti pomembne varovane sestavine. Poleg tega bo bistveno večja možnost za pridobitev nepovratnih sredstev, je dejal župan Franc Čebulj in spomnil, da je velesovski samostan s cerkvijo do leta 2001 že imel status kulturnega spomenika lokalnega in tudi državnega pomena.

Odlok sicer kot varovane sestavine navaja lokacijo cerkve z obzidjem, cerkveno stavbo, samostanski trakt, zidano in leseno gospodarsko poslopje, obzidje in trg pred cerkvijo, varovati pa je potrebno tudi vse neokrnjene vedute na samostan, zlasti z južne strani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 19. januar 2018 / 14:33

Žrtve sta najprej zvezala

Zasavca Gregor Drnovšek in Ferid Ravkić priznavata, da sta pred letom dni izvedla tri rope, a krivde nista priznala, ker je tožilstvo ponudilo previsoki kazni.

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:51

Literarni razpis »SPread The Karawanks«

Cilj projekta SMART Tourist je s pomočjo literature posebej predstaviti kulturo in zgodovino območja Karavank na obeh straneh meje. V nemškem in slovenskem jeziku bodo izdane knjige sodobn...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:28

Do najboljših ocen z osebnim pristopom

Dve leti že v starem mestnem jedru Radovljice deluje Hotel Linhart, ki ga je v stavbi iz 17. stoletja uredila družina Kolarič. Turisti imajo radi vzdušje v stari hiši, mir in lepo pokrajino ter čas in...

Preddvor / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:27

Sprejet preddvorski proračun

Občinski svet Občine Preddvor je v drugi obravnavi potrdil letošnji proračun, vreden 3,2 milijona evrov.

Gorenjska / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:26

Tekmovanje v znamenju medu

V državno ekipo za naravoslovno olimpijado se je uspelo uvrstiti tudi trem dijakom z Gorenjskega, to je Tjaši Sušnik iz Gimnazije Kranj ter Simonu Bukovšku in Evi Igličar iz Gimnazije Škofja Loka.

Kultura / ponedeljek, 4. marec 2019 / 22:22

Premierno Vohun iz Šiške

Kulturno-umetniško društvo (KUD) Podljubelj je premierno na domačem odru uprizorilo komično dramo Vohun iz Šiške.