
Jezersko ima svojo lekarno
Za občinski praznik so simbolično, ta teden pa tudi v resnici odprli lekarniško podružnico na Jezerskem.
Jezersko – Odprtja s slavnostnim prerezom traku se je udeležilo veliko število domačinov, veselih, da bodo od zdaj lahko zdravila dobivali v domačem kraju. Župan Jurij Rebolj, ki je v sodelovanju z Gorenjskimi lekarnami lekarniško podružnico načrtoval od lanske pozne jeseni, je prav tako vesel pridobitve: »Uporabniki lekarne bodo pacienti jezerske zdravstvene ambulante, ki se ji z obratovalnim časom prilagaja tudi lekarna, pa tudi ostali prebivalci Jezerskega in turisti, ki obiščejo naš kraj. Lekarna na Jezerskem je pridobitev tudi za naš turizem.«
V torek se je na slovesnosti zahvalil direktorici Gorenjskih lekarn, da je bila želja po lekarniški podružnici uresničena v razmeroma kratkem času v korist družbenega standarda okoli 650 prebivalcev Jezerskega. Lekarna v stavbi Korotana bo odprta vsak torek od 13. do 19. ure. Ko so pred leti odpirali obnovljeno ambulanto, je zdravnica Barbara Vencelj dejala, da gre za ambulanto z najlepšim razgledom v Sloveniji. Enako bi lahko rekli tudi za lekarno, le da njena okna niso tako neposredno obrnjena k vršacem. Pač pa gre za najvišje ležečo lekarno (blizu 900 metrov nad morjem) če že ne v Sloveniji, na Gorenjskem, kjer je to njihova triindvajseta lekarniška enota, pa zagotovo.
»Res je majhna, ampak potrudili se bomo, da bo imela vse, kar imajo velike: zdravila na recept in brez recepta, medicinske pripomočke, obvezilni in sanitetni material, prehranska dopolnila in negovalno kozmetiko, nekatera veterinarska zdravila, razkužila in še kaj za nego in ohranitev zdravja,« pa je na informativnem listu za občane Jezerskega zapisala farmacevtka Urška Vuk, vodja lekarniške podružnice. Kadar je ne bo, jo bo nadomeščala Elena Temelkova.
Ko smo direktorico lekarn Romano Rakovec vprašali o rentabilnosti tako majhne enote, je odgovorila: »Glede finančnih posledic bomo lahko govorili kdaj kasneje, enota sama zagotovo ne bo rentabilna. Glede na dejstvo, da smo javni zavod, ki pokriva celotno območje Gorenjske, pa gledamo na poslovanje zavoda kot celote. Jezersko ni edina enota zavoda, ki sama po sebi ne bo rentabilna, takšnih je več, določene enote so bolj mejne in je rezultat odvisen od posameznega poslovnega leta. Če pogledam zadnjih pet let, se število nerentabilnih enot giba med osem in trinajst. A kot sem že omenila, ravno to je prednost večjega zavoda – pokriva lahko tudi takšna območja. Pomembno pa je tudi zavedanje, da opravljamo javno službo, kjer sam finančni rezultat ne sme biti najpomembnejši pri odločitvah o širitvi mreže. Lekarniška dejavnost je del zdravstvene dejavnosti, ki mora biti enakomerno in enakovredno dostopna za vse prebivalce.«