Integracija življenjskih dogodkov

Naš notranji svet, o katerem več ali manj pišemo, moramo z nekom deliti. To delamo v odnosih in najbolj intenzivno to počnemo v bližnjih odnosih. Takšna je naša narava in kot kaže, vse naše veselje in radost, žalost, strahovi in razočaranja, vzhičenost, hrepenenje in vzburjenost, jeza, bes in agresija morajo biti nagovorjeni in slišani, da izgubijo svojo razdiralno moč ali še bolje, da jih končno lahko ponotranjimo, integriramo kot del sebe. Takrat jaz lahko zavestno obvladujem svojo psiho, sicer ona mene.

Konkretno to pomeni, da o težkih dogodkih, ki smo jih doživeli, upamo in želimo govoriti. Nekako še razumemo, da so to najhujši šoki, ki smo jih doživeli: npr. vojni dogodki, pretepanje v otroštvu, spolne zlorabe, alkohol v primarni družini, težke prometne nesreče, ločitev … Če bomo dobro opazovali svoje telo, bomo videli, da nam bo vsakemu na svoj način reagiralo, ko bomo začeli podoživljati groze, ki smo jih doživljali ali celo samo gledali od blizu. Nekoga bo stiskalo v prsih, drugega bo mravljinčilo po delu telesa, tretjega bo začela boleti glava, spet drugi bo »zmrznil« po celem telesu ali pa se mu bo »napihnilo« celo telo, jok je zelo pogost odziv. Kot kaže klinična praksa, mora biti telo nagovorjeno, da se začne sproščati in da človek lahko mirneje in lažje zadiha ob določenih spominih. Če želimo zatreti moč teh vzdušij, ki jih nosimo, nam to ne bo uspelo. Na neki način se nam bodo te velike notranje energije sproščale v npr. psihosomatske bolezni. Zato ni nič čudnega, če ljudje, ki so vse življenje jezni, zbolijo.

Isti mehanizem velja za občutke, kadar nismo dovolj ljubljeni, hoteni, zaželeni in slišani. Teh občutkov se v življenju hitro nabere veliko, o njih ne govorimo (sploh moški), spustimo lastne kriterije (kakšna življenjska napaka) in se začnemo samoobtoževati, da mi nismo dovolj dobri in da je z nami nekaj narobe. Vsem nam namreč pripada absolutna ljubezen, žal pa je ni nihče deležen. Naš čudoviti razum nas odpelje stran od te notranje bolečine, ki jo doživljata naše telo in psiha skupaj. Da bi temu ubežali, začnemo zalivati svoje telo z alkoholom in ga odimimo s cigaretami, ga trpinčimo s prekomernim delom z izgovorom, da bomo imeli še več. Nekateri to notranjo grozo sproščajo z rezanjem lastnega telesa, drugi s stradanjem ali prenajedanjem.

Soočenje s temi dogodki nam bo pomagalo, da jih sprejmemo kot del svojega življenja. Najslabše je, če o njih ne govorimo. Ko jih integriramo in sprejmemo, jih vtkemo v svojo matriko dogodkov, ki se jih ne bojimo več. To so čustveno zelo naporni procesi, zato to delajmo le z ljudmi, ki jih imamo radi in nas bodo sočutno poslušali in nas sprejeli z vsem, kar nosimo v sebi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 11. julij 2007 / 07:00

Erzinove impresije vandrovske

Franci Erzin hodi in fotografira. Slika s srcem in dušo. Slika kraško krajino, gorsko krajino, šenčursko krajino, našo krajino. Pesni svojo krajino. To je njegov način življenja. Čista lirika.

Objavljeno na isti dan


Železniki / četrtek, 14. januar 2016 / 16:57

V spomin na ubita duhovnika

Ob 70. obletnici smrti duhovnikov Franca Krašne in Filipa Terčelja sta bila v Železnikih sveta maša, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore, in koncert, pri Štulcu v Davči pa so blagoslovili nov spom...

Gospodarstvo / četrtek, 14. januar 2016 / 16:55

Hitra rast biofarmacevtike

Lokacija družbe Lek v Mengšu že 70 let nenehno raste in se razvija. Lani so ustvarili 90 novih delovnih mest, v mengeškem Leku pa tako dela že več kot 900 sodelavcev.

Rekreacija / četrtek, 14. januar 2016 / 16:49

Akrobacije pod žarometi

Smučarji in deskarji so tekmovali na poligonu pri Ledeni dvorani v Kranju. Atrakcija za konec: avto na štirikolesni pogon je vlekel tekmovalca, ki je tako skok lahko izvedel pri večji hitrosti.

Kronika / četrtek, 14. januar 2016 / 16:47

Tudi telefon ne sodi za volan

Zaradi uporabe telefona med vožnjo, ki zmanjšuje zbranost voznika, policisti letno napišejo okoli 20 tisoč glob, če ne bi bili kadrovsko omejeni, pa bi jih verjetno lahko napisali tudi po tristo tisoč...

Razvedrilo / četrtek, 14. januar 2016 / 16:45

Pester konec tedna

Znani briški vinar Marjan Simčič, ki s svojim Leonardom že nekaj let tako doma kot v tujini pobira na mednarodnih ocenjevanjih vin najvišja priznanja, marsikdo pa pozna tudi njegovo linijo vin Opok...