Jesenske barve gozdnih plodov
Jesen ni samo čas za pobiranje pridelkov v vrtu, jesen nam da tudi veliko darov na izletu v gozd.
Jesenski izlet je čudovit, ko opazujemo spreminjajočo se barvo listov v gozdovih. Najdemo pa tudi veliko gozdnih sadežev. Koliko ljubiteljev je celo jesen v gozdu in koliko veselja imajo z iskanjem raznih vrst gob. To ni več samo hobi, ampak že cela enciklopedija. Vedeti moramo, da se je treba dobro prepričati o užitnosti gob. Če jih nabiramo, jih očistimo že v gozdu, pobiramo samo užitne, strupene in nepoznane pa pustimo nedotaknjene. Najgrše je, ko hodiš po gozdu in je vse polno gob poškodovanih in ležijo vsepovsod. Pustimo jih, saj so del narave in v okras gozda.
Kostanj radi nabiramo tako ljudje kot živali. Kako tekne pečen in kako diši še pozno v zimo. In koliko kulinaričnih dobrot se da pripraviti iz kostanja.
V gozdu najdemo še razne plodove, ki jih uporabljamo za čaje: glog naredi rdeče jagode, ki jih posušene uporabljamo za čaj, nabiramo šipek,… bezgove jagode, lešnike, zdravilna zelišča. Gozd je pravi vrt za vse, ki v naravi najdejo sadove za zdravo življenje. Nenazadnje je sprehod skozi gozd odlična ideja za sprostitev in oddih po napornem delavniku. Jeseni dobi marsikatero drevo plodove v živih barvah. Nekateri so užitni za ljudi, ptice pa pojedo vse. Ko kupujete drevo, ki naredi plod v jeseni, morate vedeti, katere so ženske in katere moške rastline. Tak primer so tise, božje drevce, pri katerih imajo ženske rastline plodove, moške pa ne. Plodove v modri barvi dobita mahonija in divja vinska trta. Rdeče plodove dobi brogovita, šipek, jerebika, češmin, ognjeni trn, ponešplja. Dlakavi srobot pa ima bele plodove. Redka rastlina, ki ima bele plodove, so tudi biserniki. Teh sort grmov je več, vsi pa imajo kot koralde bele plodove še potem, ko listi odpadejo. Če hočete vse imeti v vrtu posajeno, morate pri nakupu vedeti, kdaj zrastejo ti plodovi, da bodo prišli do izraza.