Še pol meseca za pripombe
Tudi v občini Železniki pripravljajo občinski prostorski načrt. Pripombe na njegov osnutek lahko občani podajo še do 15. decembra.
Železniki – Minuli teden je na občini Železniki potekala javna obravnava dopolnjenega osnutka občinskega prostorskega načrta, na kateri se je zbralo blizu 20 občanov. Kot je povedal Tomo Globočnik iz podjetja Domplan, ki pripravlja dokument, so prejeli okoli 150 individualnih pobud, ki so se nanašale na razširitev obstoječih stavbnih zemljišč na kmetijska in gozdna zemljišča ter obvodna območja. Več kot polovico so jih upoštevali, za druge pa so presodili, da niso uresničljive.
Številne pobude so se nanašale na prekategorizacijo kmetijskega zemljišča v stavbno. »To bi bilo dopustno v primerih, kjer gre za zaokrožitev naselja, na samotnih domačijah v hribovitih predelih pa takrat, ko bi zemljišče oz. objekti na njem služili za potrebe kmetijstva ali dodatnih dejavnosti, ki bi omogočile preživetje kmetije. Ne moremo pa podpreti razpršene gradnje, ki nima zveze z obstoječo kulturno krajino oz. lokalnim prebivalstvom, na primer širitev zaradi počitniških gradenj,« je povedal Globočnik.
Nekateri občani so opozorili na ohranjanje poselitve v hribovitih predelih in predlagali, da bi na samotnih domačijah morali omogočiti gradnje tudi sorodnikom, ki ne delajo ne kmetiji. Prav tako so spraševali o območjih za obrtne cone, a je župan Mihael Prevc že na začetku javne obravnave povedal, da so Železniki zelo omejeni glede prostora za obrtno in podjetniško dejavnost, ki se je s poplavami še dodatno skrčil: »Bojim se, da bodo vodarji prav na teh območjih videli izlivne cone. Eno takih je Jesenovec.« Krajane je zanimalo tudi, ali bo kje predviden trgovski center, Globočnik pa je pojasnil, da zanj lokacije še ni, a jo bodo skušali poiskati.
Javna razgrnitev občinskega prostorskega načrta bo potekala do 15. decembra, dokler imajo občani še možnost podati pripombe. Te bo nato občina še enkrat pretehtala in sprejemljive upoštevala pri pripravi predloga občinskega prostorskega načrta. Nato sledi najtežja naloga: usklajevanje prostorskega načrta z različnimi ministrstvi in ustanovami (skupaj jih je kar 31) ter pridobitev njihovih pozitivnih mnenj. »Na nekaterih resorjih pričakujemo precejšnje težave, zato smo nekatere nesmiselne predloge že sami izločili, občina pa si seveda želi, da skušamo čim več pobud pozitivno rešiti,« je še dejal Globočnik.