
Gorenjci smo darežljivi
Lajnarji, ki obiskujejo številne dežele in mesta, so bili v Kranju navdušeni nad radodarnostjo Gorenjcev, prav tako pa tudi nad hrano, mestom in okolico.
Čeprav se je za konec minulega tedna obetalo bolj aprilsko kot junijsko vreme in so mnogi organizatorji odpovedovali prireditve, pa se groženj s temnimi oblaki niso zbali lajnarji, ki so se v Kranju zbrali na Poletnem mednarodnem festivalu. Že v petek zvečer so se predstavili v starem mestnem jedru, prav tako so melodije iz svojih lajn privabljali tudi v soboto. Prišli so z različnih koncev Evrope, iz Avstrije, Češke, Nemčije, Francije in Slovaške, seveda pa med njimi niso manjkali domači lajnarji.
»V Kranju sem bil že na prvem festivalu in bilo mi je tako všeč, da sem znova tukaj. Mesto je prekrasno, ljudje so prijazni,« je povedal profesor Henri Noubel, Francoz, ki se je poročil s Čehinjo in sedaj živi v Brnu, oba pa rada hodita po svetu in uživata med ljudmi. »Žena je imela pred kratkim operacijo in je morala na žalost ostati doma. Res škoda, saj je vzdušje tukaj imenitno, zelo so mi všeč tudi kranjski rovi,« je še dodal in povedal, da je navdušen tudi nad našo hrano, zlasti ribami.
Hrana, pijača in dobro vzdušje v Kranju so že prvič navdušili tudi avstrijska lajnarja, očeta in sina Wilfrieda in Franza Josefa, ki sta se hitro naučila tudi nekaj slovenskih besed in na lajnarski festival prišla že tretjič. »Tukaj jemo celo bolje kot doma, hotel je super in tudi vse drugo,« je povedal Wilfried, ki je rade volje svojo lajno za pokušino odstopil tudi mimoidočim.
»Čeprav vsi, ki so napovedali prihod na naš festival, niso prišli, saj so nekatere iz Francije in Nemčije prestrašile poplave, nas je v mestu med trideset in štirideset. To je lepa udeležba in veseli smo, da imamo tudi srečo z vremenom. Tako nas je veliko Kranjčanov in Kranjčank ter okoličanov prišlo dogajanje pogledat že v petek popoldne, še več jih je seveda danes. Tega smo res veseli, veseli pa smo tudi, ker so se obiskovalci znova izkazali kot zelo darežljivi – in naši klobuki se kar lepo polnijo,« je povedal najbolj znan slovenski lajnar Rastislav Rastko Tepina, ki je bil pobudnik prvega festivala in je sodeloval tudi pri pripravi letošnjega, čeprav je organizacijo prevzel Zavod za turizem in kulturo Kranj.
»Naša ekipa se vsako leto udeleži več festivalov, tudi letos se jih bomo udeležili še nekaj. Radi gremo na Češko, v Francijo, letos gremo tudi na Slovaško, Madžarsko in v Romunijo,« je tudi povedal Rastislav Rastko Tepina, ki je skupaj z drugimi lajnarji minule dni poleg kranjskih ljubiteljev lajn razveseljeval tudi tiste v Ljubljani, kamor so se lajnarji preselili v nedeljo.