
Pet let izsiljevali mladega kmeta
Petčlanska kriminalna združba je v petih letih od kmeta iz okolice Šenčurja z grožnjami ter s fizičnim in psihičnim nasiljem izsilila več kot 1,6 milijona evrov.
Kranj – Na Policijski upravi Kranj so včeraj prestavili izsledke kriminalistične preiskave združbe, ki je pet let na surov način izsiljevala oškodovanca in od njega iztržila več kot 1,6 milijona evrov namišljenega dolga. Kriminalisti so v zvezi z dolgotrajnim in nasilnim izsiljevanjem kazensko ovadili šest oseb, glavna osumljenca, ki so ju v preteklosti že obravnavali zaradi nasilnih dejanj, pa so v petek popoldne privedli k preiskovalni sodnici v Kranju, ki je za enega odredila sodni pripor, drugega pa izpustila na prostost. Po naših podatkih so priprli 35-letnega Metija Plavo iz Potoč, medtem ko sodnica ni ugotovila pripornih razlogov za Uroša Kepica. Časnik Dnevnik je včeraj poročal, da naj bi bil žrtev izsiljevanja znani kmet iz Srednje vasi pri Šenčurju Aleš Štern, nekdanji solastnik in direktor podjetja Agro Gorenjska, ki je jeseni 2014 od Kmetijsko-gozdarske zadruge Sloga za 3,3 milijona evrov kupilo KŽK Kmetijstvo. V projektu sta kot solastnika sodelovala tudi mlada kranjska ustanovitelja virtualne menjalnice Bitstamp Damijan Merlak in Nejc Kodrič, ki sta kasneje iz Agro Gorenjske zaradi domnevnega oškodovanja Šterna pregnala.
Gorenjski kriminalisti so zaradi milijonskega izsiljevanja, za kar so kazensko ovadili štiri moške in žensko, prejšnji četrtek po Gorenjskem izvedli štiri hišne preiskave, o čemer smo poročali že v petek. Kot je včeraj razkril vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Kranj Primož Donoša, so kazensko ovadbo spisali tudi zoper odvetnika, ki naj bi osumljencem pomagal s ponarejanjem listin. Ovadeni so sicer stari od 34 do 43 let, vsi so z Gorenjskega.
Po Donoševih besedah so kriminalisti v nekajmesečni intenzivni preiskavi ugotovili, da sta dva osumljenca – eden od njiju je 35-letni vodja kriminalne združbe (Plava) – z izsiljevanjem oškodovanca začela pred petimi leti, ko sta od njega za izmišljeno uslugo zahtevala več kot 120 tisoč evrov plačila. Pri tem sta uporabila naključne informacije o nepremičninski zadevi, za katero sta izvedela med prisluškovanjem pogovoru oškodovanca z njegovimi znanci na javnem kraju. Ko je oškodovanec nepremičninski posel izpeljal, sta se oglasila pri njem in zahtevala plačilo za uslugo, saj sta si izmislila, da sta onadva zadevo uredila s pomočjo svojih poznanstev. »Oškodovanec je po psihičnem, fizičnem in drugem tako rekoč vsakodnevnem izsiljevanju ter vršenju pritiskov podlegel in plačal izmišljeni dolg,« je pojasnil Donoša. Pri tem sta mu osumljenca celo omogočila »50-odstotni popust«, z nasiljem pa sta nato prenehala.
Le nekaj mesecev kasneje si je oškodovanec od 35-letnega osumljenca po vnaprej dogovorjeni dinamiki poplačila izposodil 100 tisoč evrov. Zakaj je oškodovanec denar iskal pri nekdanjem izsiljevalcu, Donoša ni znal povedati, je pa odsvetoval najemanje posojil od oseb posebnega slovesa. Oškodovanec je izposojen denar v nekaj tednih skupaj z dogovorjenimi obrestmi tudi vrnil, vendar pa s tem dolga ni poplačal, saj naj bi ista osumljenca ves čas obresti oderuško dvigovala. V nekaj letih je tako 100 tisoč evrov dolga, čeprav že vrnjenega z obrestmi, naraslo na kar milijon evrov, čeprav je oškodovanec vmes izsiljevalcema plačal še več sto tisoč evrov. »Oškodovanec celotnega namišljenega dolga ni zmogel več odplačati, zato so osumljeni začeli izvajati pritiske, ogrožati njegovo življenje s konkretnimi dejanji, z uporabo fizične sile, orožja in ostalimi izvršitvenimi oblikami kaznivega dejanja ... Praktično vsakodnevno je bil oškodovanec deležen pritiskov osumljenih. Da bi si zagotovil mir in vrnil življenje na stare tirnice, si je začel od drugih ljudi izposojati večje količine denarja, ki jih je izročal osumljenemu. V vseh teh letih je namišljeni dolg z obrestmi narasel na več kot 1,6 milijona evrov, kar je vse tudi plačal,« je razložil Donoša.
Simulirali celo priprave na umor
»Oškodovani je bil vsakodnevno pod pritiskom, njegovo življenje se je spremenilo, ni mogel več živeti normalno,« je še dejal šef gorenjskih kriminalistov, na katere se je oškodovanec, ko se je znašel v brezizhodnem položaju, po pomoč obrnil šele letos, po petih letih izsiljevanja s strani osumljenega 35-letnega organizatorja. V nasilnih dejanjih, ki so se izvajala z izsiljevanjem, grožnjami, pretepanjem, omejevanjem svobode gibanja, simuliranjem priprav na njegov umor, naj bi mu pomagali trije moški in ženska. Osumljeni odvetnik pa naj bi 35-letniku pripravljal fiktivne listine o vračilih namišljenega dolga na podlagi vsiljene listine za neobstoječ dolg med osumljencem in oškodovancem. S tem so želeli zakriti nezakonit izvor denarja. Za opisano obliko surovega in poniževalnega izsiljevanja z uporabo orožja je v kazenskem zakoniku predvidena kazen do osem let zapora, za ponarejanje listin pa do dve leti zapora.
Tovrstna kazniva dejanja sodijo med hujša kazniva dejanja, slovenska policija pa na letni ravni obravnava med 180 in 190 takšnih primerov. Lani so obravnavali 184 takšnih kaznivih dejanj, letos v petih mesecih že 110, je povedal Miran Ozebek iz Uprave kriminalistične policije. »Takšna kazniva dejanja je treba nemudoma prijaviti policiji. Če policija za kazniva dejanja ne izve, jih ne more preiskovati in ne more zaščititi žrtev,« je poudaril.
Glavna osumljenca Meti Plava in Uroš Kepic sta sicer javnosti znana iz odmevnega primera »reketiranja« v šenčurskem lokalu Antic Caffe v letu 2006, zaradi katerega je na Okrajnem sodišču v Kranju potekal kazenski postopek zoper sedem oseb, obtoženih nasilništva. Kot so nam včeraj pojasnili na kranjskem tožilstvu, se je sodni postopek zoper tri obtožene končal z zavrnilno sodbo, ker je bil obtožni predlog zoper njih umaknjen, preostala četverica pa je bila pred štirimi leti pravnomočno obsojena na pogojne kazni od osmih mesecev do enega leta zapora s preizkusno dobo treh let.