
Ženske imajo kaj povedati
Tanja Ahačič, Maja Kremesec in Silva Matos so bile gostje v tržiški knjižnici. Vsaka na svoj izrazni način hodi po svoji poti.
Tržič – V Knjižnici dr. Toneta Pretnarja so pred dnevi pripravili večer z naslovom Ženske imajo kaj povedati. Gostje so bile Tanja Ahačič z objavljeno poezijo in prozo v več revijah, z zgodbami, slikanicami za otroke Desetnica, Besednica, Popotnica, Maja Kremesec, avtorica humorne zgodbe Tridesetletnica ali sočne skrivnosti sodobne ženske v tridesetih in Silva Matos s knjigo Utrinki življenja in poljudnostrokovnim delom Ustvarjalni ogenj je v vsakem človeku.
Avtorice knjig, ki pršijo naokrog bogastvo vsebin in lepo slovensko besedo, je direktorica knjižnice Marinka Kenk-Tomazin napovedala, da gre za tri pogumne, pokončne in lepe ženske, ki so si prisluhnile, hkrati pa vsaka na svoj izrazni način hodi po svoji poti. Tanja Ahačič je upokojena učiteljica slovenščine, jezika je učila generacije učencev v OŠ Bistrica pri Tržiču. Za svoje pisateljevanje pravi, da je imela dolgo vajeniško dobo, v kateri se je učila, kako bo pristopila v tretje življenjsko obdobje. Nekaj 'vaje' je že imela s pisanjem besedil za tedensko otroško oddajo na lokalnem radiu in to prijateljstvo je trajalo več kot šest let. S slikanico za otroke Desetnica je sodelovala na mednarodnem natečaju za najboljšo otroško in mladinsko knjigo v Avstriji v konkurenci skoraj dvesto del in zanjo prejela posebno omembo žirije. Izpod njenega peresa sta nastali še dve zgodbi: Besednica in v lanskem letu Popotnica, ki je še posebno dragocena, ker je tako domoznanska; mlado družino popelje po Tržiču in okolici.
Bibliotekarka Eva Maršič je v pogovoru z Majo Kremesec odkrivala sočne skrivnosti ženske v tridesetih; najsi bo to kruto jutranje vstajanje in borba z ogledalom ali pa resnejše teme, kot sta iskanje partnerja, soočenje s stresom in tudi moškim je namenila nekaj navodil. Piše razgibano, iskreno, zabavno, brez dlake na jeziku. Maja Kremesec je Ljubljančanka, kakšno leto že Preddvorčanka. Je desetnica, v uniformi Slovenske vojske je od leta 2006 in je vodja skupine v Enoti za komunikacijske in informacijske sisteme v Enoti za podporo delovanja na Vrhniki. Fotografira, slika, je tudi motoristka in ljubiteljica živali.
Silva Matos je dejavna upokojenka, diplomirana psihologinja in terapevtka, ki svoje življenje posveča ustvarjanju dobrih medčloveških odnosov in spodbuja ljudi k odkrivanju ustvarjalnih potencialov. Je sestra pokojnega tržiškega kustosa, prof. Janeza Štera. Piše že od malega. Knjiga Utrinki življenja se je rojevala, kot je na svet prihajalo njenih enajst vnukov. Z vnuki so se ji, pravzaprav kar obema s soprogom, odprle nove dimenzije. Začela je zapisovati njihova skupna doživetja, povezanost, živo je priklicala tudi določene dogodke iz svojega otroštva, kako je denimo z očetom čepela na vrhu Storžiča in čakala sončni vzhod. Na kratko je Silva Matos predstavila še knjigo Ustvarjalni ogenj je v vsakem človeku. Pravi: »Ustvarjalnost ni le umetnost, kot si to največkrat predstavljamo ob tej besedi, ustvarjalnost se kaže v vsem delovanju.«