Otroka »opremite« s podatki
V trenutku se lahko zgodi, da mlajši otrok že zaradi svoje »raziskovalne žilice« na prireditvi, obisku turistične znamenitosti ... odtava od staršev oziroma odraslih spremljevalcev in se izgubi v množici.
Kranj – Pred nedavnim so iz Policijske uprave Kranj sporočili, da so blejske policiste zaposleni na Blejskem gradu seznanili, da se je k njim zatekel šestletni otrok, ki se je izgubil v množici. Od staršev je odtaval na promenadi. Med postopkom so se policisti na gradu srečali s starši, ki so otroka že iskali, in jim ga predali.
Mlajše otroke naj bi sicer imeli ves čas na očeh, ob sebi, a prav hitro se v trenutku nepozornosti lahko zgodi, da otrok zaradi svoje »raziskovalne žilice« odtava. »Starši naj v takem primeru ravnajo preudarno in mirno, o pogrešanju – izgubi otroka naj nemudoma obvestijo prisotne policiste, varnostnike, reditelje ali drugo osebo, ki bo obvestilo o pogrešanju razglasila po ozvočenju. Če je le mogoče, naj nekdo od staršev ostane na mestu, kjer so bili z otrokom še skupaj,« svetuje mag. Janez Šuštar, višji samostojni policijski inšpektor na Policijski upravi Kranj. Kot dodaja, je zelo priročno, če otrok zna povedati svoje osnovne podatke, kot so ime in priimek, ime očeta, matere ... »Otrok naj ima pri sebi na primer listek, na katerem je napisana telefonska številka enega od staršev in podatke o bivališču. Otrok se v takem primeru lahko obrne na policista, varnostnika, reditelja. Običajno pa otrok ob spoznanju, da se je izgubil, že s svojim ravnanjem (jokom, paniko in podobnim) vzbudi pozornost prisotnih v njegovi bližini, ki mu priskočijo na pomoč,« je pojasnil Šuštar. Koliko otrok se je na ta način izgubilo v množici, na Policijski postaji Kranj ne vodijo statistike, Janez Šuštar pa ocenjuje, da problematika ni izstopajoča, in še pove, da so se dosedanji primeri razrešili na kraju samem in to v zelo kratkem času.