S telovadbo nad sezonske alergije
Pomlad je končno tu, a za marsikoga je to obdobje, zaznamovano s kihanjem, izcedkom iz nosu, rdečimi očmi in še kaj bi se našlo. Tisti, ki trpijo zaradi sezonskih alergij, se s temi simptomi že spopadajo. Na žalost število ljudi, ki jih pestijo sezonske alergije, raste iz leta v leto, a kljub vsemu se jim lahko postavimo po robu tudi s prilagojeno fizično aktivnostjo.
Kaj se dogaja s telesom ob stiku z alergenom?
Ko vaš organizem pride v stik z alergenom, npr. cvetnim prahom ali plesnijo, se vaš imunski sistem ob tem prekomerno odzove. Alergen za organizem predstavlja vsiljivca, proti njemu pa se bori tako, da izloča prekomerne količine snovi, kot je na primer histamin, saj ga želi čim prej uničiti in vzpostaviti ravnovesje. Blage simptome, ki jih omenjam zgoraj, lahko omilite z različnimi kopelmi, kapljicami za oči, ki preprečijo srbenje, in podobno. Po različnih antihistaminikih moramo poseči, ko so simptomi resnejši – dihalna stiska, nezmožnost fizičnega gibanja in normalnega opravljanja dnevnih aktivnosti. Dobro je vedeti, da antihistaminike lahko uporabljamo le občasno in kratkotrajno, saj nam sicer lahko prinesejo neželene stranske učinke. Predvsem starejša populacija bi lahko v tem primeru imela težave pri koncentraciji, težave z razdraženostjo, nepotrpežljivostjo, koordinacijo, utrujenostjo … Zato se je vsekakor pred uporabo z zdravili bolje posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom.
Kako si lahko pomagate s fizično aktivnostjo?
Umirjena fizična aktivnost pozitivno vpliva na imunski sistem in je priporočljiva že od mladih nog. Pri močnejših alergijskih simptomih mora biti prilagojena, a nikakor ne izključena. Priporočljive so raztezne vaje ter vaje, usmerjene v celično regeneracijo, stimulacijo limfnega in podporo delovanju imunskega sistema. Tovrstno gibanje bo pospešilo detoksikacijo vašega organizma, zato se boste z alergijami lažje spopadli. Če mirujete, se toksične snovi zadržujejo v vašem organizmu (tudi alergeni). Nasprotno pa se v primeru fizične aktivnosti preko celične membrane izmenjava snovi dogaja tudi do desetkrat hitreje. Pripomoček, ki zelo hitro in učinkovito izboljša pretočnost vašega limfnega sistema, je trampolin, če ga v svoji bližini nimate, potem vam priporočam, da zavzamete stoječi položaj, kot je prikazano na sliki. Ritmično se vzpenjajte na prste in spuščajte nazaj na pete. Pri tem dvignite roke visoko v zrak, menjajte položaj stisnjene pesti in iztegnjenih prstov ter istočasno v ritmu gibanja tudi dihajte. Zadostuje približno trideset tovrstnih poskokov. Vaja je primerna tako za mlade kot mlade po srcu. Če vam vaja izzove bolečine v predelu hrbtenice ali v primeru poškodb mišično-sklepnega sistema, velja opozorilo o previdnosti in individualni prilagojenosti.
Če ste podvrženi sezonskim alergijam, priporočam, da fizično aktivnost v tem obdobju izvajate v zaprtih prostorih. Vsekakor pa izkoristite vremenske pogoje po dežju ali vetru. Takrat je namreč v zraku več negativnih ionov, ki blagodejno vplivajo na naš organizem, s tem pa je tudi manj alergenov, zato bosta sprehod in telovadba na prostem v tem primeru učinkovitejša.