Zbirajo pomoč za begunce
Številne humanitarne organizacije zbirajo pomoč za begunce, ki prihajajo v Slovenijo. Zbrali smo nekaj lokacij tudi na Gorenjskem, kamor lahko prinesete nujne življenjske potrebščine.
Kranj – Tudi v prihodnjih dneh in tednih bomo potrebovali pomoč Slovenije in vseh, ki razumejo, v kakšni človeški stiski so se znašli ljudje, ki bežijo z območij, kjer divjajo vojne. Zato Rdeči križ Slovenije (RSK) skupaj s 56 območnimi združenji poziva vse, ki bi želeli pomagati, da se klicu odzovete. Pri RKS – območnem združenju Kranj so ta teden vsak dan zbirali nujne življenjske potrebščine v njihovem centralnem skladišču s humanitarno pomočjo v Kranju, od naslednjega tedna dalje pa bodo pomoč zbirali ob ponedeljkih od 14.30 do 16.30 in ob sredah od 9. do 12. ure, prav tako v centralnem skladišču. Zbirajo konzervirano hrano (brez svinjskega mesa), pitno vodo v plastenkah, higienske pripomočke, odeje, manjše šotore, spalne vreče in ležalne podloge. Oblačil in obutve trenutno ne zbirajo. Akciji pomoči se pridružuje tudi RKS – območno združenje Tržič, pomoč lahko prinesete vsak delovni dan od 8. do 14. ure na sedež združenja, izven uradnih ur pa je na voljo kontejner pred stavbo. RKS ima odprt tudi transakcijski račun, prispevke za akcijo »RKS-Pomoč beguncem 2015« lahko nakažete na Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0310 0111 1122 296, sklic na številko 00 96868, BIC banke: SKBASI2X, koda namena CHAR. Pomagate lahko tudi s SMS na številko 1919, pošljete ključno besedo BEGUNCEM za donacijo en evro ali BEGUNCEM5 za donacijo pet evrov.
Ljudje sami prinašajo pomoč
Življenjske potrebščine zbira Župnijska karitas Kranj, tamkajšnja tajnica Ivanka Jenko je povedala, da ljudje že kar sami prinesejo pomoč. »Ena gospa je v torek prinesla polno torbo higienskih pripomočkov, kar je dovolj za eno družino,« je ponazorila Jenkova. Župnijska karitas Kranj ima uradne ure vsak ponedeljek od 15. do 19. ure, vsak torek od 14. do 17. ure in vsak petek od 15. do 18. ure. Pomoč pa lahko prinesete tudi izven teh ur ob predhodnem dogovoru na številko 040 452 905. »Vse podarjeno bomo shranili za čas, če bomo na Gorenjsko dobili begunce, če jih sem ne bo, pa bo pomoč prav tako prišla v prave roke,« je še poudarila Jenkova. Tudi Slovenska karitas zbira finančno pomoč na transakcijskem računu: Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0214 0001 5556 761, Namen: Pomoč beguncem; Sklic: 00 628. Vabi pa tudi k darovanju preko humanitarnega SMS-sporočila KARITAS5 na 1919, s katerim je mogoče prispevati pet evrov za hrano in vodo za pomoč beguncem. Vse, ki bi se želeli kot prostovoljci intenzivno in v večjem obsegu vključiti v pomoč beguncem, pa vabijo, da svojo pripravljenost za pomoč pri zbiranju in razdeljevanju hrane, oblačil in druge pomoči sporočite najbližji škofijski Karitas ali se prijavite preko obrazca na spletni strani www.karitas.si/begunci. Po navodilih Škofijske karitas se ravnajo tudi pri Župnijski karitas v Križah, je povedal tamkajšnji župnik Ivo Kožuh: »Zaenkrat konkretne pomoči za begunce v Križah še ne zbiramo, a če se bo to izkazalo za potrebno, smo se sposobni organizirati v dveh, treh dneh. Ljudem bomo pomagali ne glede na veroizpoved, ampak glede na stisko, v kateri so se znašli, kot sami želijo in kot je v naših močeh.«
Zbrano peljali na mejna prehoda
Beguncem pomaga tudi jeseniško društvo UP, kjer so prejšnji konec tedna peljali pomoč na mejna prehoda Rigonce in Obrežje. Kot je povedala Edita Oštraković iz društva, so dostavili vodo, odeje, konzervirano hrano, priboljške ... »Nujne življenjske potrebščine še vedno zbiramo v Hiši sreče na Jesenicah, s humanitarno pomočjo pa bomo nadaljevali v Gorici in Trstu, kjer se v izredno nehumanih pogojih zadržuje okoli tristo beguncev, nekateri v gozdovih, drugi v zapuščenih objektih. Za še več toplih obrokov za begunce, ki živijo na odprtem, potrebujemo dodatno pomoč, hrano z daljšim rokom uporabe, kozmetiko, odeje, spalne vreče, dežne plašče ... V prihodnjih dneh nameravamo z Društvom Hrana za življenje postaviti prvo mobilno kuhinjo za begunce,« je povedala Oštrakovićeva.
V kamniškem Rdečem križu je odziv občanov na zbiranje pomoči beguncem majhen, ugotavlja sekretarka OZ RK Kamnik Lidija Zagorc, »verjetno zato, ker beguncev v občini še nimamo.« So pa zato kar nekaj pomoči že zbrali v društvu Makadam Kamnik. »Do zdaj smo zbrali in odpeljali za dve kombinirani vozili obutve in oblačil ter en odvoz sanitetnega materiala, otroških plenic, higienskih in toaletnih potrebščin. V naših prostorih je še za približno dva tovora oblačil in nekaj malega ženske in otroške obutve. Ljudje prinesejo v glavnem obutev in oblačila, ostalega manj. Trenutno najbolj potrebujemo sanitetni material, plenice in potrebščine za higieno, nogavice, pelerine, spalne vreče, podloge za spanje, šotore, gorilnike za kuhanje, hrano brez mleka in mesa,« nam je povedala prostovoljka društva Kartini Djalil in dodala, da so se povezali z društvom Adra in Suzano Grau iz Ljubljane. Pomoč v Dnevno sobo društva Makadam v prostorih nekdanjega Alprema lahko prinesete od ponedeljka do petka od 10. do 18. ure.
Zbirajo hrano, odejo, brisače ...
Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka je ta teden dvakrat zbirala pomoč za begunce, v ponedeljek in sredo, naslednji teden jo bo v sredo v času, ko je odprto njihovo skladišče (od 11. do 11.30 in od 16. do 16.30). Kot pravi sekretarka Fani Mikš, zbirajo predvsem hrano, odeje, brisače, toaletne potrebščine, oblačil imajo za sedaj dovolj. Če se bo pokazalo, da je potrebna večja akcija, se bodo pri tem povezali z ostalimi združenji RK po Sloveniji in drugimi nevladnimi organizacijami, v tem primeru bodo tudi zbiranje pomoči organizirali izven običajnega delovnega časa, še dodaja Mikševa. V zbiranje humanitarne pomoči pa je prek Škofijske karitas vključena tudi Župnijska karitas v Škofji Loki. Njen sekretar Milan Mur pove, da je med darovalci dober odziv, ljudje se pri njih zanimajo, kako lahko pomagajo. Milan Mur pravi, da so za begunce poslali zlasti odeje in topla oblačila, pa tudi štiri vrste trajnejših živil, ki jih imajo sicer v paketih, namenjenih svojim prejemnikom. To pa ne pomeni, da bodo domači prosilci ostali prikrajšani, prehrambeni paketi bodo tudi zanje. V Škofji Loki pa je že ob pozivu dveh Slovencev, ki sta na grškem otoku Lesbos pozivala k pomoči beguncem, zbiranje organizirala tamkajšnja Ekološka trgovina.
V Radovljici pomoč za begunce zbirajo v skladišču območnega združenja Rdečega križa na Prešernovi 1 v času uradnih ur skladišča, to je ob torkih in sredah od 16. do 18. ure, ob četrtkih pa od 10. do 13. ure. Rdeči križ pomoč zbira tudi v trgovini Mercator na cesti Staneta Žagarja.