
Knjiga o pozabljenem junaku
Krajevna organizacija borcev za vrednote NOB Kokrica je izdala knjigo avtorja Damjana Renka Pozabljeni junak Franc Mrak (1907–1942).
Kokrica – »Franc Mrak s Kokrice je bil organizator boja za delavske pravice na kranjskem območju pred vojno in prvi komandir 1. Kranjske čete, ustanovljene 26. junija 1941 na Cegelnici. Kmalu zatem je bil ranjen, izdan, mučen v begunjski kaznilnici in ustreljen v Dragi skupaj s 35 Slovenci, katerih greh je bil, da so ljubili Slovenijo. Po osamosvojitvi so ga ponovno »ubili«. Kulturni dom na Kokrici se je od postavitve v petdesetih letih do leta 1993 imenoval po njem, a novodobni oblastniki so ga s preimenovanem doma ponovno likvidirali,« je o pozabljenem junaku ob predstavitvi knjige dejal Brane Virant, predsednik borčevske organizacije na Kokrici.
Tudi avtor knjige Damjan Renko je član te organizacije. Ob predstavitvi knjige o pozabljenem rojaku je povedal, da je o njej začel razmišljati po nekem sestanku borčevske organizacije, ko so se člani v sproščenem pogovoru dotaknili današnje erozije družbenih vrednot in pomena ohranjanja vrednot NOB, ki jih skuša del politike danes oblatiti in razvrednotiti. Tako Virant kot Renko sta pripadnika generacije, ki ni doživela druge svetovne vojne, oba pa sta veterana vojne za Slovenijo, ki pa sta doživela ognjeni krst kot poveljujoča enotam milice, prvi pri napadu na vojašnico v Škofji Loki, drugi ob napadu na mejni prehod Jezersko. Po Virantovih besedah sta se takrat borila za novo svobodno, pravično, demokratično in ekonomsko uspešno državo. Ob današnjem pogostem potvarjanju zgodovinskih dejstev tako o drugi svetovni vojni kot o osamosvojitvi in zaradi spoštovanja do narodove preteklosti pa so na Kokrici začutili potrebo, da izdajo knjigo o zaslužnem rojaku iz obdobja NOB. Pisec Damjan Renko se je pri tem opiral na nekatere literarne in spletne vire, predvsem pa na osebna pričanja Mrakovih sorodnikov (sina Jureta Mraka) in potomce aktivistov in borcev NOB s tega območja. Knjiga v dvanajstih poglavjih razkriva življenjsko pot Franca Mraka, ki je kmalu po drugi svetovni vojni utonil v anonimnost. »V bivšem družbenem sistemu se je država Mraku sicer oddolžila, dobil je posmrtno partizansko spomenico, po njem so poimenovali ulico, dom na Kokrici in omenjen je na treh spominskih obeležjih, a ga je pozneje prek posameznikov odrinila v pozabo,« je povedal Damjan Renko, o tej pozabi pa je recenzent njegove knjige dr. Martin Premk dejal, da je v današnjem času ta pozaba pogosto namerna, poskuša se celo izbrisati spomin na takšne junake. Takih škodljivih poskusov je celo vedno več in niso nič drugega kot zlorabljanje zgodovine v politične namene.
To je druga knjiga, ki jo je izdala Krajevna organizacija borcev za vrednote NOB Kokrica. Prvo so pomagali izdati svojemu krajanu Lojzetu Dežmanu o njegovem očetu. Knjiga o junaku Francu Mraku ne bo v prodaji, razdelili jo bodo svojim članom in okoliškim občinskim in šolskim knjižnicam, saj želijo, da so zlasti mlajše generacije deležne osvežitve zgodovinskega spomina.