Mladi so z zanimanjem sledili potezam mojstrice poslikav Slavice Cvetek. / Foto: Gorazd Kavčič

Poslikaj si svojo majoliko

Takole k ustvarjanju in ohranjanju kulturne dediščine te dni vabijo člani KUD Hiša keramike, zakaj pa ne majolka, ki so ta teden pripravili ustvarjalno delavnico poslikave značilnih kamniških majolik in druge keramike. Sodelujete lahko še danes in jutri dopoldne.

Kamnik – Beloprstena keramika ima v kamniški zgodovini prav posebno mesto, saj so prvo keramično delavnico ustanovili že leta 1855, po vsej Sloveniji in daleč izven naših meja pa so bile najbolj znane kamniške majolike, ki so jih v tovarni Eti Svit izdelovali vse do leta 2008.

Spomin na majolike in predvsem poslikave ter druge tehnike izdelave danes v Kamniku ohranjajo keramiki in lončarji iz KUD Hiša keramike, zakaj pa ne majolka, ki ustvarjajo v svojem ateljeju na Šutni.

»Želimo si ohraniti dediščino, hkrati pa zgraditi zgodbo kamniške keramike, ki v sebi nosi ogromno spominov, identitete in dediščine. Stopimo skupaj! Mi smo začeli delovati zaradi spoštovanja do preteklosti in do Kamničanov, ne gre pa zgolj za dediščino, ampak tudi za razvijanje umetniške keramike. Vse z namenom, da Kamničani, ki zgodbe ne poznajo, in ljudje, ki prihajajo v Kamnik, prepoznajo to bogastvo majolike,« nam je povedala predsednica društva in gonilna sila kamniških keramikov, ki ohranjajo spomin na majolike, Tatjana Hlačer. Zbranim na delavnici je z veseljem predstavila zgodovino kamniške keramike ter vrsto zanimivosti, kot denimo to, da sta dva od najbolj značilnih motivov kamniške majolike t. i. pav in filip.

Delavnice, na kateri je mogoče poslikati majolike in druge kose keramike po pripravljenih predlogah in pod budnim očesom mojstric poslikav Irene Radej in Slavice Cvetek, se je ob našem obisku udeležilo predvsem veliko mladih, a Hlačerjeva poudarja, da ena delavnica za omenjeno zgodbo ne bo dovolj, zato od občine in Zavoda za turizem in šport v občini Kamnik pričakuje več sodelovanja. »Znanje o majolikah zares ne sme v pozabo in prepričana sem, da bomo pri tem našli skupno pot,« je pomoč obljubila direktorica zavoda Božena Peterlin in dodala, da so zgodbo kamniške keramike uvrstili tudi v strategijo razvoja kamniškega turizma.

Delavnica poteka že od torka, udeležite pa se je lahko še danes med 17. in 19. uro ter jutri, v soboto, med 10. in 13. uro.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / nedelja, 17. maj 2020 / 08:22

Plezalnega spektakla pri nas letos ne bo

Kranj – Kot so sporočili iz Planinske zveze Slovenije (PZS) je Mednarodna zveza za športno plezanje (IFSC) zaradi pandemije covida-19 v sodelovanju z organizatorji bodisi odpovedala bodisi prestavi...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 29. oktober 2016 / 22:22

Večina za avtobusno postajo

Zeleno luč zanjo so na sredini seji prižgali kranjski mestni svetniki, ki so v drugi obravnavi sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Avtobusni terminal.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 22:21

Po nova znanja v Slovenijo

Pet dijakinj in en dijak Zvezne gimnazije za Slovence iz Celovca se je pretekli teden od srede do petka pridružilo dijakinjam in dijakom Srednje šole in gimnazije Biotehniškega šolskega centra v Na...

Gospodarstvo / sobota, 29. oktober 2016 / 20:45

Šest kmetic, šest zgodb

Zveza kmetic Slovenije je na prireditvi v Zagorju med šestimi kandidatkami za kmetico leta razglasila Jelko Krivec iz Društva podeželskih žena Mirna Peč, za laskavi naziv pa so se potegovale tudi tri...

Kultura / sobota, 29. oktober 2016 / 20:42

Bohinjske podobe za ves svet

Muzej Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je bogatejši za stalno razstavo Izbrane podobe Bohinja. Ne, Bohinj ni kar tako, ampak je še kako zanimiv del naše domovine.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 20:39

Ure za eno uro nazaj

V nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.