
Profesorje le skrbelo za dijake
Ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna Mirjam Bizjak brani profesorje, ki so nasprotovali namestitvi mladoletnih prebežnikov v kranjskem dijaškem domu: »Izrazili so le skrb in strah za varnost dijakov.«
Kranj – »Vse, kar so moji sodelavci izrazili, je skrb in strah za varnost dijakov in potrebo po ustreznih uradnih informacijah ter varnostnih zagotovilih in ukrepih. Šola je namreč dolžna in odgovorna poskrbeti za varno okolje vzgoje in izobraževanja najranljivejše populacije mladih, ki nam je zaupana,« je ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju Mirjam Bizjak minuli četrtek po nekajdnevnem molku javnosti vendarle sporočila svoje stališče o nasprotovanju približno polovice profesorjev te šole (zdaj že odpovedani) namestitvi mladoletnih prosilcev za azil brez spremstva v bližnjem Dijaškem in študentskem domu Kranj. Ob tem je zanikala, da bi zaposleni na njihovi šoli podpisovali kakršnokoli peticijo. Pred tednom dni je namreč ravnateljica dijaškega doma Judita Nahtigal po sestanku, na katerem so starši dijakov odločno nasprotovali vsakršni namestitvi mladih prebežnikov, pojasnila, da je bila na tem sestanku prisotna tudi profesorica Gimnazije Franceta Prešerna, ki je zatrdila, da ima pri sebi list s 24 podpisi profesorjev, ki so bili prav tako proti namestitvi sprva šestih Sircev in Iračanov, starih od 10 do 15 let, ki so v Sloveniji brez spremstva odraslih in so zaprosili za mednarodno zaščito.
»Starši naših otrok, ki prebivajo v dijaškem domu v neposredni bližini, so se ob informaciji o nastanitvi mladih migrantov v negotovosti in strahu obrnili na zaposlene na naši šoli in jih prosili za pomoč. Žal na šoli nismo imeli uradnih informacij, ki bi jih lahko dali staršem. Dobili smo le podatek, da v dijaški dom v naši neposredni bližini za začetek prihaja do 22 mladih migrantov,« je še pojasnila Bizjakova, ki meni, »da smo v aktualnih razmerah migracijskih tokov brez primere vsi bolj ali manj negotovi ali celo prestrašeni, zato ne gre obtoževati ljudi zaradi strahu pred neznanim«.
Številnim kritikam sporne poteze 24 profesorjev Gimnazije Franceta Prešerna se je pridružil tudi njen nekdanji ravnatelj Jure Šink, ki je podpisovanje protestne izjave označil za sramotno. »Sam takšne protestne izjave ne bi nikoli podpisal, kot ravnatelj bi pobudniku zbiranja podpisov povedal, kaj si o tem mislim, in mu priporočil, naj se te »akcije« ne gre,« je Šink zapisal na svojem blogu. Kot je dodal, bi kot ravnatelj takoj napisal svoje nasprotno mnenje proti nestrpnosti in o njem takoj obvestil ravnateljico dijaškega doma in medije. »Ker pa vem, da je na tej šoli veliko učiteljev, ki spodbujajo pozitivne odnose, krepijo strpnost in delujejo v dobro vseh dijakov (in otrok), bi se zagotovo pridružili mojemu nasprotnemu mnenju. In prav tem učiteljem se dela največja krivica: temna luč in vseslovenska prepoznavnost nestrpnosti je padla na vse,« je še sporočil.