Glasbenik Aleksander Mežek je eden od ambasadorjev akcije Pravi moški. Tudi sam se je v preteklosti soočil z rakom. / Foto: Tina Dokl

Pravi moški obišče zdravnika

S projektom Pravi moški želijo osveščati moške o najbolj razširjenih rakih med moškimi in o tem, kako pomembno je ob vsaki večji težavi poiskati zdravniško pomoč.

»V letih po mojem soočanju z rakom je medicinska znanost na področju odkrivanja in zdravljenja te bolezni zelo napredovala. Še vedno pa velja dejstvo, da je najuspešnejša zaščita osebnega zdravja pravočasno odkritje in nevtralizacija sprememb, ki se lahko pojavijo v telesnem tkivu. Zato je nadvse pomembno opraviti občasne, a redne medicinske preiskave, ki so ključne za uspešno in neinvazivno zdravljenje.« To so besede glasbenika Aleksandra Mežka, enega od ambasadorjev akcije Pravi moški, s katero želijo moške seznanjati z možnostmi preprečevanja in čimprejšnjega odkrivanja raka. Projekt vodijo Društvo onkoloških bolnikov Slovenije in Zveza slovenskih društev za boj proti raku v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje RS in Onkološkim inštitutom Ljubljana.

Podatki registra raka in Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da moški zbolevajo in umirajo za rakom v večji meri kot ženske. Pri moških v Sloveniji je umrljivost zaradi raka na prvem mestu, pred boleznimi srca in žilja. Med značilne moške rake sodita rak mod in rak prostate. Več kot pri ženskah je pri moških raka debelega črevesa in danke, pljučnega raka in raka glave in vratu.

»Podatki niso spodbudni: med rojenimi leta 2012 bo eden od dveh moških do svojega 75. leta predvidoma zbolel za rakom. Kljub hitremu razvoju medicine lahko za svoje zdravje še vedno največ naredite sami. Prav temu je projekt Pravi moški namenjen: spodbuditi moške k bolj zdravemu načinu življenja in večji pozornosti na vse telesne spremembe. Ta dejavnika sta namreč ključna za preprečevanje in pravočasno odkrivanje najpogostejših rakavih obolenj, ki občutno zvečajo zmožnosti za uspešno zdravljenje,« poudarjajo pobudniki projekta. S projektom predvsem želijo ozaveščati moške, naj poskrbijo za svoje zdravje in naj bodo pozorni na najmanjše telesne spremembe. »Opustite škodljive navade in razvade, opustite kajenje in prekomerno pitje alkoholnih pijač! Prehranjujte se zdravo, bodite telesno dejavni in vzdržujte normalno telesno težo! Bodite pozorni in skrbite za zdravo delovno in bivalno okolje! Udeležujte se organiziranega presejalnega programa Svit! Redno se pregledujte, pozorno spremljajte svoje počutje in se že ob najmanjši telesni spremembi odločite za preventivni pregled,« svetujejo. Kajti: skoraj polovico vseh rakavih bolezni je mogoče preprečiti.

Akcijo Pravi moški so javno podprli glasbenik Aleksander Mežek, radijski voditelj Janez Dolinar, igralka Ana Dolinar Horvat ter prostovoljca pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije Grega Pirc in Marjan Doler, ki imajo za seboj osebno izkušnjo z rakom. Janez Dolinar pravi: »Z veseljem podpiram akcijo, ker imam z rakom osebno izkušnjo in ker je rak tudi sicer pustošil po naši družini! Moramo biti pozorni in ob vsaki večji težavi poiskati pomoč! Ne se hecat – za življenje gre!«

Najpogostejši raki, ki pestijo sodobnega moškega:

– Rak mod: ogroža predvsem mlajše moške, lahko pa za rakom zbolijo tudi moški v zrelih letih. Ne pozabite se pregledovati!

– Rak prostate: je pogost, vendar dobro obvladljiv. Med najpogostejše dejavnike tveganja se uvrščajo starost, ta vrsta raka v družini in življenjski slog.

– Rak debelega črevesa in danke: je dobro ozdravljiv, še posebej, če se odkrije zgodaj. Zato se na povabilo programa SVIT odzovite brez omahovanja!

– Rak pljuč: kajenje, debelost in zvišan krvni tlak povečajo tveganje za nastanek raka pljuč.

– Rak glave in vratu: za ti dve vrsti raka sta najpogosteje kriva kajenje in sočasno uživanje alkohola ob manj kakovostni prehrani in pomanjkljivi ustni higieni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 23. februar 2019 / 11:56

Bojevnica za zgled

»Vlade, ki se ne odzivajo na podnebne spremembe, so zločinske.« Tako pravi islandski režiser Benedikt Erlingsson. V svojem filmu z naslovom Bojevnica pa pokaže, kako se lahko ekološkim grožnjam upre p...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 23. februar 2016 / 20:00

Živahno v Kranjski Gori

V četrtek je v Ljudskem domu nastopil domačin Denis Porčič - Chorchyp, petek je bil posvečen spominu na smučarja Draga Grubelnika, sobota pa prestižnim jeklenim lepotcem.

Nasveti / torek, 23. februar 2016 / 20:00

Tanja odgovarja

Zanimajo me služba, ker že dolgo nimam nikakršnega uspeha, ljubezen in zdravje. Prav tako sprašujem enako za sestro.

Zanimivosti / torek, 23. februar 2016 / 17:24

Razglednice iz Bosne (2)

Prav univerzitetna knjižnica Vijećnica predstavlja enega izmed simbolov Sarajeva, mesta, ki je v devetdesetih doživljalo katastrofalno vojaško obleganje s strani JLA. Na svoj odpor ter vztrajanje v...

Mularija / torek, 23. februar 2016 / 18:57

Spoznali veliko novega

Za pestro dogajanje med počitnicami so minuli teden poskrbeli tudi pri Ljudski univerzi Kranj. V okviru centra za družine so pripravili zanimive, zabavne, družabne in poučne delavnice.

Kultura / torek, 23. februar 2016 / 18:05

Pisma, poslana iz strelskih jarkov

V Galeriji Šivčeva hiša v Radovljici je na ogled razstava pisem, ki jih je prijatelju Stanu Kosovelu, starejšemu bratu bolj znanega pesnika Srečka Kosovela, pisal njegov prijatelj, slikar Veno Pilon.