Stranka SDS k spremembam vabi zaveznike
Največja opozicijska stranka SDS je proslavila 27. obletnico svojega nastanka. Današnje razmere v državi kličejo k spremembam, ki pa bi jih SDS uveljavila skupaj z zavezniki na desnem političnem polu. Da so zavezništva še mogoča, dokazuje uspeh na lanskem referendumu o družinski zakonodaji.
Bled – Februarja leta 1989 sta nastali predhodnici današnje stranke SDS, Slovenska demokratična zveza (SDZ) in Socialdemokratska stranka Slovenije (SDSS), obletnico so člani proslavili s slavnostno akademijo na Bledu, kjer je goste najprej pozdravil blejski župan Janez Fajfar. V pozdravnem nagovoru je poudaril tudi največji problem, blejsko obvoznico, za katero država nima posluha in je zato lani občina za začetek gradnje te državne ceste najela posojilo.
Slavnostni govornik, predsednik SDS Janez Janša, pa je udeležence slovesnosti spomnil na začetke slovenske demokratizacije, ko so se odlikovale pomladne stranke in sestavile koalicijo Demos. Na nasprotni strani so bile stare sile, katerih načela so se ključno razlikovala od pomladnih, ki so zagovarjale samostojno in demokratično Slovenijo brez ostalin preteklosti. Uspeh so člani pomladne koalicije dosegli pri samostojnosti Slovenije, ne pa tudi pri demokratizaciji. »Veliko stare vsebine se je pretočilo v nove institucije, Slovenija je kot druge v Vzhodni Evropi postala država v tranziciji, kar pa se še danes ni končalo,« je bil kritičen Janez Janša. Dejal je, da je po slovenski pomladi nastala pozeba, od strank, povezanih v Demosu, današnji politični spekter na desnici pa po njegovem mnenju sestavlja »ena stranka in pol«, SDS ter deloma SLS in NSi. Današnji politični položaj je po govornikovih besedah celo težji kot v času Demosa, SDS ves čas opozarja na ključne gospodarske probleme, prevare, bančno in sedaj še varnostno krizo, zaradi česar je prepričan, da Slovenija potrebuje drugo republiko. »Prvo so nam ukradli, zato je treba stvari postaviti na novo. SDS ima izdelane koncepte, ki pa jih ni uspela uveljaviti. Današnja situacija kliče po dodatnem angažiranju ne le SDS, pač pa tudi drugih,« Janša poziva k zavezništvom, ki bi v Sloveniji spet vzpostavilo normalno stanje. »Zdravo jedro Slovenije je na lanskem referendumu obranilo družino. To so rezultati, ki obetajo in kažejo, da nismo sami.« Janša poziva k spremembi, k zavezništvu političnih sil, ki bo okrepilo demokratični lok na desnici, kot je bil v času Demosa. Slovenija je finančno, moralno in varnostno bankrotirala, je dejal Janez Janša in poudaril, da Sloveniji in Evropi grozi daleč največji begunski val v zgodovini človeštva, ki predstavlja veliko varnostno grožnjo, če ukrepi EU in zavezništva Nato ne bodo nemudoma začeli veljati.
V programu prireditve so nastopili Pevski zbor SDS Ivančna Gorica, Oto Pestner, bohinjski rogisti, pevka in citrarka Jasmina Levičar in Harmonikarski orkester Bučar. Podelili so tudi več strankinih priznanj, med njimi enajst zlatih in eno diamantno.