
Obrazi strasti v Gimnaziji Kranj
Ne glede na to, kaj pravijo drugi, se velja potruditi pri uresničevanju svojih sanj, saj je precej možnosti, da ti bo uspelo. S temi besedami bi lahko na kratko povzeli sporočilo osmih mladih govorcev, ki so v ponedeljek stopili na oder mednarodno prepoznavnega dogodka TEDx, ki ga je organizirala Gimnazija Kranj.
TED je ena izmed najbolj prepoznavnih neprofitnih organizacij, ki prireja konference, na katerih uspešni posamezniki spodbujajo k širjenju znanja. Priljubljeni govori, ki ne smejo biti daljši od dvajset minut, so namenjeni širjenju idej in na internetu dosegajo gledanost v milijonih. TEDx pa je neodvisen dogodek v lokalnem okolju. Prirejajo jih po vsem svetu, tudi v slumih in zaporih.
TEDx za mlade so ob ponedeljkovem kulturnem prazniku organizirali v Gimnaziji Kranj, kamor so povabili osem sedanjih ali nekdanjih dijakov, ki so navdušeni dvorani poslušalcev predstavili svojo zgodbo o uspehu.
Prvi je na oder stopil Matic Bitenc, soustanovitelj in direktor start up podjetja Toshl. Cinični optimist in provokativni šaljivec, kot so zapisali v predstavitvi, je mlade poslušalce povabil, da z majhnimi koraki spreminjajo svet na bolje. »Ni treba, da ste znanstvenik, da delate velike reči. Vsako majhno dejanje lahko naredi svet boljši. To mi daje smisel in strast do življenja,« je povedal v svojem kratkem govoru. Podobno velja za Miha Grčarja iz uspešne spletne menjalnice valut Bitstamp. »Ko veš, kaj želiš početi, vstajaš pred budilko in ti ni težava delati. Ne pustite, da vam drugi govorijo, kaj zmorete in česa ne,« je zbranim svetoval Miha.
Sledila je Ana Žontar Kristanc, ki se je iz nezadovoljne študentke prava prelevila v znano kuharico, ki piše blog, izdaja knjige in kuha pred televizijskimi kamerami. Čeprav je ni nihče podpiral, ko se je odločila zamenjati študij prava in poprijeti za kuhalnico, ji je sanje uspelo uresničiti.
Ekstremni športnik Bine Žalohar je starše prepričeval, da ne potrebuje diplome in da bo raje smučal po strmih pobočjih. Treba je le krotiti ego in najti pravo ravnovesje. »Vsaka reka na neki točki umiri svoj tok in tudi jaz ga. Da zadiham in se vprašam, ali je vredno,« pove Bine, ki si na zastavljeno vprašanje vedno znova odgovori, da je vredno!
»Šola ni šla, punce so bile z drugega planeta, starši pa iz druge galaksije,« je o svoji mladosti povedal Mitja Lavtar, popotnik, ki je prepotoval velik del sveta, preden je ugotovil, da si lahko turist tudi doma. Zadal si je cilj, da bo obiskal vseh 6036 naselij, kolikor jih je v Sloveniji. Velik del podviga mu je že uspel, nekaj dela pa ga vendarle še čaka. Mitja je dokaz, da se v domačem okolju da odkrivati nove stvari, če le znaš pogledati iz nekoliko drugačnega zornega kota.
Od najmanjših zaselkov do prostranega vesolja pa je gledalce popeljal Blaž Stojanovič, dijak četrtega letnika, ki si prosti čas krajša z opazovanjem vesolja. »Želim si, da bi se vsaj eden od vas kakšno jasno noč ozrl v zvezdnato nebo in se zavedel, kakšno srečo imamo, da živimo na tako lepem planetu, kot je Zemlja,« je položil na dušo zbranim v prepolni športni dvorani gimnazije.
Dr. Nena Močnik uči, kako z gledališkimi orodji izraziti tisto, česar se z besedami ne da – travmatično izkušnjo. Pomagala je posiljenim ženskam med vojnami na Balkanu in ugotovila, da se travme nabirajo v telesu. Šele ko sprostimo telo, lahko rešujemo svoje težave.
Zadnji je na oder stopil stand up komik Tin Vodopivec in poskrbel za obilico humorja, hkrati pa opisal svojo pot od nepoznanega mladeniča, ki je oboževal stand up, do enega izmed osmih najboljših komikov v Evropi. »Pazi, kaj si sanjaš, kajti sanje se uresničijo,« opozarja Tin.
Sodeč po navdušenju publike smo lahko prepričani, da bo kakšen od mladih poslušalcev že čez nekaj let stal na odru in svojo zgodbo o uspehu predajal naslednjim generacijam kranjskih gimnazijcev.