![](/images/20160207/160209840-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Literati s tržiškimi zgodbami
V tednu pred kulturnim praznikom so v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču pripravili tradicionalno, že peto območno srečanje tamkajšnjih literatov.
Tržič – Na literarnem večeru so s svojimi deli, ki so jih poslali na razpis Zveze kulturnih organizacij Tržič za kratko zgodbo, tematsko povezano s Tržičem, sodelovale Breda Miščevič, Elizabeta Verdir in Romana Turk, dogodek pa je povezoval David Ahačič. Namen srečanja ostaja poleg počastitve našega največjega kulturnega praznika tudi predstavitev pesnikov in pisateljev, ki ustvarjajo v tržiški občini. Avtorice so zbranim obiskovalcem v tržiški knjižnici predstavile odlomke svojih zgodb – za njihovo doživeto interpretacijo pa je poskrbela Tereza Gosar iz KUD Kruh Križe.
Uvodoma je vse sodelujoče predstavila domačinka Jožica Koder, učiteljica slovenskega jezika v pokoju in predana raziskovalka naše zapisane kulturne dediščine, doma iz Kovorja. Avtorice se s pisanjem proze sicer ne ukvarjajo poklicno, Elizabeta Verdir denimo – zaradi svoje mladosti – šele prebija led na literarnem področju, pa vendar je srečanje pokazalo na njihovo ustvarjalno širino, tematsko raznovrstnost, žanrsko pestrost in slogovne presežke. Vse zgodbe združuje opis osebne življenjske izkušnje, pa najsi bo prvo ali tretjeosebna, z dogajanjem tako v preteklosti kakor danes. Elizabeta Verdir iz Dupelj je v svoji tankočutni zgodbi Jesenska odeja za dva tako predstavila izkušnjo nesrečne romance, ki jo je v težavnih časih druge svetovne vojne doživela njena stara teta. Avtorici je uspelo skozi osebno zgodbo orisati pomembno poglavje zgodovine in njene posledice – »saj vojni čas vzame vse, kar je lepega, in prinese samo žalost, nesrečo in bolečino«. Resnična zgodba o veselju in trpljenju avtorice Brede Miščevič govori o Antonu Jelencu, vsestranskem domačinu, ki je v prvi polovici dvajsetega stoletja pustil močan pečat na mnogih področjih, od športa, gorništva, kulture in tehnologije, obenem pa vseskozi ostal zvest sebi in domovini, kar je zlasti dokazoval s pokončno držo med prvo svetovno vojno. Zgodba Romane Turk opisuje pohodniški izlet po hribih v okolici Podljubelja, za katerega sta se odločili s hčerko. Avtorica v vedrem, sproščenem tonu poudarja lepote naše narave, obenem pa hudomušno opozori tudi na vse večjo obremenjenost sodobne družbe, ki si ne zna več vzeti časa za umirjeno občudovanje naravnih lepot.
Ob koncu srečanja je vodja izpostave JSKD Tržič Boris Kuburič vsem avtoricam zgodb podelil zaslužena priznanja ter jim upravičeno čestital za njihov ustvarjalni navdih ter pogum – predstaviti svoja dela javnosti.