Obramba, ki sta jo zastopala odvetnika Anka Kozamernik in Janez Hočevar, je od vsega začetka sodnega postopka zoper domnevna bombaša Stanka Radojevića in Dejana Savića opozarjala, da tožilstvo razpolaga z nezakonitimi dokazi. / Foto: Tina Dokl

Umik obtožbe za bombo

Tožilstvo je zaradi izločitve večine dokazov odstopilo od nadaljnjega pregona zoper Kranjčana Stanka Radojevića in Dejana Savića, ki ju je obtoževalo bombnega napada na kranjsko policijo.

Kranj – Na kranjskem tožilstvu so nam v četrtek potrdili, da so pred tednom dni umaknili obtožnico zoper Kranjčana Stanka Radojevića in Dejana Savića, ki jima je očitalo bombni napad na sedež Policijske uprave Kranj in Policijske postaje Kranj na Bleiweisovi cesti v Kranju 15. maja 2009. Eksplozija ročne bombe je povzročila gmotno škodo, k sreči pa v zgodnjih jutranjih urah ni nikogar ranila. Kranjsko okrožno sodišče je marca 2010 zaradi povzročitve splošne nevarnosti tedaj 22-letnega Radojevića obsodilo na dve leti in pol zapora, 19-letnega Savića pa na dve leti zapora. Sodba je bila kasneje na pritožbo obrambe, ki je vložila zahtevo za varstvo zakonitosti, na vrhovnem sodišču razveljavljena, zadeva pa vrnjena prvostopenjskemu sodišču v ponovno odločanje. V petek bi tako moral na sodišču potekati predobravnavni narok, vendar je sodišče zaradi umika obtožbe obravnavo preklicalo.

Že med sojenjem pred petimi leti je Savićeva zagovornica Anka Kozamernik zahtevala, da iz sodnega spisa izločijo najpomembnejši dokaz tožilstva – poročilo Centra za forenzične preiskave o analizi biološke sledi, najdene na »žlički« odvržene bombe, ki je dokazovala, da naj bi z bombo rokovala oba obtožena, od tega naj bi večina najdene sledi pripadala Radojeviću, manjši del Saviću in še tretji osebi. Odvetnica je navajala, da so policisti najden DNK Saviću lahko pripisali le zato, ker so v svoji evidenci še vedno hranili njegov DNK, ki so ga od tedaj še mladoletnega Savića pridobili v nekem drugem postopku. Ker v tistem postopku Savić ni bil pravnomočno obsojen, hramba njegovega DNK po sodbi evropskega sodišča za človekove pravice pomeni kršitev 8. člena konvencije o človekovih pravicah. Sodnica Andrijana Ahačič je tedaj predlog obrambe zavrnila z razlago, »da je v Sloveniji pač drugačna zakonodaja, ki določa, na kakšen način in kako dolgo se lahko sledi DNK hranijo«.

Toda argumentu obrambe je prisluhnilo vrhovno sodišče, za nameček pa je 13. februarja 2014 tudi ustavno sodišče v postopku presoje ustavnosti ugotovilo, da je zakon o policiji v delu, ki je omogočal, da so se lahko profili odvzetih vzorcev DNK oseb, ki so bile osumljene, niso pa bile pravnomočno obsojene za očitano kaznivo dejanje, hranili vse do zastaranja kazenskega pregona, protiustaven. Zaradi te odločitve ustavnega sodišča je kranjsko sodišče julija lani iz dokaznega spisa v zadevi zoper Radojevića in Savića izločilo večino obremenilnih dokazov na podlagi doktrine sadežev zastrupljenega drevesa. Sodišče bi lahko tedaj zaradi »oskubljenega« dokaznega gradiva že samo zavrglo obtožbo, ker pa tega ni storilo, se je za umik obtožbe sedaj odločilo tožilstvo.

Mlada Kranjčana sta sicer dosojeno zaporno kazen, ki jo je višje sodišče malenkostno znižalo, v tem času že odsedela – Radojević 2 leti in štiri mesece, Savić pa leto dni in devet mesecev. Kot se je kasneje izkazalo, sta bila obsojena na podlagi nezakonitih dokazov. Ali bo zaradi tega sledila odškodninska tožba zoper državo, v četrtek nismo uspeli izvedeti. Radojevićev zagovornik Janez Hočevar je dejal, da so o umiku sodbe sicer obveščeni, vendar čakajo še na zavrnilno sodbo sodišča. »Ko jo bomo prejeli, pa bomo seveda razmislili tudi o morebitni vložitvi odškodninske tožbe,« je povedal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:10

Fotografije Dušana Šarotarja

Kamnik – V teh dneh si je v Galeriji Doma kulture Kamnik mogoče ogledati razstavo Dušana Šarotarja. Avtor je širši javnosti znan kot pesnik, pisatelj, scenarist in publicist. Tokrat se obiskovalcem...

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 17. december 2014 / 14:27

Vsi smo George Kaplan

V soboto smo si v Prešernovem gledališču ogledali že četrto premiero letošnje sezone, dramo George Kaplan sodobnega francoskega avtorja Frederica Sonntaga v režiji Jake Andreja Vojevca.

Kronika / sreda, 17. december 2014 / 13:59

Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo Kordežu

Ljubljana – Vrhovno sodišče je deloma ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža in razveljavilo sodbo, s katero je bil zaradi zlorabe pol...

Šport / sreda, 17. december 2014 / 13:52

Nov izjemen uspeh Domna Škofica

Radovljica – Športni plezalec Domen Škofic, za katerim je odlična sezona, tudi na počitnicah ne počiva. Po končanih tekmah se je nekaj najboljših športnih plezalcev tega sveta, med njimi tudi Domen...

Škofja Loka / sreda, 17. december 2014 / 13:50

Oživeli so pravljični junaki

V petek so pravljična bitja skupaj z dedkom Mrazom pospremila v življenje Pravljično deželo Gorajte, ki bo otrokom v veselje vse do 28. decembra.

Šenčur / sreda, 17. december 2014 / 13:39

Godle niti za žlico niso pustili

Turistično društvo Šenčur tudi letos nadaljuje tradicijo kuhanja šenčurske specialitete – godle. V soboto so jo skuhali in razdelili skoraj sto litrov.