V mislih že pri premoženju
Člani Agrarne skupnosti Meščanska korporacija Kamnik so se minuli teden zbrali na rednem občnem zboru, na katerem so optimistično ugotavljali, da je vrnitev podržavljenega premoženja in s tem konec dolgoletnega pravdanja vse bližje.
Kamnik – Člani Agrarne skupnosti Meščanska korporacija Kamnik (MKK) se že enaindvajset let pravdajo za vrnitev v letih 1946/47 podržavljenega premoženja, ki zajema kar šestino nepremičnin v občini Kamnik, vključno s pokopališčem Žale, občinsko stavbo, Malim gradom, bistriškimi gozdovi in drugimi nepremičninami, katerih največji zavezanki za vračanje sta država oz. Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS in občina Kamnik, ki pa ima hkrati tudi 25 od skupaj 164 deležnih pravic.
Kljub dolgoletnemu pravdanju pa je nedavni občni zbor (udeležilo se ga je sicer le 34 glasovalnih upravičencev) minil v zelo optimističnem vzdušju, saj se je MKK junija letos razveselila odločbe Ustavnega sodišča, ki je razveljavilo izpodbijane sodne odločbe Vrhovnega in Upravnega sodišča, zadeve vrnilo v ponovno odločanje in sklenilo, da je MKK identična skupnost in tako tudi legitimna za vlaganje zahtevka. »Premoženje nam je bilo vzeto brez odškodnine, a resnica je končno zmagala. Hvala vsem za izredno motivacijo in za posojila, s katerimi smo lahko financirali pravdne stroške. Pri svojem delu smo naleteli na velik pritisk občine, države pravobranilke, javnosti in tudi nekaterih naših članov, a dokazali smo, da nam skupaj lahko uspe, čeprav nam ne bo lahko niti v prihodnje. A edina pot je vztrajnost in enotnost. Zdaj je že jasno, da bo pravdanja kmalu konec, želim si le, da bi še naprej sodelovali in držali skupaj,« je zbrane nagovoril predsednik MKK Milan Deisinger, ki so ga člani na koncu z javnim glasovanjem potrdili še za en mandat, odvetnik Silvo Učakar pa jim je svetoval, naj bodo še naprej strpni in enotni. »Zdaj smo na točki, ko začenjamo znova, a MKK se mora počasi že pripraviti na to, kako bo s tem premoženjem razpolagala in najbolj pametno gospodarila. Nekaj časa bo še trajalo, da bodo postopki pravnomočni, a poti nazaj zdaj več ni.« Občnega zbora se je udeležil tudi podžupan Matej Slapar, ki je priznal, da so mnenja na Občini v zvezi z MKK že vseskozi deljena, in si zaželel, da bi vsi skupaj sodelovali v dobrobit Kamnika. Člani so soglasno potrdili poročilo gospodarskega odbora MKK in finančno poročilo za leti 2013 in 2014 ter sprejeli program dela za obdobje 2015–2018, a s pripombo, da je njegovo uresničevanje v celoti odvisno od tega, kdaj in kako bodo premoženje dobili nazaj.