Zaklanega prašiča je treba najprej odreti.

Praznik kolin na Gori

Že šesto leto zapored so člani Turističnega društva (TD) Komenda pripravili praznik kolin na Koželjevi domačiji na Gori pri Komendi. Praznika so se udeležili tudi šestošolci Osnovne šole Komenda Moste.

Gora pri Komendi – »Klanje pujska je bilo še nedavno nekaj povsem običajnega za vaše vrstnike,« je radovedni mladeži pripovedovala članica TD Komenda Katja Tabernik, »danes pa vas večina tega domačega praznika ne spremlja več od blizu. Prav pa je, da spoznate, od kod dobite meso na mizo.«

Ekipa mesarja in njegovih pomagačev ter gospodinj je potešila radovednost osnovnošolcev, ki so si lahko od blizu ogledali domači praznik kolin. Spoznali so marsikatero nadrobnost tega starega slovenskega običaja, v katerega je bila nekdaj vključena vsa družina. Otroci so pomagali starejšim, med drugim tudi pri čiščenju svinjskih črev. Za to opravilo je bila odgovorna gospodinja, saj je bilo čreva treba natančno očistiti, da so jih lahko uporabili pri izdelavi krvavic ter pečenic.

Noben del prašiča se ne zavrže. Iz parkljev, repa in uhljev skuhajo žolco, mast porabijo za kuhanje ocvirkov ter izdelavo klobas. Tradicionalno prva jed pa so sveža pražena jetrca, ki se postrežejo mesarju in drugim delavcem že dopoldne.

»To je prva od prireditev v letu, ki jih organiziramo člani društva. Pomembno se nam zdi, da z njo ohranjamo tradicijo ter tudi mladim prikažemo, kako so dolga leta živeli naši predniki, saj je bilo meso včasih na mizi le ob praznikih,« je povedal predsednik turističnega društva, ki šteje več kot sto članov in v Komendi organizira še precej drugih prireditev.

Da je bil praznik kolin popoln, so poskrbele gospodinje, članice turističnega društva, ki so pripravile vrsto dobrot. Obiskovalci so se tako lahko okrepčali s krvavicami, zeljem in praženim krompirjem, pokusili so lahko tudi pecivo, kjer je seveda kraljevala potica. Za starejše se je našlo šilce žganja, mlajši pa so se lahko pogreli ob skodelici vročega čaja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 20. januar 2016 / 11:41

Med krvodajalci tudi župan Trilar

Kranj – »Vsaj dva razloga sta, da redno hodim na krvodajalske akcije. Prvi je ta, da si želim pomagati soljudem, saj je kri nenadomestljivo zdravilo, ki je pomembno zlati pri operacijah in...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Menija ne bodo več spreminjali

»Treningi, kot je bil današnji, so koristni, saj prispevajo k večji uigranosti ekipe. Ko kuhamo za večje število gostov, se ponavadi pokažejo še zadnje pomanjkljivosti, zaradi katerih bi na tekmo...

Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

V vsaki situaciji nekaj humorja

Tomaž Čop je pred osemnajstimi leti zaplul v radijske valove, ves ta čas pa je povezan s humorjem in oddajami, ki zabavajo poslušalce.

Kranj / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Propad štipendijske sheme?

Regionalna razvojna agencija Gorenjske bo, kot kaže, namesto 240 novih štipendij podelila zgolj 35, čeprav je denarja do leta 2015 dovolj.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Znamenitih majolik bo odslej manj

Po 153 letih so kamniške majolike - enega najbolj prepoznavnih slovenskih spominkov s specifično ročno poslikavo, ki je ime Kamnika ponesel po vsem svetu - prenehali redno izdelovati.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Cvetoči vrt, Monetov atelje

"Razen slikanja in vrtnarjenja nisem dober v ničemer," je nekoč rekel sloviti impresionistični slikar Claude Monet. Na podeželskem posestvu v vasi Giverny, kjer je ustvaril čudovit vrt, ki je postal n...