Strožji nadzor

Kar se je decembra napovedovalo, se je zgodilo. Avstrija začasno ukinja schengen, zato bo kontrola osebnih dokumentov na meji strožja.

Kranj – Decembrsko poročanje enega od slovenskih poročevalcev iz Avstrije, da naša soseda zaostruje nadzor na mejah in uvaja pravila, ki so veljala pred vstopom Slovenije v schengensko območje, je v naši javnosti povzročila precej zanimanja. Sosednja država je sicer že lansko jesen zaostrila nadzor potnikov na meji s Slovenijo in decembra napovedala tudi sankcije za tiste, ki bi skušali prestopiti mejo izven mejnih prehodov, na tako imenovani zeleni meji. Pri tem je imela v mislih begunce, čeprav tega ni posebej poudarjala. Ko sem spraševal na Koroškem, če je soseda glede nadzora na meji sprejela kakšne dodatne zakone, o katerih v Sloveniji nismo bili seznanjeni, so mi povedali, da ne, ker ji že obstoječa zakonodaja dovoljuje takšne, sicer začasne ostrejše ukrepe, ki naj bi veljali do konca krize z begunci. Kadar sem šel sam jeseni in pozimi preko mejnega prehoda na Ljubelju na Koroško, sta me policist in vojak, ki v paru nadzorujeta potnike, običajno le premerila z očmi, dvakrat ali trikrat pa sem se moral izkazati z osebnim dokumentom, za katerega sta me oborožena vojak in policist prijazno, enkrat celo v slovenščini, prosila. Z identifikacijo na meji ne bi smeli imeti Slovenci nobenih težav, saj moramo po naših zakonih imeti enega od osebnih dokumentov tudi doma vedno pri sebi!

Zato nedeljsko sporočilo z Dunaja, da je avstrijski zvezni kancler Werner Faymann napovedal še ostrejši nadzor na meji in začasno odpravo schengenske ureditve na meji, ni presenečenje. Schengen je bil dejansko odpravljen že lani jeseni, čeprav Avstrija tega uradno ni povedala. Na najbolj prehodne mejne prehode je pripeljala tolmače, ki so na osnovi govorice preverjali, ali begunec res prihaja iz države, iz katere je povedal, da je. Izkazalo se je, da jih je kar precej glede državljanstva lagalo. Avstrija je sedaj tudi uradno ukinila schengenski režim z izjavo zveznega kanclerja. Za to dejanje ima pravno osnovo. Če je ogrožena varnost v državi ali so nastopile druge pomembne okoliščine, je tak ukrep legalen in skladen s schengenskim pravnim redom, vendar mora država, ki to stori, obvestiti vse države članice in Evropsko komisijo.

Slovenija se bo odzvala in nemudoma ukrepala, če bosta Avstrija in Nemčija zaostrili merila za sprejem migrantov, so že v nedeljo sporočili iz vlade.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 20. januar 2012 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 20. januar 2012, št. 6

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. april 2015 / 15:08

Karaoke in korzeti

V kranjskem KluBaru beležijo že sedmo leto glasbenih karaok, v medvoškem Jedru se je predstavil režiser Miha Knific, po modni pisti v Squatu pa so se sprehodile manekenke v zapeljivih gotskih korzetih...

Nasveti / četrtek, 9. april 2015 / 15:07

Piščanec v čebuli s kruhovimi rezinami

Verjetno je kdo ob pogledu na naslov članka rekel: spet ta piščanec! Res je, ampak tudi tokrat v drugačni izvedbi, z drugačno prilogo.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:06

Bajsi debelajsi ali debeluhar

V svetu ga kličejo fat bike, pri nas pa enostavno bajsi.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:04

Ena ali druga – skrajnost? Ne, pač pa možnost!

Motociklov je toliko, kolikor je motoristov.

Kronika / četrtek, 9. april 2015 / 15:02

Pričala pred bivšim šefom

Na sojenju predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu in nekdanjemu odvetniku Kristjanu Gnilšaku so zaslišali davčno inšpektorico, ki ji je v sodni dvorani prisluhnil tudi nekdanji direk...