Pavel Bernik, misijonar z indijsko dušo
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (31)
Slovenci imamo neverjetno veliko nadvse zanimivih ljudi, na katere smo lahko ponosni. Zagotovo je eden izstopajočih Pedro Opeka, vendar je bilo že tudi pred njim več misijonarjev, ki so izstopali s svojo človečnostjo. Za Pavla Bernika so rekli, da je misijonar z indijsko dušo. Rodil se je 11. januarja 1917 v Puštalu kot četrti otrok enajstčlanske družine v Škofji Loki.
Pet let je obiskoval klasično gimnazijo v Ljubljani, leta 1934 pa je postal salezijanec in odšel v misijone v Indijo, kjer je dokončal višje razrede gimnazije. Teologijo je končal v Madrasu in bil leta 1944 posvečen. Govoril je več indijskih jezikov. V vzgojnih zavodih za mlade redovnike po škofijskih semeniščih v južni in severni Indiji, kjer je poučeval filozofijo, apologetiko ter latinščino in grščino, je deloval 32 let.
Med drugo svetovno vojno so angleške oblasti mnogo duhovnikov zaprle v taborišča in jih izgnale. Kasnejša indijska oblast je tujim misijonarjem prepovedala vstop in več območij proglasila za 'zaščitena', vendar je Bernik že pod Angleži pridobil domovinsko pravico, zato je ob proglasitvi indijske ustave dobil tudi indijsko državljanstvo.
Leta 1964 je prišel v Nagalad, kjer so zelo potrebovali duhovnike in redovnike. Deloval je med prebivalci plemena Naga, ki so iz lovcev na človeške glave postali kristjani. V 15 letih je tu nastala škofija, v kateri so bili pred njim samo trije duhovniki, kasneje pa jih je bilo celo 65. Tudi število redovnic se je močno povečalo, in sicer iz treh na 176. Morda je še bolj zanimivo število vernikov, saj se je njihovo števil s 1500 povečalo na 27.500. Seveda so ti podatki samo iz Nagalada, Pavel Bernik pa je misijonaril tudi v Shillongu v Khasijskih hribih. V Indiji je preživel skoraj 66 let, vendar je vedno ohranjal veliko ljubezen in spoštovanje do slovenske besede. Umrl je 17. 7. 2000 v Dimapurju v Indiji.
Priznanje mu je med drugim dala tudi domača občina, ki ga je leta 1993 za njegove zasluge imenovala za častnega občana občine Škofja Loka.
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
12. 1. 1905 se je na Bledu rodila etnokoreologinja Marija Šuštar, ki je do leta 1965 koreografirala nastope Akademske folklorne skupine France Marolt.
12. 1. 1927 se je v Jarčji Dolini rodil pisatelj, slikar samouk Jože Peternelj, po domače Mausar.
13. 1. 1894 se je v Škofji Loki rodil skladatelj Anton Dolina.
14. 1. 1898 se je v Kranju rodil slovenski pesnik, pisatelj in dramatik Fran Roš.
16. 1. 1882 se je v Solkanu rodil podjetnik Adolf Zavrtanik. V Lesah je 1922 odprl obrat za proizvodnjo čokolade, ki je leta 1925 prerasel v Tvornico čokolade Zavrtanik, Lesce-Bled. Izdelali so okoli šeststo kilogramov zelo kakovostne čokolade na dan. Tehnično je vodil proizvodnjo tudi v po drugi svetovni vojni v podržavljenem podjetju, ki se je razvilo v tovarno Gorenjka. Ni dvoma, da ga lahko »priznamo« za Gorenjca.
18. 1. 1914 se je v Povljah na Gorenjskem rodil poveljnik vaške straže Anton Perne.