O ustni harmoniki
Pri Javnem skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti je izšla knjiga o ustni harmoniki z naslovom Od ljudskega glasbila do koncertnega instrumenta avtorice Darje Korez Korenčan.
Ljubljana – Avtorica knjige, novinarka TV Slovenija in glasbena poznavalka Darja Korez Korenčan, je prva, ki se je pri nas sploh lotila te tematike, čeprav je ustna harmonika ali orglice, kot ji pravimo, močno razširjeno glasbilo, ki nastopa v različnih glasbenih zvrsteh. »Pred dvema letoma sem se kot novinarka in urednica TV Slovenija udeležila mednarodnega festivala ustne harmonike v nemškem Trossingenu. Tam je nastopila tudi naša zasedba Sorarmonica, hkrati pa sem imela na tem festivalu možnost spoznati številne izvajalce z vseh koncev sveta. Vse bolj sem ugotavljala, da je ustna harmonika lahko celo koncertni instrument, na katerega je mogoče igrati prav vse zvrsti, od ljudske glasbe do klasike, bluesa, jazza in celo rocka,« pravi avtorica, ki je temeljito raziskala ter na 140 straneh knjige dodobra opisala zgodovino in uporabo ustne harmonike pri nas.
V knjigi Korez Korenčanova najprej predstavi kratko zgodovino harmonike, njen razvoj, delovanje in vrste, ki jih danes lahko dobimo na trgu, v nadaljevanju pa se posveti zbiranju in urejanju materiala, ki priča o uporabi ustne harmonike pri nas. Predstavi festival v Mokronogu, srečanja orgličarjev in seminarje v Begunjah, povezanost instrumenta z družino Avsenik, Blues harp festival in seveda najbolj znane slovenske glasbenike, ki igrajo na ustno harmoniko – od Vladimirja Hrovata, edinega našega akademskega glasbenika, ki igra ustno harmoniko, do Tomaža Domicelja, ki orglice uporablja v popularni glasbi. Ob tem so v knjigi predstavljene tudi različne glasbene zvrsti, ki jih igrajo mojstri ustne harmonike. Knjiga je v našem prostoru nedvomno edinstvena.