Večji del mladih evfonistov in tubistov, ki so sodelovali pri snemanju obeh zgoščenk, je pretekli teden igral tudi v okviru novoletnih prireditev na Glavnem trgu v Kranju. / Foto: Primož Pičulin

Ko se tube zgostijo

V veselem decembrskem času so v Glasbeni šoli Kranj izdali nekoliko posebno zgoščenko. Pravzaprav so v enem zavitku združili kar dve. Prvi je naslov Stoji učilna zidana, drugi pa Tuba božič, prinašata pa odlično glasbo, ki jo je pod vodstvom Uroša Koširja posnel Tuba evfonij ansambel Glasbene šole Kranj.

V duhovitem tonu bi naslov razložili približno takole: zgoščevanje tub in evfonijev – prvi instrument je nekoliko večji od drugega, z daljšimi in širšimi cevmi in zato tudi z nižjimi frekvencami – se je v Glasbeni šoli Kranj začelo pred leti, ko je poučevanje obeh instrumentov iz družine nizkih trobil prevzel izvrsten glasbenik in pedagog Uroš Košir. Šest let šteje tudi Tuba evfonij ansambel, v katerem igrajo učenci iz njegovega razreda, ki se mu ob večjih nastopih pridružijo tudi nekateri zdaj že nekdanji učenci. Ansambel je edinstven pri nas, saj v primerjavi s tujino, kjer podobni sestavi obstajajo na konservatorijih, akademijah in univerzah, v Sloveniji takih sestavov ni.

Hkrati s povečanim zanimanjem za oba instrumenta so rasle tudi ambicije mladih kranjskih evfonistov. Najprej so se predstavili kot Tuba božički, naslednje leto pa so organizirali OkTubafest, odtlej pa vsako leto teden dni pred 'krompirjevimi počitnicami' izvedejo več koncertov, na katerih se predstavijo kot solisti, včasih povabijo v goste učence drugih šol, običajno pa se na solističnem koncertu predstavi tudi mentor Uroš Košir, ki poslanstvo ansambla vidi predvsem v tem, da občinstvu predstavi tudi nekoliko poseben zven teh instrumentov, pokaže na njuno uporabnost v različnih sestavih, komornih zasedbah pa tudi v solističnih nastopih. Zato ansambel od ustanovitve poslušalcem predstavlja raznorodno glasbo različnih glasbenih zvrsti, hkrati pa učenci, stari od osem do petnajst let, v njem spoznavajo vso veličino sveta nizkih trobil. Ansambel nedvomno orje ledino tovrstne glasbe pri nas.

Sama ideja za posnetek je rasla skupaj z ansamblom. »Odkar obstaja, tako v smislu zahtevnosti izvajanega programa kot same uigranosti ansambel vidno napreduje. Ideja, da bi posneli zgoščenko, je stara skoraj dve leti, letos pa sem se odločil, da je končno pravi čas, da 'zapišemo' nekaj repertoarja tudi na nosilec zvoka. S tem nam bo v ansamblu ostal spomin, v prvi vrsti pa se z zgoščenko predstavljamo širši publiki,« pojasnjuje Uroš Košir, ki je za glasbeni prvenec izbral zelo raznolik repertoar, kot sam pravi, po trenutnem navdihu, a tudi v smiselnem vrstnem redu. V izboru skladb tako najdemo tako klasične skladbe kot otroške pesmice, tako originalno zapisane skladbe kot priredbe ljudskih pesmi. »Naša želja je bila pridobiti širši krog poslušalcev, hkrati pa pokazati, da gre ob nivoju znanja, ki ga otroci pridobijo na nižji glasbeni šoli, za zelo visoko kvaliteto igranja. Mozartova Alleluia in Holstova Koračnica sta vsekakor presežka.« Druga zgoščenka prinaša priljubljene božične pesmi, ki jih vsa ta leta v decembru na več koncertih igrajo Tuba božički. Skladbice, kot so Sveta noč, Jingle Bells, Glej zvezdice božje, We Wish You a Merry Christmas, Božji nam je rojen sin … so le nekatere najbolj znane med njimi.

Starost nastopajočih v ansamblu je od osem do devetnajst let, na posnetku sodelujejo aktivni učenci šole ter dva nekdanja učenca. »To je šele naš prvenec, sicer pa pridno delamo naprej, saj nam ne manjka idej – in prepričan sem, da bomo še marsikatero uresničili,« dodaja Uroš Košir, ki zgoščenki vidi kot nekakšen obračun dobrega dela v preteklih letih, ko je gradil svoj razred in z njim ansambel, ter s tem z instrumentoma, kot sta evfonij in tuba, marsikateremu poslušalcu zlezel pod kožo. »Zgoščenki sta nagradi za vsakogar izmed nas. Mislim, da smo lahko še kako ponosni na to, vsi mi in naša šola.« Le kako ne, saj imamo v Kranju najboljši in najštevilčnejši razred tub in evfonijev v Sloveniji.

Zgoščenko so posneli v studiu Boštjana Grabnarja, ki je tudi prevzel vlogo tonskega mojstra, s priredbami pa sta sodelovala tudi Tomaž Habe in učitelj pozavne na šoli, David Kajič. »Naj dodam veliko zahvalo ravnateljici Petri Mohorčič in Glasbeni šoli Kranj, ki nas podpira in verjame v nas,« še dodaja Košir. Zgoščenko je moč dobiti pri njem oziroma v Glasbeni šoli Kranj, prostovoljni prispevki ob tem pa bodo namenjeni ansamblu, ki si je za nagrado zaslužil kakšen izlet. Zapisano ob rob lahko predvidimo, da klavir, kitara in flavta v Kranju niso in ne bodo vedno na prvem mestu priljubljenosti instrumentov, ki bi se jih otroci radi učili. Prihajata tuba in evfonij.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 6. januar 2009 / 07:00

Oberhof brez Gregorinove

Biatlonka Teja Gregorin po bolezni še ni pripravljena na nove tekme. Trenerja Velepec in Kos optimistična pred nadaljevanjem sezone.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007