»Kampanja Pozor(!)ni za okolje je nadgraditev naših okoljskih načel. Od leta 2007 odapdkov ne odlagamo več na deponije, med letoma 1999 in 2012 pa smo količino komunalnih odpadkov zmanjšali za 92 odstotkov,« pravi glavni direktor Thierry Villard in tudi, da so se v Goodyear Dunlop Sava Tires zavezali, da bodo izkušnje tudi v prihodnje delili z okolico. / Foto: Gorazd Kavčič

En planet, en dom, ena prihodnost

»Ne pričakujte od drugih, da bodo nekaj storili namesto vas. Sami bodite zgled,« je ena od misli EKOpiknika oziroma zaključnega dejanja letošnje kampanje Pozor(!)ni za okolje. Mladi, ki sodelujejo, so zgled vzornega ločevanja odpadkov in zavedanja pomena ohranjanja neokrnjene narave zanamcem.

Kampanja Pozor(!)ni za okolje odmeva tudi v svetu. Mednarodno združenje poslovnih komunikatrojev (IABC) je kampanji podelilo nagrado zlato pero za odličnost v komuniciranju. To je po evropski nagradi EMErald že drugo priznanje, tokrat na globalnem nivoju. Thierry Villard se je na EKOpikniku pošalil, da bodo tako o delu slovenskih dijakov govorili tudi v New Yorku. Nagrado v Goodyear Dunlop Sava Tires sprejemajo v imenu vseh partnerjev projekta.

V Goodyear Dunlop Sava Tires v Kranju so na pobudo zaposlenih pred tremi leti zagnali kampanjo Pozor(!)ni za okolje. V podjetju, ki je v Kranju prisotno petnajst let, so se z zavedanjem pomena varovanja okolja lotili ravnanja z odpadki in varčevanja s pitno vodo. Dobro prakso, katere rezultat je zmanjšanje količine mešanih komunalnih odpadkov kar za 92 odstotkov, so želeli prenesti tudi izven tovarniških zidov.

Odločili so se, da bodo vplivali na stališča srednješolcev, tistih, ki vedo vse, želijo spreminjati svet, njihova stališča pa je zelo težko spreminjati. Projekt je prvi dve (šolski) leti potekal na Gorenjskem, z letošnjim šolskim letom so ga razširili na vso Slovenijo, sodeluje 36 šol in drugih partnerjev, med njimi tudi Ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

»Le skupno delo ekonomije in ekologije nam omogoča preživetje,« je z zgodbo o pomenu starega hrasta za ekonomista in ekologa nazorno aktualno (ne)reševanje planeta opisal ekolog Anton Komat. Pravi, da bi človek kot umen gospodar moral upoštevati rešitve, do katerih je prišla narava v milijonih letih: »Za skupno prihodnost gre. Mladi ste vitalna sila človeštva, ste inovativni in med najbolj pomembnimi odločevalci. Ekologija ni le ločeno zbiranje odpadkov, bolj preskok v razmišljanju odnosa med ljudmi in človeka do narave. Kvaliteta živ­ljenja se meri v naši sreči in ne materialnih dobrinah.«

»Dijaki vedno hodijo po robu in delajo le to, kar je najbolj potrebno,« ugotav­lja Janez Štalec iz Loške komunale in takoj doda: »Vendar smo v treh letih s kampanjo dosegli ogromen napredek. Dijaki odpadke ločujejo pri izvoru in zmanjšujejo njihovo skupno količino, še bolj pomembno pa je njihovo spoznanje, da odpadki večinoma ne smrdijo, ampak so le nova surovina.«

Pomembno vlogo imajo EKOfrendi, dijaki, ki ozaveščajo sošolce, vrstnike na šoli in tudi doma. »Če nas je bilo lani še nekoliko sram svojega poslanstva, smo letos samozavestno stopili do kogarkoli v šoli in mu povedali, da se plastenke ali papirčka ne odvrže na tla, ampak v za to predviden koš,« o napredku pravi Primož Mirtič Dolenec, EKOfrend iz Gimnazije Jesenice, letošnje zmagovalne šole pri ločevanju odpadkov.

Priznanja, ki so jih izdelali v Srednji šoli za lesarstvo Škofja Loka, so prejeli vsi sodelujoči partnerji, tri šole so postale veliki zmagovalci. Količino odpadkov so najbolj zmanjšali v Gimnaziji Ormož (strošek odvoza so razpolovili!). Zmagovalci v urejanju Ekokotička prihajajo iz Srednje šole Slovenj Gradec in Muta Šolskega centra Slovenj Gradec. Najboljši pri ločevanju odpadkov pa so jeseniški gimnazijci, ki so bistveno izboljšali ne le ločevanje, ampak tudi sistem ločevanja odpadkov. Upoštevali so tudi mnenja komisije.

Pot Goodyear Dunlop Sava Tires se z letošnjo kampanjo ne zaključuje. Cilji so visoki, saj pravijo, da se ne bodo ustavili, dokler ne bodo vsi Pozorni za okolje. »Sodelujoči ste podali ogromno dobrih idej za ohranitev okolja. Bravo vsem, še posebej čestitam zmagovalcem,« je navdušen glavni direktor Thierry Villard in nadaljuje: »Prijetno sem presenečen nad dijaki, saj vem, da sem se v vaših letih bolj zanimal za šport in dekleta kot prihodnost planeta. Vam uspeva vse.« Na področju odpadkov je Slovenija v preteklih letih naredila veliko, dovolj še ne. Slovenci ločeno zberemo okoli 40 odstotkov vseh odpadkov, še vedno pa jih preveč roma na deponijo.

»Naš planet je omejen, vsak dan ima več prebivalcev, naši viri pa so omejeni. Zato moramo biti skrbni pri našem delovanju,« meni državna sekretarka na kmetijsko-okoljskem ministrstvu Andreja Jerina. Zbranim dijakom na EKOpikniku se je zahvalila za pomoč in dnevno opozarjanje na bolj skrbno ravnanje: »Ste naše upanje!« Vsem je zaželela tudi lepe počitnice, kar so dijakinje in dijaki pozdravili z glasnim aplavzom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 26. junij 2015 / 19:17

Glej, begunec!

Slovenci slovimo po tem, da zlepa ne zapuščamo svojih domov. Še selimo se bolj malo, kaj šele, da bi bežali. V ZDA je to, da človek v življenju vsaj enkrat ali večkrat zamenja kraj bivanja...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Romanje v Celovec in v Ljubljano

Škofja Loka - Prosvetno društvo Sotočje je romarje popeljalo že na četrto pasijonsko romanje. Tokrat so šli v Celovec, kjer bodo vabilo župana na Škofjeloški pasijon izročili tam...

Gospodarstvo / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Gorenjski trg dela je že v krizi

V šestih mesecih se je število brezposelnih na Gorenjskem povečalo za polovico. Kar 15 družb že prejema subvencije ob skrajšanem delovnem tedniku.

Prosti čas / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Janez preveč `flegma´ za Špelo

V petek, 13. marca, bo v grosupeljskem Kongu finale ljubezenskega radijskega šova Osvoji srce Špele Grošelj, v katerem bo pevka skupine Atomik Harmonik med tremi snubci izbrala zmagovalca, ki bo...

Humor / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Če je vola, ni težko skoč´t

Japonski smučarski skakalec Takanobu Okabe je pri 38 letih zmagal na tekmi svetovnega pokala v Kuopiu. S posebno rentgensko metodo smo odkrili, da je skakal z berglami.

Kamnik / petek, 13. marec 2009 / 07:00

Otroci in pomlad v Šoli idej

Kamnik - V Šoli idej na kamniški Šutni v teh dneh razstavlja Mira Rifel, učiteljica iz Osnovne šole Stranje in ljubiteljska fotografinja. »Fotografije so nastale...