Sledi njegovega dela še živijo
Tako je znanega Nakljanca Jožefa Pavlina na razstavi v Naklem predstavil krajevni zgodovinar Damijan Janežič. Svoje mesto na razstavi sta dobila tudi Valentin Zelnik in Janez Vovk.
Naklo – Turistično društvo (TD) Naklo in Kulturno društvo (KD) Dobrava Naklo sta prejšnjo soboto in nedeljo v Domu Janeza Filipiča v Naklem pripravila razstavo o treh pomembnih Nakljancih: kiparju, rezbarju in podobarju Jožefu Pavlinu (1875–1914), pevcu, organistu, pevovodji in skladatelju Valentinu Zelniku (1930–2005) ter rezbarju, podobarju in jasličarju Janezu Vovku (1912–2005). Raziskovalec krajevne zgodovine Damijan Janežič je o Zelniku in Vovku že veliko pisal v preteklosti, precej novega pa dodal o Pavlinu, ki se je rodil na Matijevčevi kmetiji v Malem Naklem. Bogata zapuščina je njegova ustvarjalna dediščina. Pavlin se je učil v znameniti Vurnikovi delavnici v Radovljici in kasneje delavnico tudi vodil. V Naklem je sicer edino njegovo delo v Španovi kapelici kip Srca Jezusovega v naravni velikosti, za kapelo z oltarjem Svete Trojice v škofijski palači v Trstu pa v stroki pravijo, da gre za enega najlepših primerov secesijske sakralne umetnosti v Evropi in za eno Vurnikovih in Pavlinovih najboljših del.
Janez Vovk je večino življenja preživel na Polici pri Naklem. Kot je povedal Janežič, je izdelal veliko kipcev poklicev, ki so že izumirali, kot npr. kolarji, čevljarji, žanjice ... pa kipce junakov slovenske literarne dediščine, športnike, kot je bloški smučar, in nekaj partizanskih motivov. Med najzahtevnejšimi pa so njegove jaslice, ki bogatijo cerkve v Naklem, v kranjski občini na Zlatem polju, Primskovem in v Stražišču, pa na Ovsišah in drugje. Med večjimi so tudi božji grobovi, ki jih je naredil za cerkve v Mengšu, Tržiču, Lescah, na Zlatem polju ... O še enem znanem Nakljancu pa je Janežič povzel: »Valentin Zelnik je bil organist več kot petdeset let, zložil je šest slovenskih maš, priredil ljudske in narodne pesmi. Veliko je ustvaril cerkvene glasbe, vodil pevske zbore, pel z vokalnim kvintetom Gorenjci, ki je sodeloval tudi z Ansamblom Mihe Dovžana.«
Posebnost razstave je bilo sodelovanje z likovniki iz KD Dobrava Naklo. Zdravko Purgar je naslikal Španovo znamenje v akvarelu, Franci Markovec Katrušnikovo znamenje v Dolenji vasi v Podbrezjah v tehniki slikanja olje na platnu, Alojzija Murn pa portret Jožefa Pavlina, prav tako v tehniki olje na platnu. K razstavi je z arhivskim gradivom prispeval tudi Drago Papler.