Blizu sto jih potrebuje pomoč na domu
Sredi leta je Center slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka od tamkajšnjega centra za socialno delo prevzel storitve pomoči na domu. Deset oskrbovalk skrbi za 94 oskrbovancev v vseh štirih občinah na Škofjeloškem.
Od 94 oskrbovancev Pomoči družinam na domu na škofjeloškem območju jih 50 oskrbujejo v občini Škofja Loka, 17 v občini Gorenja vas - Poljane, 11 v občini Železniki in 16 v občini Žiri.
Škofja Loka – »Pomoč družini na domu je socialna oskrba, namenjena ljudem, ki se iz različnih razlogov (starost, invalidnost, kronične bolezni) ne morejo oskrbovati sami niti jim tega ne morejo nuditi svojci, še vedno pa zmorejo živeti v domačem okolju. Storitve so različne oblike organizirane praktične pomoči, opravil, ki za določen čas nadomestijo potrebo po institucionalnem varstvu ali drugo organizirano obliko,« o pomoči na domu povesta Silva Košnjek, direktorica centra, in Nataša Kalan, koordinatorica pomoči na domu.
Trenutno skrbijo za 94 oskrbovancev, k njim prihaja deset oskrbovalk, po ena v občini Železniki in Gorenja vas - Poljane, dve v Žireh in šest v občini Škofja Loka. Tu je namreč tudi največ potreb po pomoči na domu, trenutno jo potrebuje 50 oskrbovancev. Na začetku je v Škofji Loki prišlo do težav, ko oskrbovancem niso mogli hitro ponuditi storitve. Direktorica Silva Košnjek pojasni, da so imeli julija težave zaradi ene od oskrbovalk, ki iz zdravstvenih razlogov ni več smela opravljati dela na tem delovnem mestu. Poleg tega je začetek dejavnosti sovpadal tudi z letnimi dopusti, kar je ob izgubi ene delavke pomenilo še dodatno težavo. Zaradi povečanega obsega dela in za čas nadomeščanja so si pomagali z delavko po podjemni pogodbi. Oktobra so za čas nadomeščanja odsotne delavke zaposlili novo socialno oskrbovalko in sedaj verjamejo, da so kakovost opravljenih storitev, možnost prilagajanja uporabnikom in odzivnost spet na ustrezni ravni.
Oskrbovanci potrebujejo pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, pri oblačenju in slačenju, umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanju in negi osebnih ortopedskih pripomočkov, pri gospodinjskih opravilih in pri ohranjanju socialnih stikov. Pomoč na domu lahko nudijo največ 20 ur tedensko, sicer pa vsak dan, tudi ob sobotah, nedeljah in praznikih, takrat je sicer cena storitve za uporabnika nekaj višja. Med tednom znaša 5,42 evra, za nedelje 7,59 in za praznične ter dela proste dni 8,13 evra. Da breme za uporabnika ni pretežko, to dejavnost do najmanj polovice sofinancirajo občine.
»V povprečju uporabniki potrebujejo le nekaj ur oskrbe tedensko, pri težjih primerih pa prihajamo vsak dan, tudi večkrat na dan,« pove Nataša Kalan. Največji zalogaj v organizaciji njihovega dela predstavljata jutranji čas izvajanja storitev, ko oskrbovanci potrebujejo jutranje urejanje in nego, in opoldanski čas, ki je namenjen tudi prinašanju obrokov. V tem času uporabnikom fizično ne morejo zagotoviti storitve v istem času, vsekakor pa se po besedah sogovornic trudijo, da bi zadostili pričakovanjem uporabnikov.