V Sloveniji je največ porok maja, junija in avgusta. / Foto: Tina Dokl

Več porok, a tudi več razvez

Lani je bilo v Sloveniji več sklenitev zakonskih zvez in tudi več razvez kot leto prej, bilo pa je tudi doslej največ sklenitev istospolnih partnerskih zvez. V občini Gorenja vas - Poljane lani ni bilo niti ene razveze.

Kranj – Po podatkih Statističnega urada RS je bilo v Sloveniji lani sklenjenih 6571 zakonskih zvez ali za 5,1 odstotka več kot leto prej. Največ je bilo sklenjenih maja, junija in avgusta (po več kot tisoč), najmanj pa januarja (manj kot dvesto). Ženini, ki so se prvič poročali, so bili v povprečju stari enako kot leto prej – 31,6 leta, pri nevestah pa se je povprečna starost v enem letu še nekoliko zvišala, z 29,2 na 29,4 leta. Približno štiri petine zakonskih zvez je bilo sklenjenih med slovenskimi državljani, pri ostalih pa je bilo »mešano« ali sta bila oba, ženin in nevesta, tuja državljana. Pri 635 porokah je bil ženin državljan Slovenije, nevesta pa državljanka kake tuje države, največkrat Bosne in Hercegovine. Pri 603 porokah je nevesta, državljanka Slovenije, sklenila zakonsko zvezo z ženinom, ki je bil državljan kake tuje države, med njimi so bili najštevilčnejši državljani Bosne in Hercegovine. Lani je bilo v Sloveniji registriranih tudi doslej največ istospolnih partnerskih skupnosti – 27, od tega 14 med moškima in 13 med ženskama.

Razvez zakonskih zvez je bilo lani 2469, kar je pet odstotkov več kot leto prej. Mož je bil ob razvezi povprečno star 45,9 leta, žena pa 42,9 leta. Sedemnajst zakonskih zvez je bilo razvezanih že v prvem letu zakona, v povprečju pa so potlej razvezani vztrajali v zakonu dobrih štirinajst let. V polovici zakonskih zvez ob razvezi ni bilo vzdrževanih otrok, v preostalih pa je bilo 1909 otrok. Približno tri četrtine vseh vzdrževanih otrok je bilo dodeljenih materi, preostali pa obema staršema ali samo očetu.

In kako je bilo na Gorenjskem? Največ zakonskih zvez so glede na število prebivalcev sklenili v občinah Jezersko, Vodice, Gorenja vas - Poljane, Škofja Loka, Jesenice, Železniki in Mengeš, najmanj pa v občinah Gorje, Bohinj in Trzin. Med 27 občinami s širšega gorenjskega območja je bila občina Gorenja vas - Poljane lani edina brez razvezane zakonske zveze, v občinah Jezersko in Moravče pa je bila le po ena. Največ razvez je bilo glede na število prebivalcev v občinah Žiri, Trzin, Radovljica in Jesenice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 3. julij 2018 / 09:45

Kanadska temna stran meseca

Skoraj vsak narod ima svojo temno stran meseca, del zgodovine, ki ga poriva v ozadje spomina. Tudi Kanada ni izjema. Poglejmo. Tretjega julija leta 1885 so se zaradi izčrpanosti in pomanjkanja stre...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 25. september 2013 / 15:07

Življenje kot doma

V jeseniškem domu starostnikov so odprli prvo gospodinjsko enoto, v kateri se dvanajst stanovalcev z demenco res lahko počuti kot doma.

Šport / sreda, 25. september 2013 / 14:47

Novo igrišče z umetno travo

V Naklem so odprli nogometno igrišče z umetno travo v velikosti 60 krat 40 metrov.

Razvedrilo / sreda, 25. september 2013 / 14:46

Brez fotoaparata nikamor

»Mimogrede so minila ta leta,« je ob jubileju dejal Andrej Babič s Primskovega v Kranju.

Rekreacija / sreda, 25. september 2013 / 14:45

Škorci letijo proti Turčiji

Slovenski državni prvaki v ulični košarki Telemach Škorci iz Kranja so si z zmago na turnirju v Lozani priborili nastop na finalnem turnirju svetovne turneje v Istanbulu.

Radovljica / sreda, 25. september 2013 / 14:43

Sladki Festival medu

Letos so čebelarji želeli predvsem predstaviti uporabo medu v kulinariki.