Konkretnih vlog še malo
Zanimanja za odpis dolgov je na Gorenjskem veliko, konkretnih vlog do zdaj še malo. Pri Občini Radovljica so prejeli vlogo za odpust dolga najemnine v občinskem stanovanju, pri Elektru Gorenjska so prejeli pet vlog za odpis neplačane električne energije, kjer povprečna višina zneskov znaša dvesto evrov.
Kranj – Na spletnem mestru www.paketpomoci.si, na centrih za socialno delo, Rdečem križu, Karitas in Zvezi prijateljev mladine Slovenije so od tretjega avgusta na voljo posebni obrazci, s katerimi lahko dolžniki, ki so bili npr. prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega, veteranskega ali otroškega dodatka zaprosijo za odpis dolgov, ki so nastali do 30. decembra 2013. Na voljo so tri vrste obrazcev: za dolgove podjetjem, vrtcem in šolam; za dolgove ministrstvu; za dolgove finančni upravi. Vloge bodo sprejemali do 31. oktobra letos. O višini odpisa odloča vsak upnik posebej, z Gorenjskega se je odpisu dolgov že pridružilo nekaj podjetij, ustanov. Pri Komunali Kranj so do zdaj prejeli štiri vloge, ki pa jih še niso obravnavali. V Gorenjski banki so prejeli le nekaj vprašanj in nekaj malega vlog. »Najbolje je, da komitenti vloge oddajo osebno v poslovalnicah, kjer jim bodo naši referenti znali tudi svetovati in mogoče že vnaprej preverili upravičenost odpisa,« svetuje Bojan Likar iz Službe za odnose z javnostmi pri Gorenjski banki.
Strokovna delavka na Centru za socialno delo (CSD) Kranj Nada Novak je povedala, da je zanimanja za odpis dolgov veliko: »Že prvi dan se je na CSD oglasilo večje število ljudi, ki so se informirali o možnostih odpisa in želeli dobiti potrebne obrazce. Največ so se zanimali za odpis dolga pri podjetjih, osnovnih šolah in vrtcih, sledijo odpisi davka pri republiški finančni upravi in odpisi dolgov pri Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Pri CSD opažamo, da se ljudje zanimajo tudi za odpise dolgov, za katere podjetja oz. občine (še) niso podpisali sporazuma o sodelovanju pri odpisu dolgov, kot so dolgovi pri Domplanu, subvencijo malic in kosil, subvencijo vrtca, subvencijo najemnine, osnovnega zdravstvenega zavarovanja, posojila pri bankah, preživnine, ki so jo dolžni plačevati ... Ko pridejo na CSD po obrazce, jih na to opozorimo, vendar nekateri vseeno želijo vložiti vlogo za odpis, ker upajo, da bodo občine, podjetja in banke – konkretno na območju Upravne enote Kranj – vendarle pristopili k podpisu sporazuma.« Novakova je še opozorila, da skozi razgovore z uporabniki zaznavajo, da imajo ti velikokrat težave zaradi neplačanega osnovnega zdravstvenega zavarovanja, žal pa ti dolgovi niso vključeni v zakon o dopisu dolga.
Dolgove brišejo tudi dimnikarji
Projektu se je že pridružila Občina Radovljica, Manca Šetina Miklič iz kabineta župana je sporočila: »V petek smo prejeli prvo vlogo za odpust dolga najemnine v občinskem stanovanju.« V Vrtec Radovljica so prejeli en predlog za odpis dolga, pričakujejo pa, da bo do konca izteka roka za vlaganje prispelo še nekaj teh predlogov, večinoma za odpis oskrbnin.
Sporazum sta podpisali tudi družbi Elektro Gorenjska in Elektro Gorenjska Prodaja. »Na spletni strani obeh podjetij smo objavili informacije o ukrepu, predvsem lokacije, kamor lahko posamezniki fizično oddajo oz. po pošti pošljejo predloge. Na naš klicni center se je v minulih dneh obrnila ena oseba z dodatnimi vprašanji glede odpisa, po pošti pa smo prejeli pet vlog za odpis neplačane električne energije. Glede višine zneska odpisanega dolga moramo dodati, da dolžniki na obrazec ne vpisujejo konkretnih zneskov, temveč samo, da jim je dolg nastal iz naslova neplačane elektrike. Povprečna višina zneskov znaša dvesto evrov. Po preliminarnem pregledu dve vlogi nista izpolnjevali pogojev za odpis. Drugih posebnosti ali težav pri odpisu dolgov do sedaj nismo opazili,« je povedala Renata Križnar, vodja službe za korporativno komuniciranje pri Elektru Gorenjska. Pobudi Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za odpis dolgov so se pridružili tudi pri Dimnikarstvu Dovrtel, kjer pa v minulih dneh vlog uporabnikov še niso prejeli.