Na štefanovo blagoslovitev konj
V Naklem, Srednji vasi pri Šenčurju, na Križu pri Komendi, na Kupljeniku nad Bohinjsko Belo, na Blejski Dobravi, na Štefanji Gori in še v nekaterih gorenjskih krajih je v soboto, na štefanovo, potekala blagoslovitev konj.
Kranj – Sveti Štefan, ki ga krščanski svet že od konca četrtega stoletja naprej praznuje 26. decembra, je zavetnik konj in priprošnjik za zdravje vseh živali ter zaščitnik ljudi, ki imajo opravka s konji, sodarjev, zidarjev, kamnosekov, tkalcev in tesarjev. Blagoslavljanje konj je najbolj ohranjen spomin na svetnika. Poleg blagoslavljanja konj ponekod na štefanovo blagoslovijo tudi vodo in sol, v nekaterih cerkvah pa pri Štefanovi maši nesejo okrog oltarja iz lesa izrezljane konjiče. Na Gorenjskem imajo tradicijo »konjskega žegna« na Križu pri Komendi, na Blejski Dobravi, na Kupljeniku, v Žirovnici, v Naklem, na Štefanji Gori, v Srednji vasi pri Šenčurju in v drugih krajih, povezanih s furmanstvom in vzrejo konj.
V Naklem so z blagoslovom konj pričeli leta 1996. Konjerejci so se tri leta kasneje odločili, da se bodo povezali v konjeniško društvo, z delovanjem katerega ohranjajo običaje domače kulturne dediščine. Tako se že nekaj let na štefanovo konjerejci zberejo pred Kulturnim domom Janeza Filipiča. Povorka se nato odpravi po Kranjski cesti do Bolera, nato naredijo krog okoli cerkve ter se vrnejo nazaj na zbirno mesto. Vse živali je tudi letos blagoslovil župnik Janez Zupanc, letošnji obred pa so popestrili z vabilom otrok, ki so s seboj prinesli svoje igrače konjičkov. »Na ta dogodek se v društvu še posebej pripravimo. Veseli nas, da se je blagoslova udeležilo toliko ljudi, saj je eden izmed naših ciljev tudi druženje in povezovanje. Prav posebej pa veseli obisk in razstava igrač otrok, ki so ob tej priložnosti prejeli tudi posebna obeležja za spomin na štefanovo žegnanje konj,« je povedala predsednica Konjeniškega društva Naklo Silva Gregorc.
V Srednji vasi pri Šenčurju se je letošnje, že dvaindvajsete blagoslovitve konj pri podružnični cerkvi udeležilo devetdeset konj in deset konjskih vpreg. Konje je blagoslovil šenčurski župnik Urban Kokalj. Med gosti sta bila tudi župan občine Šenčur Ciril Kozjek in prejšnji župan Franc Kern, gospodinje iz Srednje vasi pa so številnim obiskovalcem ponudile odlično domače pecivo in tople napitke. Nekoliko drugačen običaj blagoslova za zdravje konj in druge živine poznajo na Križu pri Komendi, saj tam med sveto mašo v cerkvi blagoslavljajo lesene figurice živine ter sol, ki jo potem zmešajo med krmo živine. Kot pravi domačin Ivan Hlade, je običaj star že vsaj 300 let. Na blagoslovitvi po maši je bilo 30 konj. Blagoslovitev konjev in soli je bila letos tudi pri podružnični cerkvi sv. Štefana na Štefanji Gori pod Krvavcem. Zelo uspešno jo je pripravilo Konjeniško društvo Krvavec s prizadevnim predsednikom Tonetom Gubancem, udeležilo pa se je je 31 konjenikov iz vasi pod Krvavcem in sosednjih občin. Konje je blagoslovil šenčurski kaplan Blaž Dobravec.
Konje so na štefanovo soboto tradicionalno blagoslovili tudi v več krajih kamniške občine. Ob 10. uri so svoje konje, nekatere tudi z vpregami, pred cerkev v Zgornjih Stranjah prignali člani Veronikine konjenice, pred številnimi obiskovalci, ki so si z zanimanjem ogledali dogajanje, pa jim je blagoslov podelil župnik Anton Prijatelj. Še več ljudi se je slabo uro kasneje zbralo v Zgornjem Tuhinju, kamor so se konji s svojimi lastniki zbirali iz celotne Tuhinjske doline – in to že dvajseto leto zapored. Blagoslov konj in s tem ohranjanje starih običajev so organizirali člani Konjerejskega društva Tuhinj, ki združuje štiriinštirideset konjerejcev in ljubiteljev konj iz vse doline. Blagoslova, ki ga je opravil župnik Nikolaj Štolcer, se je udeležilo približno trideset konjev, njihovi lastniki pa si želijo, da bi živalim to prineslo pričakovanega zdravja in moči.