Spomin na gorenjskega škofa
Prvi koprski škof Janez Jenko, rojen na Jami pri Mavčičah, bo odslej pokopan v novi škofovski grobnici v stolnici v Kopru.
Kranj – Janez Jenko, rojen 5. maja leta 1910 na Jami pri Mavčičah, eden od enajstih otrok v družini iz te vasi ob Savi, ki je iz skromnega duhovnika napredoval do škofa, je eden od tistih Slovencev, ki so naredili marsikaj dobrega za svoj narod, pa o njih vemo zelo malo. Škof Janez Jenko, ki nikdar ni tajil svojih gorenjskih korenin, je med najzaslužnejšimi za ustanovitev samostojne slovenske koprske škofije. Leta 1964 je iz Beograda, kamor je bil poslan leta 1940 in kjer je deloval kot profesor in duhovnik, prišel na Primorsko, kjer je deloval kot apostolski administrator za slovenski del goriške nadškofije in kasneje tudi reške škofije. Vztrajal je, da mora dobiti slovensko Primorje svojo škofijo, in to se je oktobra leta 1977 tudi zgodilo. Ustanovljena je bila koprska škofija, februarja leta 1978 pa je bil dotedanji apostolski administrator Janez Jenko imenovan za njenega prvega škofa. To dolžnost je opravljal do leta 1987, ko se je upokojil. Živel je v Kopru, kjer je na sveti večer leta 1994 umrl.
Na skromnega škofa je malo spominov. Leta 2010, ob stoletnici njegovega rojstva, so njemu v čast nad krstnim kamnom v župnijski cerkvi v Mavčičah odkrili spominsko ploščo, v koprski stolnici pa bodo v sredo, 30. decembra, po obletni maši njegove posmrtne ostanke iz groba za stranskim oltarjem prenesli v novo škofovsko grobnico v stolnici.