Nega kože pozimi
Mraz, veter in suh zrak razdražijo in izsušijo kožo in pospešijo proces izgubljanja vlažnosti, zaradi česar lahko koža postane občutljiva, pordela, srbeča in celo luskasta. Zato mora biti nega kože v zimskem času bolj intenzivna, svetuje Natalija Evdakova Bodiroža, dr. med., specialistka dermatovenerologinja.
V zimskem času je naša koža izpostavljena različnim vplivom okolja, kot so mraz, veter, dež, prehod iz mrzlega ozračja v toplega. Tudi bivanje v notranjih prostorih je drugačno zaradi radiatorjev, klim in ostalih toplotnih sistemov, ki izsušujejo zrak in posledično našo kožo. "Vsi ti dejavniki lahko razdražijo in izsušijo našo kožo in pospešijo proces izgubljanja vlažnosti, zaradi česar lahko koža postane občutljiva, pordela, srbeča in celo luskasta. Izpuščaji se največkrat pojavljajo na rokah in obrazu. Pogosto prihaja tudi do poslabšanja kroničnih dermatozov, kot recimo do atopijskega dermatitisa, psoriaze ..." opozarja Natalija Evdakova Bodiroža, dr. med., specialistka dermatovenerologinja iz Dermatološko estetskega centra Kranj in obenem svetuje: "Nega kože v zimskem času mora biti intenzivna, uporabljati moramo bolj hranljive kreme, bogate z različnimi sestavinami, ki našo kožo hranijo in zaščitijo ter s tem povečajo vlažnost in nadomestijo lipide, kot so npr. ceramidi, omega 6 maščobe in dekspantenol. Kreme morajo vsebovati tudi antioksidante, vitamine A, C, E in beta karoten." Kremo je treba nanesti na obraz vsaj dvajset minut, preden zapustimo ogrevan prostor, da ne bi prišlo do ohladitve kože. Za hidratacijo kože zdravnica priporoča uporabo krem, ki vsebujejo ureo, hialuronsko kislino, mlečno kislino, glicerol in glukozo, sorbitol, aquaporine (naravne vlažilce kože) in pa obvezno pitje dovolj tekočine. V ogrevanih prostorih moramo poskrbeti tudi za vlaženje zraka. Priporoča tudi pilinge in obisk savne.
Ob obisku visokogorja je obvezna krema, ki vsebuje zaščitni faktor pred UV žarki.
Odsvetuje vroč tuš
Tudi prepogosto umivanje uničuje naravno zaščito kože. Natalija Evdakova Bodiroža še priporoča: "Za umivanje oziroma tuširanje priporočam uporabo gelov in mil, ki vsebujejo olja. Vroča voda le še dodatno izsuši kožo, zato naj bo prha raje kratka in hitra z zmerno toplo temperaturo vode. Priporočam uporabo dobrih vlažilnih gelov za prhanje ali gele, ki vsebujejo olja. Po tuširanju naj bi bila uporaba mleka ali kreme za telo kar obvezna."
Le negovane ustnice so lahko zdrave in nepoškodovane. Nekateri sicer mislijo, da oblizovanje ustnice navlaži, vendar slina v resnici povzroča izsušenost in razpokanost, saj z lizanjem odstranimo naravno zaščitno plast. Na tržišču je dovolj kakovostnih balzamov za ustnice oziroma bolj mastnih šmink. Če odhajate na sneg, uporabljajte balzam za ustnice z zaščitnim faktorjem. Roke pa si še najbolj enostavno zaščitimo z nošenjem rokavic, prav tako pa jim lahko naredimo še večjo uslugo z uporabo zaščitnih in hranljivih krem.
"Otroška koža je bolj občutljiva kot odrasla, zato jo moramo v zimskem času še bolj in pravilno negovati.
Koža pri dojenčkih je tanjša, tudi njena struktura, predvsem zaščitna plast še ni izpopolnjena do takšne mere kot pri odraslih. Izločanje žlez je pri otrocih veliko manjše, zato pri njih ne smemo uporabljati tistih mil, ki presegajo nevtralni pH," je še opozorila sogovornica.