Veste, kaj dela delovni terapevt?
"Zdravnik mi je rešil življenje, delovni terapevt pa ga je naredil vrednega živeti." S tem izhodiščem so v Naklem pripravili dogodek Delovna terapija med teorijo in prakso na Gorenjskem. Delovni terapevti si želijo boljše prepoznavnosti svojega dela in in tudi večje zaposljivosti.
V Sloveniji pride na sto tisoč prebivalcev samo 25 delovnih terapevtov. Njihovo področje dela je še vedno preslabo poznano, pogosto jih zamenjujejo s fizioterapevti."Delovna terapija je samostojna zdravstvena stroka. Izobraževanje za ta poklic poteka na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani, študij traja tri leta. Delovni terapevti pomagajo in svetujejo pri izboljšanju oziroma ohranjanju izvajanja vsakodnevnih aktivnosti osebam s telesnimi okvarami, kroničnimi stanji, duševnimi težavami, težavami pri učenju in pri staranju. Kajti z neko boleznijo, poškodbo, starostjo ... pride do sprememb v življenju na način, da tistega, kar nekdo rad počne, kar mora početi, ne zmore več – in tukaj nastopi delovni terapevt. Čisto konkretno gre lahko za pomoč pri oblačenju, umivanju, hranjenju, nakupovanju, šolanju, igri, vključevanju v družbo ... Delovni terapevt uporabnika storitve nauči primernejših načinov za boljše izvajanje aktivnosti, svetuje glede pripomočkov in prilagoditev okolja (doma, v službi, šoli), razvija nove sposobnosti, veščine in zanimanja za delo, za prosti čas," je povzela Špela Mihevc iz Deltere, Društva za zdravje in dobro počutje s pomočjo delovne terapije, ki je pripravilo nedavni dogodek Delovna terapija med teorijo in prasko na Gorenjskem v Naklem. Dogodek je bil lepo obiskan, kar je signal, da ljudje o tem področju dela želijo vedeti več.
Delovne terapevte največkrat srečamo v različnih ustanovah, največji primanjkljaj pa je na primarnem nivoju, kjer so morda še največje potrebe. Zato so realna pričakovanja, da bi znotraj mreže javnega zdravstva lahko delovali tudi v domačem okolju, opozarja Mihevčeva: "Problem je, ker je sistematizacija delovnih mest predvidena za institucije. V resnici pa delovni terapevt največ doseže na domu posameznika." Ustrezen status naj bi jim uredil zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je v pripravi. Predvsem bi se z reorganizacijo povečale možnosti zaposljivosti tudi s samozaposlitvami, sofinanciranjem te storitve uporabnikom tudi izven institucionalnih okvirov.
Dogodka v Naklem se je udeležila fiziatrinja Veronika Potočnik, dr. med, iz Splošne bolnišnice Jesenice in predstavila svoje področje dela, ki je širše prav tako manj poznano ter poudarila pomen sodelovanja delovnih terapevtov pri timski obravnavi pacientov. Srečanje je vodila delovna terapevtka Anja Mesec, svoje delo so predstavile še delovni terapevtki v Psihiatrični bolnišnici Begunje Tanja Zupan in Andreja Ličef, delovna terapevtka v Splošni bolnišnici Jesenice Urška Drolc, Lea Engelman je povedala nekaj o rehabilitaciji v Centru Korak, Tina Kocjan iz igralnice Tia pa je delila svoje izkušnje.