Naše drage smeti
V kranjski občini so bile smeti že kar nekajkrat predmet polemik. Tako je bilo seveda jasno, da tudi predlagana podražitev, ki so jo prejšnji teden obravnavali mestni svetniki, ne bo le polemika o tem, kolikšno ceno bi družine ali posamezniki na položnici pod postavko ravnanja z odpadki še zmogli in ali ne bi bilo lažje, če bi se cena zadnja leta dvigala postopoma in ne s tako velikim skokom.
Kot so pojasnili odgovorni iz Komunale Kranj cena že od leta 2008 ni več na stroškovni ravni, še večjo izgubo javnemu podjetju pa smeti povzročajo od lanskega leta, ko so jih domači iz Krajevne skupnosti Orehek Drulovka postavili pred zid in so morali ukiniti »začasno« pretovarjanje odpadkov na Zarici. Začasnost se je namreč iz nekaj mesecev spremenila v leta, in če so želeli graditi novo čistilno napravo, so krajanom morali popustiti. Takrat so jim obljubili še marsikaj drugega in na to je spomnil tudi svetnik Janez Frelih in malodane zažugal, naj se na te obljube sedaj ne pozabi.
V polemiki svetnikov je bilo jasno, da marsikdo še tudi ni pozabil na Tenetiše, kjer so se nekateri domačini odpadkom postavili močno po robu in so dosegli zaprtje zbirališča, čeprav je še danes precej takšnih, ki so prepričani, da so bile Tenetiše za kranjske odpadke najboljša rešitev. A menda so bili takrat različni pritiski (ne le domačinov) pomembnejši od zdravega razuma in Tenetiše je bilo treba zapreti. Podobno naj bi bilo tudi s prostorom, namenjenim odpadkom na Polici, in smeti so bili prisiljeni začeti neprebrane odvažati v druge občine. Tako se danes kranjski biološki odpadki vozijo na Vrhniko, mešani pa v Kamnik in Ljubljano. To seveda precej stane in nekdo to mora plačati. Doslej je Komunala Kranj to pokrivala iz dobička svojih drugih dejavnosti, z novo zakonodajo to ni več mogoče.
In čeprav o podražitvi svetniki na oktobrski seji še niso sklepali, saj je župan točko dnevnega reda prekinil, je jasno, da bodo seveda prej ali slej na vrsti gospodinjstva, ki bodo na položnicah dobila višjo ceno. In to kljub dejstvu, da je večina ob novih zabojnikih in ločenem zbiranju odpadkov pričakovala nižje zneske.
Upanje, ki ostane (in v katerega verjame celo kranjski župan) je nov direktor komunale, ki je kot eno glavnih nalog dobil, da storitve izboljša, zneske na položnicah pa zniža. Vprašanje pa je, koliko časa bo na to treba čakati.