David Vreček

Japonske prepelice iz Voklega

David Vreček iz Voklega redi japonske prepelice, ki mu vsak dan znesejo okrog tisoč jajc. Ljudje jih kupujejo predvsem zaradi njihovih prehranskih lastnosti in zdravilnih učinkov.

Voklo – »Ko v središču Tokia želite obiskati povprečno japonsko družino, vam bo gostitelj pokazal tudi kletko s prepelicami. Ker živali potrebujejo za življenje zelo malo prostora, jih veliko japonskih družin goji tudi v stanovanjih, v stolpnici,« pravi David Vreček in poudarja: »Že ime samo pove, da japonske prepelice izvirajo iz Japonske, od tod pa se je reja zaradi zdravilnosti njihovih jajc razširila po vsem svetu.«

Začel s petimi pri desetih letih

V Sloveniji so trije, štirje večji rejci japonskih prepelic, veliko pa je manjših, ki jih redijo za lastne potrebe. Med večjimi rejci je tudi 28-letni David Vreček iz Voklega. Njegova zgodba je zanimiva. Ko so še živeli v Goričah, mu je znanec podaril pet japonskih prepelic. Odtlej so bile vedno pri hiši, z bratom Matejem sta jih v najstniških letih redila okoli dvesto, poleg njih pa tudi golobe, race, noja, grlice, papige, okrasno perutnino ... Ko so se iz Gorič preselili v Voklo, se je David osredotočil samo na prepelice. Trenutno jih ima skupaj z mladiči 1800, od tega 1100 samic in samcev. »V kletkah jih je po petdeset skupaj, v vsaki kletki je tudi deset samcev, v tistih, kjer so samice namenjene za oplojevanje, je razmerje med samicami in samci tri proti ena,« pojasnjuje David in dodaja, da vsako poletje menja jato: tisoč prepelic podari živalskim vrtovom in gojiteljem kač in kraguljev, okrog dvesto jih zadrži in jim »doda« uvožene samce, največ iz Alžirije, Nemčije in Madžarske. Do septembra se zvali okrog 5000 prepelic, od tega jih približno 1100 zadrži za lastne potrebe, preostale pa proda.

Trideset barvnih odtenkov

Davidova prva vsakodnevna naloga je pobiranje jajc, ki so jih prepelice znesle prejšnji dan od petih popoldne do devetih zvečer. Ker vsaka prepelica znese eno jajce na dan, nekatere med njimi pa tudi dva, dnevno pobere okrog tisoč jajc. Večino jih proda doma, brezplačno jih dostavlja v večje slovenske kraje, nekaj pa jih pokupijo tudi hoteli, restavracije in manjše trgovine. Ker so prepeličja jajca pisana in že brez barvanja uporabna kot pirhi, je veliko povpraševanje po njih zlasti v dneh okrog velike noči, sicer pa jih ljudje kupujejo predvsem zaradi njihovih prehranskih lastnosti in dobrih zdravilnih učinkov. David nam pokaže »papirje«, na katerih piše, da prepeličja jajca »niso čudežno zdravilo, ampak naravna dietična hrana, ki pomaga organizmu k uravnani presnovi in boljšemu počutju organizma«. Njihovi zdravilni učinki naj bi bili koristni pri zdravljenju nekaterih bolezni (čir na želodcu, sladkorna bolezen, bronhialna astma, slabokrvnost, migrena itd.), za znižanje krvnega tlaka in holesterola, za krepitev spomina in spolne moči, za boljšo prebavo, lepši ten kože ... David poleg konzumnih jajc prodaja tudi vložena in valilna jajca, prepeličje meso, prepelice, stare en dan, tik pred začetkom nesnosti ali potlej že v polni nesnosti pa tudi kletke in gnoj oz. eno leto star humus, ki je uporaben za gnojenje vrtov. Japonske prepelice so v šestdesetih različnih barvnih odtenkih perja, pri Vrečku jih imajo v tridesetih barvah, do avgusta prihodnje leto bodo zagotovili še ostale barve. Med kupci je – zanimivo – največ povpraševanja po snežno belih.

Veselje in posel

»Delo s prepelicami mi je v veselje, za zdaj ves posel, od vzreje do prodaje, obvladujem sam, le ko grem na dopust, mi pomaga brat ali kdo drug. S prepelicami se je možno preživljati, a v Sloveniji ob neurejeni zakonodaji nikoli ne veš, koliko časa boš na trgu,« pravi David in dodaja: »Za zdaj sem zadovoljen s tem, kar imam, za povečevanje obsega reje tudi ni potrebe. Dejavnost bi razširil le, če bi večje količine jajc lahko prodal po primerni ceni v večje trgovske sisteme. In če se bom širil, se bom v drugi državi, razmišljam pa tudi o predavanjih o reji prepelic in zdravilnosti prepeličjih jajc.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 30. april 2009 / 07:00

Olajšali bodo izdajanje hipotekarnih obveznic

Kranj - Pred več kot tremi leti sprejeti zakon o hipotekarni in komunalni obveznici doslej v praksi še ni zaživel, zato so na ministrstvu za finance pripravili spremembe zakona,...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 26. oktober 2015 / 17:29

Pomagali z defibrilatorjem

Cerkljanski gasilci so doslej že štirinajstkrat pomagali ljudem z defibrilatorjem.

Nasveti / ponedeljek, 26. oktober 2015 / 17:27

Mogočna gora

Viš/Jof Fuart (2666 m) – Mogočna gora Zahodnih Julijcev, ki jo je imel Julius Kugy zelo rad. Po prečnih, zračnih policah do vrha. Gora, na vrhu katere je bila med prvo svetovno vojno avstrijska vojašk...

Razvedrilo / ponedeljek, 26. oktober 2015 / 16:49

Že pet let imajo čas

Prejšnji konec tedna je ob petem rojstnem dnevu narodno-zabavni ansambel Dor ma cajt pripravil veliki koncert v dvorani na Češnjici v Železnikih.

Gospodarstvo / ponedeljek, 26. oktober 2015 / 16:30

Japonske prepelice iz Voklega

David Vreček iz Voklega redi japonske prepelice, ki mu vsak dan znesejo okrog tisoč jajc. Ljudje jih kupujejo predvsem zaradi njihovih prehranskih lastnosti in zdravilnih učinkov.

Gospodarstvo / ponedeljek, 26. oktober 2015 / 16:28

Poziv vladi, naj prisluhne zmagovalcem krize

Na 10. Vrhu slovenskega gospodarstva so opredelili dvanajst prednostnih ukrepov za industrijski preporod v Sloveniji. Vlada in ostali ključni odločevalci naj predloge tistih, ki so se najbolje odzvali...