Smo na meji zmogljivosti
Slovenija zaradi množičnega prihoda beguncev in migrantov (od sobote jih je prišlo okoli 40 tisoč) vse težje obvladuje begunsko problematiko. Za pomoč zaprosili tudi Evropsko unijo.
V nedeljo vrh EU–Balkan
Drugi begunski val je v zadnjem tednu z vso močjo pljusknil v Slovenijo, v katero je od sobote do včeraj prek meje s Hrvaško vstopilo že okoli 40 tisoč beguncev oziroma migrantov. Samo v sredo je v našo državo vstopilo več kot 12.600 beguncev, kar je bil dotedanji dnevni rekord. Včeraj so ga morda že zrušili, saj se je že navsezgodaj na meji pri Rigoncah pojavilo okoli pet tisoč novih prebežnikov. Na tako množičen prihod beguncev se naše oblasti očitno niso najbolje pripravile, saj marsikje, zlasti pa v namestitvenih centrih Brežice in Šentilj, zaradi premajhnih kapacitet in upočasnjene registracije prišlekov, ki večinoma hitijo proti Nemčiji, vladajo nevzdržne razmere. Med prezeblimi, mokrimi in lačnimi begunci prihaja tudi do incidentov, tako sta v Brežicah v požaru zgoreli dve tretjini postavljenih šotorov. Na Rigoncah, kjer je še vedno večja skupina prebežnikov, je prišlo do incidenta. Kot kaže, je prišlo do spora med begunci, v katerem naj bi enega od njih zabodli. Za dodatne težave in zmedo so vsaj doslej redno skrbeli še Hrvati, ki so (tudi po mnenju predsednika vlade Mira Cerarja) namerno nenapovedano in razpršeno na mejo, tudi na nedogovorjena mesta, z vlaki in avtobusi dovažali vedno nove begunce. Šef hrvaške policije je sicer v sredo generalnemu direktorju slovenske policije Marjanu Fanku obljubil izboljšanje komunikacije, a kot je bilo možno opaziti, se vsaj do včeraj opoldne obveščanje slovenske policije s hrvaške strani glede prihajajočih migrantov ni prav v ničemer izboljšalo. Medtem se slovenski policisti, vojska, ki naj bi naslednji teden na predlog vlade in po potrditvi v državnem zboru na južni meji začasno dobila dodatna pooblastila, pripadniki Civilne zaščite, Rdečega križa in drugi prostovoljci z izjemnimi napori trudijo vsaj delno omiliti vedno večjo humanitarno krizo. Zmanjkuje vsega, zato Rdeči križ slovenske državljane že več dni poziva k donacijam v hrani (zlasti za dojenčke), sanitetnih pripomočkih, zdravilih, oblačilih, obutvi ... Za nameček je ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar že začela opozarjati na možnost, da bodo Avstrijci zaradi neobvladljivih razmer in prenapolnjenosti v kratkem zaprli svojo mejo. Zaradi vse večje stiske se je Slovenija na Evropsko unijo že obrnila s prošnjo za pomoč, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je na poziv naše države za nedeljo sklical vrh EU–Balkan, katerega glavna tema bo upravljanje begunskega toka na balkanski poti.
Ustavno sodišče dovolilo referendum
Ustavno sodišče je dopustilo referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki pravice istospolnih parov izenačuje s pravicami heterospolnih parov, so včeraj sporočili z ustavnega sodišča. Odločba je bila sprejeta s petimi glasovi proti štirim. Ustavno sodišče ni presojalo ustavne skladnosti (še) veljavnega zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, prav tako tudi ne ustavne skladnosti novele, o kateri naj bi se izvedel zakonodajni referendum, pač pa le o sporu med DZ in predlagateljema referenduma, in sicer glede vprašanja, ali je referendum o noveli dopusten, so zapisali v sporočilu.
Vladino soglasje k razrešitvi Remškarja
Vlada je v torek vendarle dala soglasje k razrešitvi Janeza Remškarja z mesta generalnega direktorja onkološkega inštituta, kar je že septembra sklenil svet zavoda. Remškar meni, da je bil razrešen zaradi medijskih pritiskov in notranjih interesov. »Menim, da sem svoje delo tako kot vedno doslej opravil pošteno. Nisem žrtev, ampak četrti med direktorji onkološkega inštituta, ki je zaradi medijske podpore padel, in nekdo v tej hiši je zaradi medijske podpore postal nedotakljiv,« je dejal. Svet zavoda je sicer za vršilko dolžnosti generalne direktorice onkološkega inštituta začasno imenoval Zlato Štiblar Kisić, dosedanjo pomočnico generalnega direktorja za pravne zadeve, ki jo je Remškar pred kratkim suspendiral in ji podal izredno odpoved delovnega razmerja zaradi domnevno nezakonitega izplačevanja nadur. Svet zavoda jo je glede tega že opral krivde. Naj še omenimo, da je Remškar v pričakovanju razrešitve odpovedal delovno razmerje kirurgu Eriku Breclju, njegovemu velikemu kritiku.
Milijonti obiskovalec v slovenskem paviljonu
Slovenski paviljon na Expu, ki je potekal od 1. maja do 31. oktobra, je do torka obiskalo že milijon obiskovalcev, so sporočili iz javne agencije Spirit. Slovenija se na Expu predstavlja pod sloganom I feel Slovenia, Green.Active.Healthy. Skupno se na Expu predstavlja več kot 140 držav, organizatorji pa pričakujejo skupno 20 milijonov obiskovalcev.