Smučarska nesreča, ki jo obravnavajo na kranjskem sodišču, se je pred slabimi desetimi leti zgodila na progi pod sedežnico Njivice na krvavškem smučišču.

Pravda še deset let po nezgodi

Upokojeni zdravnik od družbe RTC Krvavec zahteva 76 tisoč evrov odškodnine, ker so ga njeni zaposleni kot ponesrečenca v trku z deskarjem nestrokovno obravnavali.

Kranj – Skoraj deset let po hudi smučarski nesreči na smučišču Krvavec, v kateri je danes že upokojeni zdravnik Marjan Fortuna iz Kranja za nekaj minut izgubil tudi zavest in utrpel pretres možganov, njene posledice pa čuti še danes, kranjsko okrožno sodišče še vedno ni odločilo v odškodninski tožbi, s katero Fortuna od povzročitelja nezgode Petra Kastelica ter družbe RTC Krvavec oziroma Zavarovalnice Triglav terja dobrih 76 tisoč evrov. Gre za eno precedenčnih tožb zoper upravljavca smučišča v Sloveniji.

Nesreča se je zgodila 12. januarja 2006 na progi pod sedežnico Njivice. V Fortuno, ki je tega dne smučal s svojim vnukom, je Kastelic trčil z veliko hitrostjo med deskanjem na snegu. Povzročitelj je bil zaradi nesreče leta 2010 v kazenskem postopku pravnomočno obsojen na pogojno kazen, kasneje pa se je oškodovanec odločil, da od njega izterja še odškodnino. Plačilo odškodnine zahteva tudi od družbe RTC Krvavec oz. zavarovalnice, saj je prepričan, da so ga tamkajšnji reševalci in nadzorniki kljub hudi poškodbi nestrokovno obravnavali in ga tako izpostavili še dodatni nevarnosti. Kljub nekajminutni izgubi zavesti in očitnega pretresa možganov so ga namreč z reševalnimi sanmi peljali po smučišču in ga brez ustreznega spremstva poslali v dolino, od koder so ga sorodniki sami odpeljali v bolnišnico. Fortuna, nekoč je tudi sam opravljal zdravniško dežurstvo na krvavškem smučišču, je prepričan, da bi moral biti ob njegovi poškodbi za prevoz v bolnišnico aktiviran helikopter ali pa vsaj reševalno vozilo.

Tožnik tudi meni, da bi ga moral po nesreči zaradi teže poškodbe nujno pregledati zdravnik in oceniti njegovo zdravstveno stanje. A tega dne – bil je četrtek – zdravnika sploh ni bilo na smučišču. Fortuna sicer trdi, da se je v obdobju, ko je bil tudi sam nekajkrat mesečno dežuren zdravnik na Krvavcu, zdravniško dežurstvo izvajalo vsak dan, kar pa so predstavniki žičničarskega podjetja minuli petek, ko so na kranjskem sodišču spet obravnavali omenjeno pravdo, zanikali. »Zdravniška služba na slovenskih smučiščih nikoli ni bila in še vedno ni obvezna, se pa je pred leti v sodelovanju s Kliničnim centrom Ljubljana zdravniško dežurstvo začelo izvajati ob koncih tedna, praznikih in v zimskih počitnicah, ko je pričakovan povečan obisk. A dežurstvo zdravniki izvajajo prostovoljno,« je zatrdil Marko Grebenc, leta 2006 pomočnik direktorja za tehnično področje v RTC Krvavec. Glede aktiviranja helikopterja oziroma reševalnega vozila pa je dejal, da je ta odločitev izključno v domeni lokalne zdravniške službe.

Podobno je povedal tudi vodja smučišča Anton Jerič, ki je zatrdil, da so s Fortuno postopali kot z vsemi drugimi ponesrečenci na krvavškem smučišču. »Tudi v tem primeru je bil klic v ambulanto Nujne medicinske pomoči v Kranju, kjer pa so dali takoj vedeti, da reševalnega vozila zaradi zasedenosti dlje časa ne bo. Zakaj niso aktivirali reševalnega vozila iz katerega drugega zdravstvenega doma, pa ne vem,« je povedal Jerič in tudi sam zanikal, da bi bilo na Krvavcu kadarkoli organizirano stalno dežurstvo zdravnikov.

Na naslednji obravnavi bodo zaslišali sodnega izvedenca medicinske stroke s področja travmatologije, ki naj bi sodišču pomagal razrešiti vprašanje, ali je domnevno nestrokovna oskrba poškodovanega Fortune na smučišču vplivala na težo njegovih poškodb.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / četrtek, 16. maj 2019 / 13:23

Sijajni pripovedovalci časa

»Minerali in fosili so čudovite stvaritve narave. So bleščeči, sijajni, vsak si zaželi kakšnega, ampak če pogledamo nekoliko globlje, v sebi nosijo zgodbe ...« S temi besedami je dr. Miha Jeršek iz Pr...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / petek, 15. februar 2008 / 07:00

Na Voglu zadovoljni z obiskom

Ukanc - Na bohinjskem visokogorskem smučišču Vogel, ki je letos izboljšal svojo ponudbo z dvema novima štirisedežnicama, so odprte vse proge razen Žagarjevega grabna. Smuka se je...

Zanimivosti / petek, 15. februar 2008 / 07:00

Novice iz domačih krajev

Tokrat smo obiskali Franca in Albino Selak z Dolenje Dobrave, ki sta na Gorenjski glas naročena že vse od izhajanja. "Le ob selitvi sva bila nekaj mesecev brez Glasa, potem pa sv...

Kranj / petek, 15. februar 2008 / 07:00

Prehrana tudi za dijake

Decembra so koalicijski poslanci vložili v parlamentarni postopek zakon o subvencioniranju dijaške prehrane, s čimer želijo doseči, da bi bila prehrana dijakov urejena sistemsko.

Kultura / petek, 15. februar 2008 / 07:00

Domači slikarji v graščini

Spodnje Duplje - Ob kulturnem prazniku so odprli v galeriji Graščine Duplje drugo pregledno razstavo likovnih ustvarjalcev iz občine Naklo. Ustvarjalnost domačih likovnikov je po...

Splošno / petek, 15. februar 2008 / 07:00

Spoštovane bralke in bralci Deželnih novic!

Občina Radovljica je izdajateljska opravila za Deželne novice zaupala Gorenjskemu glasu. Pred vami je prva številka v Glasovi izvedbi, vsebinsko in oblikovno nekoliko drugačna od prejšnjih.