Bogato Groharjevo leto

Zaključna slovesnost Groharjevega leta z bogatim kulturnim programom bo prihodnji petek v Sokolskem domu v Škofji Loki.

Ob programu prireditve z naslovom Ivan Grohar v letu 2011, ki bo prihodnji petek v Sokolskem domu zaključila letošnje Groharjevo leto, so o številnih kulturnih dogodkih v letu, posvečenem slikarju Ivanu Groharju in 100. obletnici njegove smrti, na sredini novinarski konferenci spregovorili škofjeloški župan Miha Ješe, župan Železnikov Mihael Prevc in Miroslav Kačar.

Miha Ješe je izpostavil predvsem dva dogodka, edinstveno razstavo Groharjevih portretov v Galeriji Loškega muzeja, ki je beležila zelo dober obisk, za drugi vrhunec pa je označil junijsko slovesnost v Sorici. Sodelovanje ob Groharjevem letu med občinama Škofja Loka in Železniki je pohvalil tudi Mihael Prevc, ki se je vprašal, ali so ob razglasitvi leta za Groharjevo dosegli cilj, ki so si ga v začetku postavili, da se namreč v tem letu o velikem slikarju sliši tudi zunaj Železnikov. Prepričan je, da je bil ob vseh prireditvah, ki so jih pripravili pri njih in v Škofji Loki, cilj dosežen, da so bili dogodki dobro obiskani, saj so na njem nastopali kvalitetni avtorji z različnih umetniških področij. Nekoliko je okrcal le slabšo medijsko pokritost dogodka v Sorici, predvsem s strani elektronskih medijev.

Predsednik odbora Groharjevega leta Miroslav Kačar iz Sorice je povedal, da so v sam projekt njegovi pripravljavci in izvajalci vložili veliko truda in se to leto izteka nad pričakovanji. »Če so v Škofji Loki slikarja prikazovali predvsem po njegovi ustvarjalni plati, smo ga v Sorici in Železnikih predstavljali kot človeka, pa naj gre za njegova otroška leta, študijsko obdobje in zrela leta, ki jih je zapisal slikarstvu,« je dejal Kačar. Na prireditvi prihodnji petek v Sokolskem domu bodo poleg slovesnih govorcev v programu med drugim sodelovali tudi Slovenski oktet, Janez Lotrič, Tone Potočnik, Peter Lovšin, Grudnove Šmikle, Antorino in Prosvetno Društvo Ivan Grohar. Ob tem bodo deset slik priznanih slikarjev podelili desetim slovenskim družinam, ki so socialno ogrožene.

Omenjena prireditev v Sokolskem domu bo tudi priložnost, da se zahvalijo vsem, ki so živeli to Groharjevo leto in pomagali pri pripravi in izvedbi tega projekta, so si bili enotni vsi trije govorci. Občina Škofja Loka konec leta pripravlja še dogodek z naslovom Grohar po Groharju, v okviru katerega bodo pripravili predavanje o fotografu Avgustu Bertholdu in njegovih sodobnikih, na ogled pa bo tudi razstava razglednic Škofje Loke v času Ivana Groharja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

V Gorjah ponosni na sedem odličnjakov

Zgornje Gorje - Prav posebnih čestitk ob zaključku šolskega leta so bili konec tedna deležni učenci Osnovne šole Gorje, ki so bili odlični vsa leta šolanja. To so bili Matic A...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Lani izdali več potnih listov

Upravna enota Kamnik je lani rešila 99,55 odstotka vseh upravnih zadev v reševanju.

Škofja Loka / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Zavarovali prostor severne obvoznice

Škofjeloški občinski svetniki so sprejeli odlok o začasnih ukrepih za zavarovanje urejanja prostora za severno obvoznico. Ob tem so oprali nekaj starega perila.

Kranj / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Stiske v vrtcih naj bi reševala tudi podjetja

V kranjski občini bi radi spodbudili podjetja, da nezasedene prostore uredijo za izvajanje predšolske vzgoje.

Bled / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

Namesto ruševine šolski kampus

Na območju nekdanjega Sokolskega doma oziroma TVD Partizan, ki ta čas propada, naj bi IEDC - poslovna šola Bled uredila čitalnico, kavarno in prireditveni prostor.

Naklo / nedelja, 4. marec 2012 / 07:00

"Zmagovalci so onesnaževalci"

Lovska družina Udenboršt naj bi z video nadzorom iskala tiste, ki odpadke nemarno mečejo v naravo. S tem kršijo Zakon o varovanju osebnih podatkov, pa pravijo v pisarni informacijske pooblaščenke.