
Z nožem se je le branil
Na tri leta zapora obsojeni Leščan Uroš Čakš je na sodišču zatrdil, da je marca letos tridesetletnega Radovljičana z nožem zabodel zaradi strahu za lastno in varnost svoje družine.
Kranj – Devetindvajsetletni Uroš Čakš iz Lesc je bil v sredo na kranjskem okrožnem sodišču obsojen na triletno zaporno kazen, ker je 16. marca pozno zvečer v domači hiši z nožem zabodel tridesetletnega Radovljičana. Obdolženi je na predobravnavnem naroku očitano kaznivo dejanje poskusa uboja brez zadržkov priznal. »Žal mi je za svoje dejanje, a hotel sem le zaščititi svojo družino in sebe. Druge izbire, kot da sem se branil, sploh nisem imel,« se je zagovarjal pred sodnico Andrijano Ahačič. Ta mu je sicer odmerila za pol leta nižjo kazen, kot je ob takojšnjem priznanju krivde predlagala okrožna državna tožilka Vesna Primožič. Sodnica je oškodovanca, sicer tudi dobrega znanca policije, s premoženjskopravnim zahtevkom, ki mu je obramba odločno nasprotovala, napotila na pot civilne pravde, obdolženemu Čakšu pa na predlog tožilstva zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti podaljšala pripor.
Čakš je na sodišču razložil, da sta v noči s 16. na 17. marec na njegov dom nepovabljeno vstopila dva, njemu sicer dobro znana obiskovalca in mu grozila, pri čemer naj bi bila tudi oborožena. »Ko sem videl, da imata pištolo in nož, sem šel še jaz po nož. Če ne bi bil prvi, bi se verjetno to zgodilo meni, če ne bi bilo še hujše. Nisem ga imel namena ubiti, le onesposobiti sem ga želel, ker kljub opozorilom ni hotel zapustiti stanovanja,« je povedal in poudaril, da po dejanju ni pobegnil v Nemčijo, kjer so ga policisti po nekaj dneh prijeli na münchenskem letališču, temveč se je le odpravil na že prej plačano turistično potovanje.
Tožilka Primožičeva je v končni besedi opozorila, da je obdolženi kljub vsem okoliščinam še vedno storil hudo kaznivo dejanje zoper življenje in telo. Pri predlagani kazni pa je upoštevala, da je obdolženi dejanje priznal, da je po dogodku sam poklical reševalce, čeprav je oškodovanec temu nasprotoval, in da je do kaznivega dejanja prišlo, ker je bil obdolženi pod določenim pritiskom oškodovanca. Zato je po njenem tri leta in pol zapora primerna kazen.
Čakšova zagovornica Anka Kozamernik je nasprotovala tako strogi kazni, saj da je »šlo za grob vdor v zasebnost Uroša Čakša in njegove družine«, saj sta nad Čakša sredi noči prišla dva »silaka«, dobro znana tudi sodišču. »Poznamo sodno prakso in teorijo, ki pravi, da nihče na lastnem domu ni dolžan trpeti napada in da se je vsak upravičen braniti. Ravnanje Čakša je glede samega vboda z nožem sicer res neprimerno, vendarle pa so okoliščine, v katerih je to storil, do neke mere razumljive, predvsem pa mu kot zagovornica iskreno verjamem, da se je ustrašil za svoje življenje,« je izpostavila.
Uroš Čakš je bil sicer v preteklosti že obsojen zaradi tatvine, velike tatvine in izsiljevanja. Za slednje so ga maja 2012 na kranjskem sodišču obsodili na poldrugo leto zapora. Poleg njega je tedaj sodišče za zapahe poslalo še dva soobtoženca. Trojica je namreč 20. decembra 2011 od skupnega prijatelja z grožnjami in večurnim mučenjem, med katerim so ga silili tudi k pitju čistilnega sredstva, želela izterjati 4200 evrov in mu pri tem prizadejala več ran.