Rupnikova linija
Kljub dežju izletniki Gorenjskega glasa nismo bili prav nič slabe volje. Tokrat nas je pot najprej vodila do Škofje Loke, izlet pa smo zaključili v popoldanskem času z obiskom Žirov. Vmes smo izvedeli marsikaj zanimivega tudi o znameniti Rupnikovi liniji, pa o tabu temah naših prednikov, o čemer se je razgovorila pisateljica in publicistka Milena Miklavčič.
Središče Škofje Loke kljub jutranji uri in bolj praznim ulicam ni delovalo zaspano. V nekaj besedah nam ga je predstavil naš Grega Flajnik, potem je bil že čas za jutranjo kavico. Tu smo izvedeli, da je z nami tudi Marija Kern iz Zgornjega Brnika, ki je ravno na 14. oktobra praznovala rojstni dan: dopolnila je 68 let. Pošalila se je, da je stara toliko kot Gorenjski glas, saj je, ko je Glas obeleževal šestdesetletnico, ona praznovala okroglih šestdeset. In ker je Marija tudi pesnica, smo kasneje lahko prisluhnili njeni poeziji. Na izletu ji je družbo delala njena sestra Julijana Štilec, njune korenine po mamini strani pa segajo prav v Poljansko dolino.
Pot smo nadaljevali proti Tavčarjevemu dvorcu, ki ga je predstavila Maja Čadež iz Turizma Škofja Loka, pritegnila pa nas je predvsem tragična zgodba obeh družin, povezanih z dvorcem – najprej Kalanovih, potem še Tavčarjevih.
Skozi občino Gorenja vas - Poljane pa poteka privlačna vojaško-zgodovinska gradbena dediščina iz obdobja pred drugo svetovno vojno, tako imenovana Rupnikova linija – sistem utrdb, ki jih je začela graditi Kraljevina Jugoslavija na ozemlju zahodne Slovenije pred drugo svetovno vojno kot obrambo pred italijanskim napadom. Glasovce je pred utrdbo Goli vrh pričakal Peter Oblak kot Škofov Francek, nam razložil o Rupnikovi liniji in podzemski slemenski utrdbi, potem pa smo se z njim podali v njeno notranjost.
Kakšen kilometer niže stoji kmetija Pr' Bukovcu, kjer sta nas toplo sprejela gospodarja. Za kosilo smo si privoščili krožnik obare, za sladico pa velik kos skutnega zavitka. Lojze nam je povedal nekaj o kmetiji, njegova Alenka pa predstavila 40-litrski kotel, v katerem se je kuhala obara. Tu smo se zadržali najdlje, saj nas je obiskala prav posebna gostja, Milena Miklavčič, se zapletla z nami v pogovor o svoji knjigi Ogenj, rit in kače niso za igrače, potem pa smo si ogledali še dokumentarec o njej, ustvarjanju knjige oziroma raziskovanju tabu teme, kot je spolno življenje naših prednikov.
Za zaključek nas je pot popeljala še v Žiri, kjer nas je sprejel sodelavec Gorenjskega glasa Miha Naglič, nam razkazal žirovski muzej, za piko na i pa smo nazaj grede – seveda predvsem ženske – pokukali še v domačo Alpinino trgovino s čevlji.