Jamboree je dobra izkušnja
Slovenski taborniki so se poleti udeležili 23. svetovnega skavtskega jamboreeja, srečanja tabornikov z vsega sveta, ki ga je letos gostila Japonska. Našo 94-člansko odpravo je vodil Kranjčan Tomaž Strajnar.
Kranj – Slovenski taborniki so na poletnem srečanju, ki ga v sodelovanju z nacionalnimi skavtskimi organizacijami vsaka štiri leta organizira Svetovna organizacija skavtskega gibanja, na Japonskem predstavljali svojo domovino in se družili z več kot 33.000 taborniki iz 150 držav in teritorijev. Udeleženci jamboreeja so imeli na voljo različne dnevne aktivnosti, ki so bile razdeljene na več sklopov: program miru, globalna razvojna vas, raziskovanje narave, križišče kultur, mesto znanosti, družbeno koristno delo in vodne aktivnosti. Ko je padla noč, so si taborniki sami skuhali večerjo in se zabavali ob tabornem ognju ali pa so pripravili večerno druženje s skupino iz druge države.
Nekatere aktivnosti in dogodki so se našim tabornikom še posebej vtisnili v spomin. V okviru tako imenovanega dneva izmenjave kultur so Slovenijo predstavili z okusnim mlečnim rižem, udeležence iz drugih dežel pa so naučili izdelati nunalco, primorsko ljudsko glasbilo. Ogledali so si spominski park in muzej v Hirošimi, nekaj tabornikov se je udeležilo spominske slovesnosti ob 70-letnici eksplozije atomske bombe v Hirošimi in Nagasakiju, zadnji dan pa so vsi prisluhnili Ahmadu Alhendawiju, generalnemu sekretarju OZN za mladino, ki jih je nagovoril ob uradnem zaključku srečanja. V času odprave so si slovenski taborniki vzeli čas za spoznavanje japonskih mest, pokrajine, kulture, nekaj dni pa so preživeli tudi pri domačinih in tako spoznali pristni tradicionalni način življenja na Japonskem.
Kot nam je zaupal vodja odprave Tomaž Strajnar, so izkušnje vseh, ki so del letošnjega poletja preživeli na Japonskem, zelo pozitivne: »Nad jamboreejem in Japonsko so bili navdušeni. Na vsakega posameznika močan vtis naredi to, da lahko spozna ljudi z vseh celin sveta, nove kulture, nove načine sporazumevanja … Tako doma kot na svetovnih skavtskih srečanjih poskušamo taborniki mlademu človeku pomagati pri celostnem razvoju. Vse aktivnosti namreč temeljijo na delu v skupinah, kjer mladi razvijajo svoje komunikacijske spretnosti, konstruktivno rešujejo konflikte in razvijajo pozitiven odnos do novega, tujega in drugačnega. Čeprav nas država finančno zelo slabo podpira, se je jamboreeja vredno udeležiti, saj je to življenjska izkušnja, ki je ne pozabiš do konca dni.«