Vsak izdelek s svojo zgodbo
Spodbujanje dialoga med ustvarjalci in ponudniki materialov ter osveščanje javnosti o vrednosti doma narejenih unikatnih izdelkov je bil glavni namen tridnevnega Festivala ročnih del na Bledu.
Bled – Na več kot sedemdesetih stojnicah v Festivalni dvorani in njeni okolici je bilo pretekli konec tedna mogoče občudovati številne unikatne izdelke iz blaga, volne, lesa, papirja, slame, keramike in številnih drugih materialov, ki so nastali pod spretnimi prsti ustvarjalcev iz vse Slovenije. »Mnogi starejši ustvarjalci so mi povedali, da je bilo v njihovih mladih letih sramotno, če si doma pletel in potem nosil doma spletene puloverje. Danes je ravno obratno, počasi se spet obuja čut in smisel o vrednosti ročno proizvedenih izdelkov, kar se mi zdi čudovito,« je poudarila Sandra Baran, ki je skupaj z Darjo Franko in Neno Grmovšek poskrbela, da je Bled minuli konec tedna gostil prvi Festival ročnih del v Sloveniji. V ročna dela, je dodala, je namreč vloženo ogromno truda. »To so zelo srčni ljudje, predani svojemu delu. To se pozna tudi na njihovih izdelkih – vsak izdelek piše svojo zgodbo in ga je treba nositi s ponosom.«
In če se je včasih zdelo, da se z ročnimi deli ukvarjajo predvsem starejši, je danes vse več mladih, ki jim tovrstno ustvarjanje pomeni vir preživljanja. »Pred leti je bila zame to izbira, danes pa se mi zdi, da so mladi prisiljeni razmišljati na tak način, saj služb ni in je zato na preizkušnji njihova ustvarjalnost in pripravljenost delati, saj si potem v to vpet 24 ur na dan,« razmišlja Barba Štembergar Zupan iz lončarskega ateljeja v Šenčurju. Anja Musek iz Škofje Loke, ki obuja več tisoč let staro tehniko polstenja, pa pravi, da se za to ni odločila iz socialne potrebe, ampak ker ni bila zadovoljna s poklicem krajinske arhitektke. »Tam nikoli nisem imela popolnega nadzora nad končnim izdelkom, ker je bilo toliko ljudi vpletenih. Tu pa izdelek oblikujem povsem po svojih željah.« S pomočjo stare tradicionalne tehnike oblikuje izdelke zelo sodobnih oblik. Delo, priznava, pa je tudi zelo sproščujoče, ko z vročo milnico oblikuje česano volno.
Na festivalu so v treh dneh na stojnicah združili tako ponudbo unikatnih izdelkov kot tudi materiale in literaturo za ročno ustvarjanje. Obenem so pripravili vrsto delavnic, inštalacij, razstav in številne spremljevalne dogodke in okrogle mize, na eni od njih so ustvarjalci delili tudi svoje osebne zgodbe.