Višje sodišče o zadevi Koprivnikar

Ljubljansko višje sodišče je obravnavalo pritožbe obrambe nekdanjih policijskih sindikalistov, obsojenih v zadevi Koprivnikar. Pritožniki v ospredje postavljajo predvsem pomanjkanje znakov očitanih kaznivih dejanj.

Ljubljana – Na Višjem sodišču v Ljubljani so v petek obravnavali pritožbe na sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je nekdanje policijske sindikaliste obsodilo na pogojne kazni zaradi dogovarjanja o prometnem nadzoru nekdanjega ministra Borisa Koprivnikarja. Obramba je v pritožbah navedla pomanjkanje znakov očitanih kaznivih dejanj, tožilstvo se z njo ne strinja, je poročala Slovenska tiskovna agencija (STA).

Nekdanji regionalni predstavnik Sindikata policistov Slovenije za Gorenjsko Denis Kadirić in še trije sindikalisti Vojko Marguč, Miha Sakač in Zoran Petrović so bili junija lani obsojeni na pogojne zaporne in denarne kazni, ker naj bi novembra 2015 za takratnega ministra za javno upravo Koprivnikarja organizirali policijsko kontrolo na območju Škofje Loke z namenom njegove diskreditacije. Policijski sindikalisti naj bi želeli ministra, ki je tedaj vodil pogajanja s sindikatom, zalotiti pri vožnji v vinjenem stanju. Kadirić in Sakač sta po odločitvi prvostopenjskega sodišča storila kaznivo dejanje sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje, ker naj bi izrabila svoj vpliv in pri kolegih policistih posredovala, da bi opravili uradno dejanje. Marguč in Petrovič sta bila obsojena zaradi pomoči sindikalnima kolegoma pri kaznivem dejanju.

Na sodbo so se po podatkih STA pritožili vsi štirje obtoženi. Margučev odvetnik Boris Kanduti je v petkovi predstavitvi pritožbe poudaril, da niso bili podani vsi zakonski znaki kaznivega dejanja, prav tako ni podanih znakov naklepa. Odvetnik Franci Matoz, ki zagovarja Sakača, je predlagal oprostilno sodbo za njegovo stranko ali pa vrnitev postopka v ponovno odločanje. Po njegovem mnenju v sodbi ni pojasnjeno, od kod ugotovitev, da naj bi bil Sakač funkcionar sindikata. Opozoril je še, da sindikalni funkcionarji niso mogli odrejati nalog, prijateljski pogovor dveh policistov pa še ne more pomeniti kaznivega dejanja.

Po oceni višje državne tožilke Mojce Gruden pa so bili znaki kaznivega dejanja podani že s tem, ko je Sakač policistu naročil, kaj naj stori, in so neodvisni od tega, ali bi jih policist v patrulji upošteval, poroča STA. Tožilka tudi ocenjuje, da je policist vedel, da je Sakač sindikalni funkcionar, ter da je točno vedel, kdo ga kliče in zakaj. Grudnova zagovoru, da je bila vse skupaj šala, ne verjame.

Kadirić in Petrović ter njuna zagovornika na obravnavi nista bila prisotna, bo pa višje sodišče po napovedi predsednice senata Mateje Lužovec obravnavalo tudi njuni pritožbi, je še poročal STA.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 5. julij 2012 / 07:00

Anketa: Navdušeni nad Slovenijo

Na Veliki planini je v soboto potekal že 19. tabor slovenskih izseljencev z vsega sveta. Med njimi smo poiskali nekaj mladih iz Kanade in Argentine, ki bodo v teh dneh obiskali tudi svoje sorodnike na...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007