Vse več mladih redno zajtrkuje
Prvič po letu 2010 se je zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov. Zaskrbljujoče pa je, da je zelenjava še vedno nepriljubljena in da malo več kot tretjina mladostnikov pije energijske pijače.
Pogosti in manjši dnevni obroki hrane, še zlasti pa zajtrk, izboljšajo umske sposobnosti, povečajo občutek sitosti, zmanjšajo možnost prenajedanja, znižajo vsebnost maščob v krvi in ugodno vplivajo na krvni sladkor.
Potem ko so pristojni tudi v Sloveniji vrsto let opozarjali na naraščajoč delež čezmerno hranjenih in debelih otrok in mladostnikov, pa izsledki najnovejše raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju kažejo, da se je ta trend vendarle začel obračati. Raziskavo je že četrtič zapored opravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Med drugim ugotavljajo, da slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače.
Kot je pokazala raziskava, vsak dan med šolskimi dnevi redno zajtrkuje 45,1 odstotka mladostnikov, kar je več, kot so ugotovili z raziskavo v letu 2002, ko si je zajtrk redno privoščilo le 39,4 odstotka mladih. »Še vedno pa mladostniki od vseh obrokov najpogosteje opuščajo prav zajtrk, kar lahko pojasnimo z dobro dostopnostjo do šolske malice, ki pa je v mnogih primerih prezgodnja ali preobilna. S starostjo mladostnikov opuščanje zajtrka narašča in je pogostejše med dekleti,« je pojasnil Matej Gregorič iz NIJZ, ki je prepričan, da je začetek novega šolskega leta lahko priložnost, da zajtrkovanje postane skupen družinski obrok in da to preide v trajno navado. »V veliko podporo temu bo tudi jesenski dogodek v šolah in vrtcih, ki bo temeljil na oživitvi tradicionalnega slovenskega zajtrka.«
Prvič so v omenjeni raziskavi pridobili tudi podatke o uživanju energijskih pijač pri mladostnikih v Sloveniji. Različno pogosto jih pije več kot tretjina, pri čemer je delež fantov pomembno višji kot delež deklet. Pitje narašča s starostjo, saj v skupini 15-letnikov energijske pijače uživa že skoraj vsak drugi mladostnik. Spodbudno pa je, da se pri mlajših mladostnikih, predvsem fantih, povečuje redno uživanje sadja in zelenjave. Sicer pa malo več kot tretjina mladostnikov vsak dan uživa sadje, a le petina jih vsak dan uživa zelenjavo, pri čemer je tako uživanje sadja kot zelenjave pogostejše med dekleti. Uživanje sadja in zelenjave s starostjo mladostnikov upada.