Trideset let avtokleparstva
Robert Markič iz Podbrezij letos praznuje dve obletnici, trideset let avtokleparske dejavnosti in petindvajset let restavracije Tabor.
Podbrezje – Robert Markič je Podbrežan, nekdanji športnik, prvi državni prvak v judu v samostojni Sloveniji. Je podjetnik, ki je o samostojni podjetniški poti razmišljal že leta 1976, ko se je poklica učil pri Jerebu v Lescah. »Ne bi mogel izbrati boljšega mojstra te stroke,« pove Robert Markič, ki je svojo avtokleparsko in ličarsko delavnico odprl pred tridesetimi leti. Ampak še pred tem je hotel študirati na Fakulteti za šport, kot doda: »Vpisal sem se že na sprejemne izpite, ko se je obrnilo drugače. Mojster mi je ponudil morrisa marino, nov avto, karamboliran. Začel sem popravljati ta avto in pozabil na fakulteto.« Leta 1985 je začel pisati lastno podjetniško pot. Že prej je vedel, da bo delavnica v domačem okolju, tam, kjer je bil včasih senik. »Bil je fiat 127 bele barve, imel je poškodovano streho. To je bil prvi avto, ki sem ga popravil. Da sem sploh lahko začel in dobil prve stranke, gre zahvala bratoma Pušavec, Antonu in Danilu s Hudega. Anton, ki je bil tudi avtoklepar, se je odločil, da bo raje kmetoval, in mi je brezplačno posodil vse orodje, k meni pa preusmeril tudi prve stranke. Danilo je bil moj prvi kooperant, avtoličar je bil tedaj,« pojasni sogovornik.
»Trije smo zaposleni. Ponosen sem na to, da je šel en sodelavec po dvajsetih let dela v delavnici zdrav v pokoj,« poudari Markič, ki letos obeležuje še en jubilej. Petindvajset let je, kar je odprl restavracijo Tabor v Podbrezjah. Po letih, ko so restavracijo upravljali najemniki, je ta spet v družinskih rokah, imajo pa tudi kuharico Nevenko, ki je tu že pred leti pisala 'zgodbo z ribjimi jedmi'. S staro-novo ekipo so polni načrtov. »Veste, nekaj se pri meni ni spremenilo od leta 1985, ko sem začel s podjetniško potjo. To je korektno in pošteno delo,« pove Robert Markič, ki kot enega večjih problemov v Sloveniji omeni sistem neplačevanja: »Tega na srečo v naši avtokleparski delavnici ne občutimo toliko, ker smo v večjem delu pogodbeniki slovenskih zavarovalnic. Ampak mladim je treba dati delo. Katastrofa za slovenski narod je, da mladi odhajajo zaradi dela v tujino in to tudi zaradi nelojalne cenejše tuje delovne sile pri nas.«
V kraj, v katerem delaš in živiš, moraš tudi nekaj vrniti, je prepričan Robert Markič, ki za oba jubileja jutri v Podbrezjah sponzorira gasilsko veselico z Ansamblom Saša Avsenika, s katerim bo zapel Klemen Bunderla. Na veselici bosta še ognjemet in jubilejna torta – tudi za devetdeset let PGD Podbrezje.