Odprli še čistilno napravo v Retečah
Po petnajstih mesecih poskusnega obratovanja je dobila uporabno dovoljenje tudi čistilna naprava v Retečah, še zadnji objekt v velikem projektu urejanja porečja Sore. V sredo so jo uradno predali v uporabo.
Reteče – Konec septembra je po nekaj več kot letu dni poskusnega obratovanja nova čistilna naprava v Retečah dobila uporabno dovoljenje. »To je še zadnji objekt v okviru projekta Odvajanje in čiščenje odpadnih voda v porečju Sore, ki smo ga skupaj vodile vse štiri občine na Škofjeloškem in je bil sofinanciran iz Evropske unije. V občini Škofja Loka sta bili poleg kanalizacijskega omrežja zgrajeni tudi dve čistilni napravi, centralna na Suhi je bila temeljito obnovljena, povsem nova pa je v Retečah z zmogljivostjo 2400 populacijskih enot, njena vrednost je 1,2 milijona evrov, od tega je okoli 80 odstotkov financirana iz nepovratnih sredstev,« je ob uradnem odprtju v Retečah povedal škofjeloški župan Miha Ješe. Trenutno se lahko na čistilno napravo priključi okoli petsto gospodinjstev, torej 1700 populacijskih enot, zmogljivejšo so gradili zaradi pričakovanih novih poselitev, je dodal projektant naprave Radoslav Vodopivec z Inštituta za ekološki inženiring.
Z novo sodobno čistilno napravo prebivalci vzhodnega dela občine Škofja Loka, vasi Godešič, Reteče in Gorenja vas - Reteče, dobivajo urejen sistem odvajanja in čiščenja odpadnih voda, s tem so zagotovljeni tudi pogoji za optimalen razvoj tega najbolj ravninskega dela občine. Ta je v okviru projekta pridobil tudi 5,4 kilometra novega primarnega kanalizacijskega sistema s pripadajočimi objekti, prek katerega odpadna voda iz teh naselij priteče na novo čistilno napravo.
Občina pa je hkrati zgradila tudi sekundarni kanalizacijski sistem. »Tako drage kanalizacije nočemo,« pravi ob vhodu k čistilni napravi izobešen napis. Župan Miha Ješe je pritrdil, da je bila gradnja res draga, a brez nepovratnih sredstev kanalizacijskega sistema in čistilne naprave sploh ne bi mogli zgraditi. Lani pa je gradnjo oviralo tudi neugodno vreme, a delo je dobro opravljeno, je župan pohvalil tudi izvajalca del, podjetje Pomgrad.
Čistilna naprava je zgrajena v dveh etažah: bazenski del, kjer potekajo procesi čiščenja odpadne vode, je v celoti vkopan v zemljo, zunanji del naprave je upravna stavba. Nizko obremenjena biološka čistilna naprava omogoča mehansko in biološko stopnjo čiščenja odpadne vode in zadostuje okoljskim predpisom, je ob ogledu nove čistilne naprave še pojasnil Radoslav Vodopivec. Napravo prevzema v upravljanje Loška komunala, ki že upravlja precej večjo centralno čistilno napravo na Suhi s 45 tisoč populacijskimi enotami. Direktorica Mateja Žumer je ob končanju še zadnjega komunalnega objekta v sklopu projekta urejanja porečja Sore dejala, naj ima čistilna naprava dolgo življenjsko dobo, naj nemoteno obratuje in z uspešnim čiščenjem odpadnih voda poskrbi, da bo reka Sora čistejša.