V pogonu celotna proizvodnja
Po kolektivnem dopustu so v ponedeljek v tržiškem Peku na polno zagnali proizvodnjo, ki se kljub prazničnim dnem ni ustavila niti v petek niti v soboto. Obveznosti do zaposlenih so poravnane, za izboljšanje likvidnosti sledijo organizacijske spremembe, s tem tudi odpuščanja.
Tržič – »V Peku delamo,« na vprašanje o razmerah v čevljarski tovarni po zaključku kolektivnega dopusta odgovarja predsednik uprave Slavko Despotović, ki je vodenje največjega tržiškega podjetja prevzel pred dvema mesecema. Razlog za delo na minulo soboto, v preteklih mesecih je proizvodnja potekala moteno ali celo stala, je izpolnitev načrta: izdelava sto tisoč parov čevljev za kolekcijo jesen-zima in za novo sezono pomlad-poletje 2014.
V Peku si zamud pri pripravi programa in proizvodnje za prihajajoče sezone ne morejo več privoščiti, proizvodnjo sedaj celo dopolnjujejo s t. i. klasičnim programom. »Postati moramo bolj odzivni, s poenostavljenimi procesi dela, kar je tudi eden od ciljev sanacije, in hkrati postati bolj vitko podjetje,« pove Despotović. To pa z drugimi besedami pomeni tudi odpuščanja. V proizvodnji, kjer je glavnina zaposlenih, presežnih delavcev ni, predsednik uprave celo pravi, da 'števila sposobnih rok ne moremo zmanjševati'.
Zato pa naj bi bila predimenzionirana režija, ki je bila pred časom postavljena za veliko večje število proizvedenih parov, racionalizirali naj bi tudi maloprodajno mrežo, sicer skopo zasedene skupne službe naj bi bile ali so že vitkejše (Despotović omeni, da se je že poslovil od treh izvršnih direktorjev). Skupno gre za približno petdeset sodelavcev Peka. »Zmanjševanja zaposlovanja se nismo lotili na hitro, vse postopke vežemo na novo kolekcijo, s tem se bo tudi pokazalo, koliko jih bo moralo oditi,« odpuščanja do konca oktobra napove predsednik uprave. Na ta način bo Peko preživel do konca decembra, prihodnje leto naj bi tudi z drugimi ukrepi poslovali uspešneje.
Sedaj je glavni cilj uprave reševanje likvidnosti, zmanjševanje zalog in že uresničeni poln zagon proizvodnje. Likvidnost, ki je bila še pred meseci velika težava, rešujejo skozi prodajo v devetdesetih trgovinah po državah nekdanje Jugoslavije, s centraliziranim prevzemom finančnega toka iz hčerinskih družb ter tudi postavitvijo skupne nabavne funkcije, kar jim prinaša boljše izkupičke. Za izboljšanje likvidnosti bo nujen tudi dogovor z bankami.
Premostitvenega kredita te niso odobrile, zato pa sedaj čakajo na dogovor o odlogu plačila glavnic kreditov. »Na ta način lahko uredimo svoje vrste, se ukvarjamo z optimizacijo in produktivnostjo,« pravi Slavko Despotović, ki hkrati prodaja nepremičnine v Srbiji in na Hrvaškem, nekaj tudi v Sloveniji. Predsednik uprave doda, da bi z veseljem prodal ali za nizko najemnino oddal tudi vrsto nepremičnin v Tržiču, najprej pa bodo skušali izprazniti vsaj eno od treh glavnih stavb.