Cene pridelkov so se znižale
Jutri, v soboto, bo v osmih slovenskih mestih, med drugim tudi v Kranju, vseslovenski shod za »Pošteno in pravično plačilo slovenskim kmetom!«, na katerem bodo kmetje opozorili, da se njihov dohodkovni položaj zaradi zniževanja cen kmetijskih pridelkov vse bolj poslabšuje.
V kmetijsko gozdarski zbornici ugotavljajo, da se dohodkovni položaj kmetov poslabšuje, njihova pogajalska moč v prehranski verigi je šibka, razmere v kmetijstvu pa poslabšujejo še vplivi globalizacije, ukinitev mlečnih kvot in ruski embargo. Tudi gozd je na marsikateri kmetiji zaradi posledic žledoloma in pretirane razmnožitve lubadarja oslabljen ali uničen.
Kranj – Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije bo v sodelovanju z zadružno zvezo, zvezo slovenske podeželske mladine, zvezo kmetic, sindikatom kmetov in zvezo lastnikov gozdov pripravila jutri, v soboto, z začetkom ob desetih dopoldne vseslovenski shod kmetov, ki bo hkrati potekal v Kranju in še v osmih večjih slovenskih mestih. Kmetje bodo na shodu opozorili na zniževanje cen pomembnih kmetijskih pridelkov, hkrati bodo nagovorili potrošnike, da naj kupujejo domače, v lokalnem okolju pridelane pridelke. Podatki državnega statističnega urada in drugih ustanov kažejo, da so se v zadnjem letu občutno znižale cene večine kmetijskih pridelkov. Cene pridelkov so bile v prvem letošnjem četrtletju za 9,3 odstotka nižje kot v enakem lanskem obdobju, v drugem četrtletju pa v primerjavi z lanskim za 5,4 odstotka. Povprečna odkupna cena mleka se je v enem letu, med lanskim in letošnjim julijem, znižala skoraj za 20 odstotkov, tako da pri mlečnosti 4500 litrov mleka na kravo pokriva le 63 odstotkov stroškov prireje, pri mlečnosti 6500 litrov na kravo pa 79 odstotkov. Podobno je tudi v prašičereji. Še avgusta lani je povprečna odkupna cena za sto kilogramov klavnega trupa razreda S znašala 180,54 evra, letos avgusta samo še 166,16 evra, tako da je cena pokrivala le 77 oz. 78 odstotkov stroškov prireje. Povprečna odkupna cena krušne pšenice je bila v času letošnje žetve sicer za dobra dva odstotka višja kot lani, vendar pa cena že od leta 2013 dalje ne pokriva stroškov pridelave.
Pričakujejo ukrepanje države in Evropske unije
V kmetijsko gozdarski zbornici se ob takšnem stanju v kmetijstvu zavzemajo za bolj poštena razmerja cen v verigi preskrbe s hrano, predvsem za sklenitev dogovora o krepitvi partnerstva na področju mleka in prašičjega mesa. Od države pričakujejo boljši nadzor sledljivosti in porekla živil, tako da potrošnik glede tega ne bo nikdar v dvomu. Država naj ustavi uvoz pridelkov po nerazumljivo nizkih cenah, ki v nobeni državi Evropske unije ne krijejo pridelovalnih stroškov, a negativno vplivajo na razmere na trgu, ugotavljajo v zbornici, kjer se tudi zavzemajo za to, da bi javne ustanove kupovale slovenske pridelke in živilske izdelke. Od vseh sodelujočih v prehranski verigi pričakujejo uveljavitev in spoštovanje poštene prakse, od države učinkovitejše ukrepanje ob naravnih nesrečah, od države in Evropske unije pa hitrejše sprejetje ukrepov, s katerimi bi zaustavili negativne trende pri cenah mleka, mesa, sadja in zelenjave.