Dušan Prezelj je na letošnjem svetovnem veteranskem prvenstvu v atletiki preskočil 165 cm in osvojil novo zlato medaljo. / Foto: osebni arhiv

V višino pri šestinšestdesetih

Dušan Prezelj v višino skače že vse življenje. V svoji starostni kategoriji ima 66-letni Kranjčan celo svetovni rekord. Leta niso ovira, pravi, in dodaja, da na velikih tekmovanjih skačejo tudi stari 95 let in več, in to s kakšno energijo in veseljem do življenja.

Njegova zbirka trenutno obsega petnajst medalj z velikih veteranskih tekmovanj, od tega ima deset zlatih, štiri srebrne in eno bronasto.

Kranj – Slovenski atleti veterani so se s svetovnega veteranskega prvenstva, ki je potekalo v Franciji, vrnili s štirimi medaljami. Kar za dve sta poskrbela zakonca Stanka in Dušan Prezelj iz Kranja. Oba sta jo osvojila v skoku v višino, ona bronasto, on zlato. Skok v višino je po koncu kariere lahko tudi rekreacija, zatrjuje Dušan Prezelj, svetovni prvak in tudi svetovni rekorder v tej disciplini.

Letos je dopolnil 66 let. »To ni nič posebnega, da pri teh letih skačem v višino. Že v Sloveniji nas je kar nekaj, v svetu pa veliko. Skok v višino je pri nas disciplina s tradicijo, uspehi in kar nekaj tistih, ki nam zdravje dopušča, smo v tem športu ostali,« pravi Dušan Prezelj. Pri Prezljevih je skok v višino družinska tradicija. Sin Rožle je s preskočenimi 232 cm slovenski rekorder. Ta čast je leta 1976 pripadla tudi Dušanu, ko je preskočil 215 cm, kar je še vedno njegov osebni rekord. V starejših letih se tako visoko ne da skočiti, s tem se je že zdavnaj sprijaznil. Njegov najboljši dosežek zadnjega obdobja je 168 cm, kar je tudi svetovni rekord v starostni kategoriji M65. Postavil ga je v dvorani, na prostem pa je centimeter slabši, izboljšal pa je rekord Američana, ki je veljal petnajst let.

Zanj je skok v višino dobra rekreacija, poudarja pa, da se je ne moreš lotiti šele pri teh letih: »Če nimaš osnove iz mladosti, če nisi v stalnem treningu, ne gre. Zaradi hrbtenice in drugih težav vadim vsak dan, treninge pa imam štirikrat do petkrat tedensko. V pripravljalnem obdobju v višino skačem enkrat na teden ali pa še to ne. Ko se bliža tekmovanje, je skakanja več. Trening je kot pri vrhunskem športniku, le da je obseg nekajkrat manjši. Manj je več, vmes se je treba tudi regenerirati. Obseg in intenzivnost treninga morata biti letom primerna, sicer ni rezultata,« pojasnjuje.

Rezultati pri njem so, tako kot tudi pri njegovi ženi, ki jo še zlasti občuduje, saj poleg tega hodi še v službo. Letos je preskočila 134 cm, sam pa je za letošnje zlato moral preskočiti 165 cm, na višini novega svetovnega rekorda 169 cm je letvica padla. Upa, da naslednjič ne bo. Morda že letos, saj želi nastopiti na evropskih igrah, ki bodo oktobra. Njegova zbirka trenutno obsega petnajst medalj z velikih veteranskih tekmovanj, od tega ima deset zlatih, štiri srebrne in eno bronasto. Domov se še nikoli ni vrnil brez nje. Stanka je zbrala še več medalj, devetnajst: osem zlatih, sedem srebrnih in štiri bronaste.

Odriniti se v zrak in skočiti prek letvice pri dvajsetih ali šestinšestdesetih je verjetno bistveno drugače. »Seveda je razlika. Srce hoče, telo ne. Ni elastičnosti, eksplozivnosti. S tem se moraš sprijazniti in gre,« odgovarja član AK Kranj. Na veteranska tekmovanja gre rad tudi zaradi druženja. Na letošnjem svetovnem prvenstvu je nastopilo skoraj devet tisoč udeležencev iz 98 držav. Nastopili so v starostnih kategorijah na pet let, od 35 let naprej pa vse do kategorije 95 let in starejši. Tudi v višino so skakali skoraj stoletniki. Zmagovalec je preskočil natanko en meter. »Prav veselje jih je bilo gledati, koliko energije in veselja do življenja še imajo,« je bil navdušen Dušan Prezelj.

V skoku v višino želi ostati čim dlje. »Treba je delati strokovno in redno vaditi. Za zdaj motivacija je, zdravje pa tudi,« je zaključil eden najuspešnejših slovenskih veteranskih športnikov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Digitalna knjižnica Slovenije

Kaj se vam prikaže, če greste na www.dlib.si? Digitalna knjižnica Slovenije. In kaj je to? »

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Podvojili komunalni prispevek

Škofjeloški občinski svetniki so v prvem branju ob številnih vprašanjih in pomislekih potrdili merila za odmerjanje komunalnega prispevka.

Škofja Loka / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Zadnji pri novorojenčkih, prvi pri vrtcih

Škofja Loka - Med vprašanji in pobudami svetnikov, ki jih vsakokrat uvrstijo na začetek zasedanja občinskega sveta, je Anton Peršin (SDS) predlagal, naj v Škofji Loki prvi...

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Slike na ledu

Učenci osnovne šole iz Preddvora so s slikami na ledu sodelovali na istoimenski prireditvi na avstrijskem jezeru Weissensee.

Zanimivosti / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

Bogatejša ponudba v Jalnovi hiši

Rodine - Pred kratkim so v Jalnovi hiši na Rodinah ponudbo obogatili z muzejsko vitrino, v kateri so na ogled kopije predmetov iz dva tisoč let stare rimskodobne kmetije, ki so j...

Gospodarstvo / sreda, 20. februar 2008 / 07:00

V IBI-ju zamenjali direktorja

Novi nadzorniki kranjskega IBI-ja niso želeli sodelovati z dosedanjim direktorjem Matjažem Božičem.